Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Z Hrubé Vody k hradu Hluboký

Z Hrubé Vody k hradu Hluboký

Datum a čas konání:

  • Hrubá Voda, od 1. 1. 2014 0:00 do 1. 1. 2024 0:00

Severovýchodně od Olomouce se nad údolím řeky Bystřice nacházejí zbytky hradu Hluboký. Ten měl zajímavou historii a vážou se k němu i pověsti. K zřícenině se můžete vydat od zastávky Hrubá Voda zast. nebo na kole po značených cyklotrasách.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Hrubá Voda zastávka

První zpráva o hradě nazývaným Hawichsteyn (česky Jestřabí) pochází z r. 1351, kdy jej Karel IV. zdědil po olomouckém biskupovi Janu Volkovi a daroval jej svému bratru markraběti Janu Jindřichovi. Název hradu Hluboký se uvádí od r. 1382. Hrad měl funkci ochrany důležitých horských přechodů a cesty údolím řeky Bystřice.

V r. 1406 jej získal darem od markraběte Jošta do dědičného vlastnictví Lacek z Kravař. V r. 1418 Prokop z Hlubokého a z Radoně pohnal k panskému soudu Ondřeje a Milotu z Tvorkova za to, že drželi hrad se zbožím, které k němu příslušelo. Další držitel hradu Dobeš Tvorkovský z Kravař byl stoupencem husitů, a tak se hrad stal důležitou součástí blokády Olomouce.

Na počátku r. 1425 zde byla husitská posádka s hejtmany Dobešem Puchalem a Petrem Holým. Dne 20. 3. 1425 se sešli na hradě husitští velitelé s přívrženci opavského knížete Přemka, jehož zastupoval Mikuláš z Bludova. V důsledku jednání přešlo několik vlivných pánů na husitskou stranu. Posádka hradu Olomouci velmi škodila. Konec tomu udělal v létě r. 1426 zemský hejtman Hašek Ostrovský z Valdštejna, který hrad dobyl a císař Zikmund jej potom udělil už 26. 8. 1426 lénem Jankovi Pňovskému ze Sovince.

V letech 1433 a 1437 se částečně zbořený hrad objevuje v hraničních sporech Bernarta z Hlubokého s olomouckou kapitulou. V r. 1612 se uvádí hrad v zemských deskách již jako pustý.

Podle pověstí využívali zříceniny hradu jako obydlí loupeživí rytíři, kteří odtud vyráželi škodit a loupit. Zajímavostí je také to, že již od počátku byl pod hradem hostinec a pohostinské služby zde můžete nalézt i dnes.

Hradní vrch je ze tří stran chráněn vysokým srázem a řekou Bystřicí. Ze samotného hradu zůstaly zbytky válcové věže, zbytky stěn a hradeb na Předhradí i hradním vrchu, hradní příkopy a valy.

Ke zbytkům hradu Hluboký se lze dostat na kole údolím řeky Bystřice po cyklotrasách (č. 6009 a 6108). Vlakem se svezte po trati Olomouc – Opava východ (č. 310) do zast. Hrubá Voda-zastávka. Od ní jděte asi 300 m k hotelu Akademie, pak odbočte vpravo a pokračujte asi 1 km do kopce. Po necelém půl kilometru je vidět po levé straně vrchol hradního skaliska. Před vrcholem kopce na křižovatce lesních cest zahněte doleva a asi po třech minutách se dostanete na mýtinku, kde přímo před sebou uvidíte lesem zarostlý hradní vršek. K jádru hradu vás zavede přes porušený val po zbytku hradby na Předhradí pěšinka.

Cesta na hrad není značená, až na hradní vyhlídce je informační tabule. 

Tento výlet vychází z autentického zážitku turisty ze stránek www.turistika.cz.

 

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 7
Nelíbí: 0
Nelíbí
Partneři


 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store