Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Na návštěvě u Zlatovlásky

Na návštěvě u Zlatovlásky

Datum a čas konání:

  • Červená Lhota, od 31. 10. 2013 11:40 do 31. 10. 2023 11:40

Červenou Lhotu - jeden z nejkrásnějších a nejpohádkovějších českých zámků, který proslul svojí červenou barvou, najdete na modře značené turistické stezce mezi Kardašovou Řečicí a Kamenicí nad Lipou.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Kardašova Řečice

Něco málo z historie

Tato původně gotická tvrz vznikla pravděpodobně někdy na přelomu 12. a 13. století a byla postavena na skalnatém výběžku nad Deštenským potokem. Hráz na potoce umožnila v průběhu 16. století vybudování rybníka. Ostroh byl původně s pevninou spojený skalnatou šíjí, ale ta byla uměle přerušena a nahrazena padacím mostem. Až mnohem později byl vystavěn současný kamenný most.

Zásadní přestavbou prošla tvrz v polovině 16. století za vlastnictví rytířského rodu Kábů z Rybňan, kteří ji přestavěli do podoby renesančního zámku. Současná barevná varianta se současným názvem zámku vznikla zřejmě koncem 16. století v závěru panování Kábů. 

Pohádky 

Nejznámnější pohádkou natočenou na Červené Lhotě je Zlatovláska v režii Vlasty Janečkové z roku 1973. V hlavních rolích se objevili Jorga Kotrbová, Petr Štěpánek, Jiří Holý a Ladislav Pešek. Z dalších pohádek to jsou O zatoulané princezně, O kráse a štěstí nebo Princezna na hrášku.

Kudy na Červenou Lhotu

Pěšky 

Pěšky se na zámek Červená Lhota můžete vydat od vlakové stanice v Kardašové Řečici a to po modře značené turistické stezce. Ta vás provede kolem rybníku Kardaš, vesnic Pohoří a Samosoly až na samotný zámek. Délka této trasy je zhruba 10 km.

 

Budete-li pokračovat po modré dále, dojdete po cca 18 km až do Kamenice nad Lipou. Cestu si můžete zkrátit o 2 km, když půjdete jen k železniční zastávce Včelnička, která leží na jindřichohradecké úzkokolejce a zbytek cesty se nechat dovézt romantickým vláčkem.

 

Na kole

 

Z Kardašovy Řečice se vydejte po cyklistické stezce 1170, která vás přes Pluhův Žďár (32, Greenways P-W) po 8,1 km dovede až do Červené Lhoty.

 

Z Červené Lhoty do Kamenice nad Lipou můžete jet po cyklotrase 1182 přes Deštnou a Mnich, odtud po 1215 a 1216 do Bohdalína. Ve Včelničce jeďte přes železniční zastávku po silnici na rozcestí Nová Ves a odtud po 1184 přímo do Kamenice nad Lipou. Délka této trasy je 19 km.

 

Významná místa v okolí Červené Lhoty

 

Deštná u Jindřichova Hradce

Unikátní Provaznické muzeum, které se nachází v bývalé dílně jednoho z nejstarších provaznických rodů. V muzeu vás seznámí s historií provaznického řemesla a objevíte v něm i funkční stroje a nářadí z období od druhé poloviny 18. století až do dneška. Deštná je od Červené Lhoty vzdálená asi 4,6 km po modře značené turistické stezce. 

 

Pluhův Žďár 

Zámek, který postupně rekonstruuje rodina Benešových. Původně se jednalo o středověkou tvrz, která si i přes pozdější barokní úpravy zachovala goticko-renesanční ráz. Pluhových Žďárem prochází cyklistická stezka Praha - Vídeň (Greenways). 

 

Dírná 

Barokní zámek Dírná vznikl přestavbou ze starší gotické tvrze.

 

Zdroj: www.cervena-lhota.cz , www.destna.cz , http://www.fotovelkova.cz/

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 1
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store