Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Do Višňové nejen za Pohanskými kameny

Do Višňové nejen za Pohanskými kameny

Datum a čas konání:

  • Višňová, od 1. 1. 2014 0:00 do 1. 1. 2024 0:00

Při toulkách po Frýdlantském výběžku neopomeňte navštívit obec Višňovou. Ta se můžete výletníkům pochubit zachovalými hrázděnými domy hornolužického typu a také nedalekými Pohanské kameny.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Višňová

Z Frýdlantu vás osobní vlaky dovezou do Višňové asi za deset minut, z Liberce pak trvá jízda vlakem asi tři čtvrtě hodiny (po trati č. 037).

Historie této malebné a rozlehlé obce v nadmořské výšce 228 m je písemně doložena už roku 1334. Do roku 1948 se jmenovala Weigsdorf. Dolní část obce připadla k Čechám, z horní a střední části byla založena saská, nyní polská ves Wigancice Żytawskie.

Přímo na hranicích se nachází poškozený bývalý protestantský kostel s gotickým presbytářem, ale chloubou Višňové je hlavně několik chráněných stavení lužického typu s hrázděným patrem.

Zajímavým (a tak trochu i tajemným) místem je skupina mohutných žulových balvanů nad nádražím, k nimž vede zelená turistická značka (1,5 km). Tzv. Pohanské kameny byly v minulosti považovány za kultovní místo. Seskupení mohutných balvanů do dolmenu nad obcí Višňová je tvořeno rumburskou žulou. Ve skále se nachází několik skalních mís, podle nichž se ještě v minulém století usuzovalo, že jde o pohanské obětiště.

V roce 1895 na místě zkoumal objekt přírodovědec profesor von Wirchov na výjezdním šetření lužické antropologické skupiny, o čemž svědčí nápis na desce vsazené do vrcholového balvanu. Archeologové tu nalezli úlomky kamenných sekyr a další předměty z pozdní doby kamenné. S touto skupinou kamenů jsou spojeny pověsti o zakopaném zlatém pokladu i o ďáblově kočáru.

Foto: Jindřich Berounský 

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 5
Nelíbí: 2
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store