Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Za klenotem Šťastné země

Za klenotem Šťastné země

Datum a čas konání:

  • Frýdlant, od 1. 1. 2014 0:00 do 1. 1. 2024 0:00

Terra felix neboli Šťastná země. Tak se říkalo Frýdlantsku za třicetileté války. Tomuto kraji na severu Čech vévodí jeden z našich nejrozsáhlejších památkových objektů – hrad a zámek Frýdlant.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Frýdlant v Čechách

Frýdlantsko se stalo Šťastnou zemí za panování Albrechta z Valdštejna. Český vojevůdce koupil frýdlantské panství po Bílé hoře a připojil ho ke svým statkům, které zásobovaly jeho armádu. Oblast byla jednou z mála, kterým se vyhýbaly boje třicetileté války, a mohla tak prosperovat. Albrecht z Valdštejna sice ve Frýdlantu moc nepobýval, ale že byl pro něj důležitý, dokládá jeho šlechtický přídomek – „z Frýdlantu“. Šlechtice, za něhož se ve Frýdlantu dobře žilo, připomíná ve městě bronzová socha na náměstí a také nemálo exponátů v městském muzeu a na frýdlantském hradě.

Prohlídka hradu a zámku Frýdlant trvá necelé dvě hodiny. Počítejte s tím, že je poměrně náročná a budete při ní muset zdolat nespočet schodů. Děti ji ale hravě zvládnou a neměli by se ani nudit. Z vystavených exponátů u nich vítězí hlavně sáně ve tvaru delfína, v nichž se kdysi vozili jejich vrstevníci, a hračky z 19. a začátku 20. století, kterými jsou zaplněny dva dětské pokoje. Na prohlídku je můžete nalákat také tím, že jim před výletem pustíte pohádku RumplCimprCampr. Natáčela se totiž na Frýdlantu a děti pak jistě budou chtít osobně poznat místo, kde žil král (J. Satinský) a královna (J. Bohdalová) se synem Hubertem (I. Hora). A pokud nemáte RumplCimprCampr, třeba ve své filmotéce najdete báchorku Peklo s princeznou, v níž si frýdlantský hradozámek také zahrál.

Hlavně kluky bude určitě zajímat i hradní zbrojnice s vystavenými děly, houfnicemi, halapartnami a další vojenskou výzbrojí. Rozsáhlou sbírku zbraní mohli obdivovat první návštěvníci už v roce 1801, kdy Clam-Gallasové, poslední šlechtičtí majitelé, zpřístupnili hrad veřejnosti, a dali tak vzniknout nejstaršímu hradnímu muzeu ve střední Evropě. K jeho atraktivním exponátům patří také koňské postroje včetně dámského sedla nebo nezbytného vybavení jízdního kurýra. V přízemí frýdlantského hradu pak najdete početnou sbírku dýmek. Ve skleněných vitrínách je jich vystaveno přes dvě stě. Novinkou letošní návštěvnické sezony je sbírka zvířecích anomálií. Vycpané zvířecí zrůdy, např. dvojhlavé tele nebo kůzle, sbíralo frýdlantské panstvo, aby jimi mohlo ohromovat své hosty.

Prohlídka frýdlantského zámku začíná v podkroví, kde jsou hostinské pokoje zpřístupněné po renovaci roku 2001. Ve druhém patře si prohlédnete královskou chodbu s portréty evropských panovníků a dámské pokoje, jejichž výzdoba je laděna do modrobílé barvy. Nechybí ani dobově zařízená koupelna. O patro níž se nacházejí pánské pokoje a také reprezentační část zámku. Pro tyto místnosti je typické dřevěné obložení stěn. Zámecká jídelna z poloviny 19. století má i kazetový strop, ale její hlavní chloubou jsou nádherná malovaná kamna. Vedle jídelny se nachází ohřívárna jídel, kam se přinášely pokrmy z kuchyně. Kuchyň vybavená původním zařízením je poslední místností, kam vás průvodce zavede. I dnes je funkční a při různých příležitostech se v ní pečou koláče. 

Něco málo přes půl hodiny trvá jízda vlakem do Frýdlantu v Čechách z Liberce. Svézt se můžete novými motorovými vozy RegioSpider (RS 1 Stadler). Od rozcestí u nádraží vás k hradu a zámku dovede zelené nebo žluté turistické značení (1 km). 

Foto: archiv NPÚ – ÚPS na Sychrově 

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 4
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store