Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Všestary - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu

Všestary - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu

Datum a čas konání:

  • Všestary, od 19. 5. 2010 16:44 do 31. 5. 2020 16:44

Vlakem se vydáme do obce Všestary nedaleko Hradce Králové. Všestarské nádraží je zřejmě nejvýhodněji položené pro ty, kdo chtějí na bojiště na Chlumu putovat pěšky.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Všestary

Jdeme po stopách bojů, ve kterých proti sobě, počátkem července roku 1866, stáli Prusové s Rakušany. Od Všestarského nádraží se vydáme po červeně značené turistické značce, první připomínkou krvavé bitvy roku 1866 jsou pomníky u všestarského kostela. Dále pokračujeme po silnici až do Rozběřic, kde zaujme impozantní pomník zvaný Deutchmeister. Z Rozběřické návsi je možno využít odboček červené značky k pomníkům u Hejcmanky, nebo k pomníkům u Šrámova kříže. Ke stoupání na Chlum využijeme Úvoz mrtvých, místo kde během dvaceti minut rakouská strana přišla o téměř 10 000 můžu, z toho 6 600 mrtvých, úvoz se tedy změnil v potok krve, cesta úvozem dodnes vyvolává mrazení v zádech….  Za kostelem Proměnění Páně odbočíme vlevo a budeme u cíle cesty. Na návštěvu čeká Baterie mrtvých, Ossariu, Pruský hřbitov, Mauzoleum u statku na obcí Lípa a rozhledna z jejíž vrcholu se za jasného počasí nabízí impozantní pohledy na Český ráj, Krkonoše, Královecký Špičák, Kladsko, Orlické hory, ale i Suchý vrch a Železné hory. Muzeum je v současné době uzavřeno a probíhá jeho rekonstrukce a rozšíření, otevřeno bude v létě tohoto roku. 

Když si odmyslíme, že se nacházíme v místě krvavých válečných událostí tak zejména děti budou nadšeny impozantním výhledem z rozhledny.

Prostor je volně přístupný, vstupné se platí pouze při výstupu na rozhlednu.  Muzeum je v současné době nepřístupné.

Tento výlet je autentických zážitkem turisty Martin Sládek ze stránek www.turistika.cz 

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 35
Nelíbí: 15
Nelíbí
Partneři


 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store