Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Za barokními památkami Moravskoslezského kraje

Za barokními památkami Moravskoslezského kraje

Datum a čas konání:

V Moravskoslezském kraji se můžete vypravit za barokními památkami do Fulneku, Studénky nebo do Kravař. Na výlet se svezte vlakem. Cesta od nádraží není náročná.

Naplánovat cestu vlakem

:

Fulnek

 • Kostel Nejsvětější Trojice – stavba nového barokního kostela byla zahájena roku 1748 s tradiční podélnou dispozicí, kombinovanou s vloženou čtvercovou centrálou zaklenutou kupolí. Je neorientovaný, jednolodní, loď kryje sedlová střecha. Kostel je výraznou dominantou a je doplněn o efektní průčelí se dvěma předsazenými sloupy nesoucími římsu. Štukový dekor je už rokokový. Na západní straně přiléhá architektonicky pozoruhodná oválná kaple sv. Josefa, s kostelní lodí spojená vysokou arkádou. Interiér kostela i kaple, vybavený kvalitním stylově jednotným barokním mobiliářem, zdobí hodnotné nástropní fresky Josefa Ignáce Sattlera z roku 1760, obrazy Felixe Iva Leichera Ignáce Raaba. Autorství projektu kostela bývá připisováno staviteli Mikuláši Thalherrovi. Kostel patří k umělecky nejvýznamnějším barokním stavbám severovýchodní Moravy. Stavba stojí na místě staršího gotického kostela při klášteře augustiniánů. Ke kostelu stoupá unikátní barokní schodiště. Na západní straně přiléhá kostel ke gotickému ambitu bývalého kláštera, založeného roku 1389, po zrušení roku 1784 přestavěného na dnešní budovu fary. 
 • Železniční stanice Fulnek, trať č. 277 ze Suchdola nad Odrou do Fulneku.
 • Od železniční stanice Fulnek po červené turistické značce – 1 km.

Studénka

 • Zámek – barokní jednopatrová budova Nového zámku byla vystavěna v roce 1750 tehdejšími majiteli panství pánům z Berečka. Posledními majiteli zámku byli Blücherové z Wahlstattu. V letech 1860–1863 nechali u Nového zámku postavit zahradní pavilon a romanticky pozměnili vnější podobu zámku, do níž se instalovalo mramorové schodiště s litinovým zábradlím. K zámku se také přistavěla věž a vížka s točitým schodištěm. U zámku byl zřízen park s mnoha zajímavými cizokrajnými dřevinami.

 • Výlet – Vagonářské muzeum ve Studénce

 • Železniční stanice Studénka, tratě č. 270, 279, 325

 • Železniční zastávka Studénka město, trať č. 279 ze Studénky do Bílovce
 • Od železniční stanice Studénka po žluté značce – 2,6 km
 • Od železniční zastávky Studénka město – 1,5 km

Kravaře

 • Zámek – barokní klenot Slezska je tvořen čtyřkřídlou dvoupodlažní budovou s vnitřním obdélníkovým nádvořím a osmihrannou kaplí s vysokou kopulí. Tuto podobu dostal vrcholně barokní přestavbou v letech 1721–28, otázka autorství projektu nebyla dosud vyřešena, architektura vykazuje prvky tvorby J. L. Hildebrandta. Zámecká kaple je starší než přestavba zámku (z roku 1662) a byla později vyzdobena barokním sochařem J. J. Lehnerem a malířem I. E. Eckesteinem. Po požáru roku 1937 byl zámek rozsáhle poničen. Ušetřena zůstala zámecká kaple s barokní výzdobou. Rozsáhlá rekonstrukce proběhla v letech 1955–1971. Dnes je zámek veřejnosti přístupný, expozice se mj. zaměřuje na způsob bydlení v 18. století i život prostých obyvatel regionu.
 • Výlet – Zámek v Kravařích – barokní perla Slezska
 • Železniční stanice Kravaře ve Slezsku, trať č. 317 z Hlučína do Opavy.
 • Od železniční stanice k zámku – 1,4 km.

Titulní foto: © Stockfotocz | Dreamstime.com

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 1
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store