Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Za poklady přírody k Váňovu kameni

Za poklady přírody k Váňovu kameni

Datum a čas konání:

  • Štramberk, od 1. 1. 2014 0:00 do 1. 1. 2024 0:00

Ve východní části městečka Štramberk v oblasti bývalého lomu se nachází přírodní památka Váňův kámen. Lokalita, která je součástí přírodního parku Podbeskydí, je bohatá na zkameněliny.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Štramberk

Přírodní památku (od roku 1993) Váňův kámen tvoří skalní útvar, který vytvořila kra jurského vápence. Kámen je jedním z malého množství přirozených skalních útvarů, které nebyly poničeny těžbou vápence v okolí městečka Štramberk. V okolí tohoto města je několik míst, kde jsou k vidění kry štramberského vápence. K nim patří především Kotouč (495 m n. m.) a Horní a Dolní Skalky.

Ve štramberském vápenci byly nalezeny významné zkameněliny, které představují ekosystém fosilního korálového rifu. Z pestrých nálezů zkamenělin tu bylo rozlišeno na 600 druhů živočichů. K nejvýznamnějším z nálezů se řadí zkameněliny mikroorganismů takzvaných nálevníků. Vápenec tvoří koráli a také řasy a sinice, které vytvářejí zpevňující složku. Největší množství zkamenělin představovali mlži a břichonožci. Po nich jsou to pak ramenonožci, hlavonožci, ježovky, mechovky, červy a řada bezobratlých živočichů a také hub a rybích zubů. Na malých výstupech vápencových skalek se dochovaly části skalních štěrbin a primitivních půd.

Z rostlin se tu daří rozchodníku bílému a ostrému, sleziníku červenému a routičce, mochně jarní, devaterníku velkokvětému tmavému a hvozdíku kartouzku. V místech, kde je více zeminy, rostou travnobylinné porosty s teplomilnými bylinami. Kolem přírodní památky se daří bazické dubové bučině a lipové javořině.

A jak se k přírodní památce dostanete? Od Štramberské Trúby se vydáme východním směrem po modré turistické značce kolem vrcholku Bílá Hora (556 m n. m.). Kolem přírodní památky a přes vrchol Bílé Hory, na níž je postavena rozhledna, prochází trasa Lašské naučná stezky, která tvoří okruh mezi Štramberkem a Kopřivnicí.

Pokud rádi podnikáte pěší túry, nemusíte jet vlakem až do Štramberku. Od železniční stanice v Novém Jičíně vede do Štramberku červeně značená turistická trasa. Z města Příbor se do Štramberku můžete vydat po žluté značce jižním směrem kolem západního okraje Kopřivnice a z Frenštátu pod Radhoštěm vede do Štramberku severozápadním směrem červená turistická značka.

O městě Štramberk se toho více dočtete zde. Do Štramberka jezdí vlaky od roku 1881, kdy byla zprovozněna 19 kilometrů dlouhá železnice vedoucí ze Studénky. Dnes je tato dráha součástí tratě, kterou v jízdním řádu najdete po č. 325 Studénka – Veřovice. 

Tento výlet vychází z autentického zážitku turisty ze stránek www.turistika.cz.

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 1
Nelíbí: 0
Nelíbí
Partneři


 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store