Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / S dětmi Třeboní na kole

S dětmi Třeboní na kole

Datum a čas konání:

  • Třeboň, od 24. 2. 2014 12:03 do 24. 2. 2024 12:03

Město Třeboň a jeho okolí je protkáno sítí pěších i cyklistických tras vhodných pro rodiny s dětmi. Budete-li se chtít vydat na výlet v sedle bicyklu, můžete si vypůjčit kvalitní jízdní kola v Půjčovně kol ČD Bike přímo ve stanicích Třeboň nebo Třeboň lázně.

Naplánovat cestu vlakem

:

Ještě než vyrazíte objevovat krásy Třeboňska v sedle bicyklu, prohlédněte si město Třeboň. V Třeboni, jejíž počátky sahají až do poloviny 12. století, objevíte třetí největší zámecký/hradní komplex v ČR – hned po Pražském hradu a zámku v Českém Krumlově. Najdete zde krásně zachovalé městské hradební opevnění v baštami a branami, které obepíná prakticky celý střed historického města, jehož jádro lemují měšťanské domy tvořící městskou památkovou rezervaci.

 

V třeboňském renesančním zámku jsou pro vás připraveny tři prohlídkové trasy. Trasa A s Rožmberskými renesančními interiéry, trasa B se soukromými Schwarzenberskými apartmá a trasa C s konírnou, psí kuchyní a kasematy. Milovníci piva zase mohou navštívit jeden z nejstarších pivovarů na světě. Více se o Třeboni dočtete zde

 

Městem i jeho okolím vás provedou naučné stezky Okolo Třeboně, Cesta kolem Světa a Rožmberk.

  • Naučná stezka Okolo Třeboně

Je to uzavřený cyklistický okruh dlouhý 39 kilometrů s 22 zastaveními popisujícími rybníky a rybniční soustavy, rašeliniště i lesní komplexy, ale také historický vývoj oblasti včetně prvního osídlení a s tím spojeného přetváření krajiny člověkem.

  • Naučná stezka Cesta kolem Světa

Jedná se o uzavřený 12 kilometrový okruh kolem rybníka Svět s 16 informačními tabulemi přibližujícími nejenom vývoj Třeboňska, ale také historii rybníkářství, lázeňství a vývoj lidové architektury.

  • Naučná stezka Rožmberk

Jde o 22 kilometrovou cyklistickou stezkou začínající v Třeboni a končící ve Staré Hlíně (vedená po cyklistických trasách 1034 a 1035 a po modré turistické značce). Naučná stezka má osm zastavení popisujících kromě impozantního technického díla rybníka Rožmberk např. také Břilický rybník a rybník Kaňov, Zlatou stoku a kamenné inundační mosty ve Staré Hlíně pocházející z 18. století.

 

Třeboní také prochází cyklotrasa Grenway Rožmberského dědictví.

 

V okolí města se nachází nespočet přírodních rezervací, parků a památek, jako jsou například PP Branské doubí (z cyklotrasy č. 122 sjet na silnici č. 154, po zeleně značené turististické stezce), PR Stará řeka a PR Novořecké močály (žlutá a červená turistická stezka, často vedou po pěkných silničkách vhodných i pro kola, někde se doporučuje pěší úsek objet), PR Rybníky u Vitmanova (cyklotrasa č. 1035, dále také červená turistická značka a vhodné silničky), PR Výtopa Rožmberka (NS Okolo Třeboně) a další, které spojuje síť turistických a cyklistických stezek. 

 

Chcete-li se vydat na výlet po okolí Třeboně, tak určitě nezapomeňte navštívit novogotickou Schwarzenberskou knížecí hrobku k níž vede cyklotrasa č. 1034 (Greenway RD), bývalý augustiniánský klášter s křížovou chodbou a kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí, pivovar Regent, alej podél Nové řeky se starobylými stromy (alejí vede červeně značená turistická stezka, po které se dá velice pohodlně jet i na kole), pomník Emy Destinové (z rozcestí Stříbřecký most na cyklotrase č. 1035) nebo akvadukt kde Železná stoka podtéká tu Zlatou (cyklotrasa č. 122 na NS Okolo Třeboně).

 

Jelikož je Třeboňsko vyhlášenou vodní lokalitou plnou přírodních koupališť a rybníků, můžete svá těla smočit například v rybnících Hejtman a Staňkovský (cyklotrasa č. 122 do Chlumu u Třeboně a dál např. po 322, která vás také dovede až k nejsevernějšímu bodu Rakouska), Dvořiště (cyklotrasa č. 122 směrem na Lomnici nad Lužnicí) nebo Svět (přímo v Třeboni) a v dalších. Nebo využijte pískových pláží na obou březích řeky Lužnice (Stará řeka) nebo pískovny v okolí Vlkova (cyklotrasa č. 1034, Greenway RD). Při špatném počasí se můžete v Třeboni vykoupat v krytých bazénech např. v Bertiných lázních, v bazénovém centru v areálu Aurora nebo ve Wellnesscentru Aqua viva.

 

Město Třeboň není jenom městem lázeňským, ale také kulturním a nabízí svým návštěvníkům bohatý program plný hudebních, výtvarných i divadelních akcí.

 

Půjčovny jízdních kol ČD Bike jsou v Třeboni v provozu po celý rok, ceník a podmínky výpůjčky najdete zde

 

Ilustrační foto: © Goodluz | Dreamstime.com 

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 1
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store