České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     Rosnička poveze i Chruščova

Po roční odmlce se parní lokomotiva 464.202 Rosnička v Olomouci opět natočí čelem k slunci a vyrazí dobývat pitínský Semmering. Tradiční jízda pod vrcholky Bílých Karpat se letos ponese mimo jiné i ve znamení recese. Letošní jízda dne 7. března bude bezesporu patřit k nejslavnějším.

Kromě toho, že se mašinka s touto tratí rozloučí, protože od července bude odpočívat po zasloužené službě a čekat na velkou opravu, při jízdě samotné se po letech setká se svým nejslavnějším cestujícím – Nikitou Sergejevičem Chruščovem, kterého vezla kdysi na mírovou konferenci a setkání s tehdejším americkým prezidentem J. F. Kennedym ve Vídni. Soudruh Chruščov bude slavnostně přivítán i se svým doprovodem v Uherském Brodě místní pionýrskou skupinou.

Po krásné sobotě přichází opěvovaný i zatracovaný, ale každopádně dějinně opodstatněný Mezinárodní den žen – letos to bude přesně 100 let, co stávkovaly newyorské tkadleny. Organizátoři i pasažéři vzdají hold i tomuto svátku a svým drahým polovičkám.

Vrcholem slavné jízdy bude ovšem historicky První mistrovství dvojic v otáčení lokomotivy na točně. To se uskuteční v Bylnici a každý, komu bylo aspoň patnáct, má sílu a odvahu, zdravé ruce a parťáka, se může přihlásit k této zkoušce síly během jízdy u obsluhy v bufetovém voze. Podmínkou zařazení do soutěže je vlastnictví jízdenky za plné jízdné.

K vidění bude i historická hasičská stříkačka z roku 1912, jež bude nápomocna v Uherském Brodě při plnění vody do parní lokomotivy.

Vlak vyjede v 8.05 h z Olomouce přes Přerov a v 9.37 h vyrazí ze Starého Města vstříc Karpatům. V Bylnici zastaví 22 minut po poledni a na zpáteční cestu se vydá ve 13.14 hodin.

Podrobnosti o jízdě i soutěži najdete na www.cd.cz nebo na www.kromerizske-drahy.com.

(S využitím zprávy Martina Šůstala)

MARTIN NAVRÁTIL