Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Nový Jičín – město klobouků

Nový Jičín – město klobouků

Datum a čas konání:

  • Nový Jičín, od 1. 1. 2014 0:00 do 1. 1. 2024 0:00

Že s klobouky může být i zábava, vás přesvědčí v Novém Jičíně. Město pod Beskydami se také pyšní jedním z nejkrásnějších náměstí u nás.

Naplánovat cestu vlakem

:

V roce 2013 uplynulo 700 let od založení Nového Jičína. Tedy abychom byli přesní – od první písemné zmínky o městě. Historickým centrem města je Masarykovo náměstí. Před nedávnem prošlo důkladnou rekonstrukcí a i díky ní patří náměstí k nejpěknějším rynkům nejen na Moravě a ve Slezsku. Jeho malebnost umocňuje podloubí, které je na všech jeho stranách i v přilehlých ulicích, což je v našich zemích unikát. Z honosných domů na náměstí vyniká budova tzv. Staré pošty. Dům se dvěma arkádovými lodžiemi je považován za jeden z nejvydařenějších příkladů městské renesance u nás a hostil i ruského cara Alexandra I. 

Nejznámějším návštěvníkem města je ale bezpochyby Gideon Ernst Laudon. Jméno nejvýznamnějšího rakouského vojevůdce 18. století nese nárožní dům na náměstí (č. p. 45), v němž Laudon roku 1790 zemřel. Mezi současníky si vojevůdce udržuje popularitu hlavně díky lidové písničce, v níž se o něm zpívá jako o generálovi, který jede přes vesnici a má bílou čepici. Nejvyššími poctami ho honorovala císařovna Marie Terezie i její syn Josef II. Laudon byl oblíbený nejen u vrchnosti. Dokázal ochránit Čechy od Prusů a Uhry od Turků, a tak ho uctívaly skoro všechny národy rakouského mocnářství.

V létě roku 1790 se v Novém Jičíně připravoval na novou válku s Pruskem, ale plány na další vojenský úspěch překazila smrt. Na domě připomíná Laudonův skon pamětní deska s bustou a podle již schváleného projektu vznikne brzy v domě interaktivní expozice o jeho neobyčejném životě.

V Laudonově domě se nachází návštěvnické centrum města. Kromě turistického „ícéčka“, kde získáte mapy, průvodce nebo suvenýry, v něm najdete kavárnu, prodejnu klobouků a také poutavou expozici věnovanou technologickým postupům při výrobě klobouků. Součástí výstavy je i zkoušírna.  V ní si můžete vyzkoušet nespočet klobouků – dámských i pánských.

Nejvhodnější pokrývku hlavu si lze vybrat i v digitálním koutku a to za pomoci speciálního programu a webkamery. Fotku s vybraným modelem si pak pošlete na svůj e-mail nebo jí obdarujete přátele jako netradiční pozdrav z výletu. V Novém Jičíně má kloboučnictví dlouhou tradici. Kloboučnický cech byl ve městě založen už v roce 1630 a na přelomu 19. a 20. století se v Novém Jičíně vyrábělo dokonce nejvíce klobouků v celém Rakousko-Uhersku. 

Za klobouky se můžete vydat i do renesančního zámku Žerotínů. Stojí jen pár kroků od náměstí. Jeho původní pevnostní ráz připomínají už jen dvě kulaté obranné věžice. Ostatní byly strženy v polovině 19. století při úpravách zdevastované zámecké stavby. Ve 30. letech minulého století se dokonce uvažovalo o demolici celého zámku, ale naštěstí k tomu nedošlo. Od roku 1945 v něm sídlí muzeum a v pečlivě zrenovovaných prostorách si můžete prohlédnout jeho expozice.

Hlavním lákadlem je stálá výstava s názvem Nechte na hlavě. Je středoevropským unikátem. Uvidíte na ní snad všechny možné variace klobouků, čepců, čepic a přileb z období od počátku 19. století do současnosti. Nechybí ani pokrývky hlavy významných osobností. K hýčkaným exponátům patří klobouk prezidenta T. G. Masaryka, Jana Nerudy, Františka Palackého nebo následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este.

Takřka pohádkový ráz hlavního novojičínského rynku dotváří i 66 metrů vysoká věž farního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Postavena byla v letech 1587 až 1618 po vyhnání katolických kněží z města – na oslavu vítězství luteránů nad olomouckým biskupem. Barokní kopuli získala věž až v roce 1854. Barokní výzdobou se může pochlubit i interiér kostela, pozornost si zaslouží hlavně sochy svatých na hlavním oltáři.

Farní kostel není jedinou zajímavou církevní stavbou ve městě. Na počátku třicetileté války se v Novém Jičíně odehrála bitva, při níž přišlo o život na 500 neapolských vojáků bojujících ve službách španělského krále. Na místě jejich hromadného hrobu byla postavena tzv. Španělská kaple, která se stala oblíbeným poutním místem. Kaple stojí za Smetanovými sady naproti nemocnici a lze od ní spatřit nedalekou zříceninu Starojičínského hradu.

Právě k ní vás pozveme na výlet. Z Nového Jičína se vydejte po červené turistické značce k rozcestí Skalky, kde červenou vyměňte za žlutou, s níž pak dojdete do Starého Jičína, jemuž dominuje zmíněná zřícenina (cca 7 km). Ke Starojičínskému hradu se váže pověst o založení města Nový Jičín. Kdysi na hradě žil rytíř se svou nebojácnou dcerou. Ta se jednoho dne vydala zabít medvěda, který škodil místním lidem. Zvíře ale jen poranila a už to vypadalo, že rozzuřenému medvědovi neunikne. Z ničeho nic se objevil pastýř, který medvěda skolil. Za svého zachránce se pak dívka provdala a na místě, kde jí ho Bůh poslal na pomoc, nechala postavit kapli. Kolem ní pak vyrostlo město – Nový Jičín. V roce 1996 byla na Starojičínském hradě zrekonstruována hradní věž s rozhlednou a stylovou restaurací. Z věže si vychutnejte výhled do širokého okolí, k dispozici jsou i dalekohledy. 

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 4
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store