Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Jizerskohorskou železnicí do krajiny podstávkových domů

Jizerskohorskou železnicí do krajiny podstávkových domů

Datum a čas konání:

Necelou hodinu trvá jízda vlakem z Liberce do Černous. Cesta je příjemná. Nudu rozptýlí pohled z okna vlaku – na zajímavé památky a takřka nedotčenou jizerskohorskou přírodu.

Naplánovat cestu vlakem

:

Jízda vlakem po trati, která má v jízdním řádu číslo 037, je i pohodlná. Svézt se totiž můžete moderním motorovým vozem RegioSpider s klimatizací. A kam si ve vlaku sednout? Napravo, nebo k oknu nalevo? Zajímavostí je kolem tratě dost po obou stranách a z velkoprostorového motoráku je dobrý rozhled, ať už sedíte kdekoliv.

Už u libereckého nádraží se vám nalevo ukáže Ještěd s hotelem a vysílačem. Tedy pokud tomu nebudou vadit mraky nebo mlha. Výhledy na pěkně zvlněnou krajinu se nabízejí skoro po celou cestu. Líbivé jsou i venkovské scenérie s pasoucími se ovcemi, krávami nebo koňmi. Pokud máte v plánu výlet, doporučujeme vystoupit na zastávce Oldřichov v Hájích. U ní stojí turistická mapa Jizerských hor, což potvrzuje, že Oldřichov je dobrým výchozím místem pro toulky po nejzápadnější části tohoto pohoří.

Za Oldřichovem vjíždí vlak do Mníšeckého tunelu, za ním pak vedou koleje hlubokými lesy takřka až k Raspenavě. U Raspenavy upoutá nejen věž kostela Nanebevzetí Panny Marie, ale také nedaleká větrná elektrárna. Pak už si to vlak šine údolím říčky Smědé do Frýdlantu. Z vlaku uvidíte všechny hlavní frýdlantské památky – areál hradu a zámku i kostel Nalezení Svatého kříže.

Za Frýdlantem pokračuje vlak údolím Smědé, projede Rigelským tunelem a zamíří do Minkovic. V Minkovicích můžete zahlédnout podstávkové domy, ale nejpěknější se vám ukážou ve Višňové. V Černousích vlak končí, dál do Polska už smí jen nákladní vlaky.

Co uvidíte z vlaku? 

  • Kosmická krása nad Libercem

V roce 1963 vyhořel na Ještědu hotel s rozhlednou. Soutěž na novou dominantu Ještědu vyhrál návrh architekta Karla Hubáčka. Stavba unikátního hotelu s televizním vysílačem byla dokončena v roce 1973. Za svůj projekt získal architekt Hubáček od Mezinárodní unie architektů prestižní Perretovu cenu a v roce 2000 byl tento futuristický klenot vyhlášen Stavbou století ČR. Na Ještěd se můžete svézt kabinovou lanovkou ČD.

  • Kolem přehrady Fojtka

Fojtecká přehrada u Mníšku u Liberce byla vybudována v letech 1904 až 1906 v reakci na ničivé povodně, které tuto oblast postihly v roce 1897. Dnes tato vodní nádrž nejen chrání před záplavami, ale v létě slouží také jako koupaliště s nudistickou pláží. Protože se v přehradě hojně vyskytují lososovité ryby, vyhledávaná je i rybáři. Kolem přehrady vede pěší stezka a výletníci se mohou občerstvit v restauraci s vyhlídkovou terasou.

  • Tunel pod Oldřichovským sedlem

Vlak projíždí na trati dvěma tunely. Tím delším, 529 metrů dlouhým Mníšeckým tunelem (dříve se také používal název Hemrišský tunel) zdolává železnice Oldřichovské sedlo. Na skále vlevo od libereckého portálu tohoto tunelu je umístěna pamětní tabulka připomínající tragické úmrtí dělníka Pietra Pojera, který zahynul při ražbě tunelu 9. 12. 1873. Spodní vody neblaze působily na stav tunelu, a tak musel být už několikrát opravován.

  • Novobarokní kostel v Raspenavě

Dominantou města Raspenavy je novobarokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, postavený v letech 1906–07. Původně v Raspenavě stával raně gotický kostelík, jehož existenci potvrdil archeologický nález v roce 2012. Výstavbu nové svatyně financoval místní továrník Gustav von Richter. Nachází se u ní také novogotická hrobka rodiny Richterů, kterou vyprojektoval v roce 1895 Franz von Neumann, autor radnic v Liberci a ve Frýdlantu.

  • Frýdlantský hrad a zámek

Ve Frýdlantu stojí na mohutném čedičovém ostrohu nad říčkou Smědou jedinečný areál gotického hradu a renesančního zámku. Jde o jeden z nejrozsáhlejších památkových objektů u nás. Nejstarší a zdaleka viditelnou částí bývalého šlechtického sídla je 49 metrů vysoká válcová věž – tzv. Indica. Sloužila původně jako strážní věž na obchodní stezce, až později k ní byl přistavěn hrad. Přístupná je jen několikrát do roka (letos 3. a 4. 9.).

  • Podstávkové domy ve Višňové

Chloubou obce Višňová je několik podstávkových stavení hornolužického typu. Jde o unikátní spojení slovanské roubené a německé hrázděné konstrukce. Jinde než na Liberecku takové domy u nás nenajdete. U Višňové se také nacházejí tzv. Pohanské kameny – skupina mohutných žulových balvanů s mísovitými prohlubněmi. S kameny je spojováno několik pověstí. Od nádraží ve Višňové vás k nim dovede zelená turistická značka (1,5 km).

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 3
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store