Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / V Dolních Vítkovicích propadnete Světu techniky

V Dolních Vítkovicích propadnete Světu techniky

Datum a čas konání:

  • Ostrava, od 1. 1. 2017 0:00 do 1. 1. 2027 0:00

Z opuštěného areálu bývalých Vítkovických železáren se stalo jedinečné kulturní centrum plné chytré zábavy. Jeho dominantou a hlavní atrakcí je bezpochyby Bolt Tower, z níž se můžete kochat poutavým výhledem na Beskydy. Pokud na výlet pojedete s dětmi, rozhodně byste ale neměli vynechat ani návštěvu Velkého a Malého světa techniky se spoustou interaktivních exponátů.

Naplánovat cestu vlakem

:

Asi nejsnazší a nejpříjemnější cesta k dolnovítkovickému areálu, kde se v letech 1828 až 1998 těžilo uhlí a vyrábělo surové železo, je tramvají. Pokud z vlaku vystoupíte na ostravském hlavním nádraží, na zastávku Vítkovice vysoké pece vás dovezou linky č. 1 a 2. Jízda trvá čtvrt hodiny a jízdenku na MHD koupíte před nádražím v automatu. Od zastávky tramvaje stačí podejít silnici a už vás uvítá první oblíbený exponát areálu – legendární letoun Mig-21. Pestrobarevný vzhled získala stíhačka podle návrhu známého designera Tomáše Machka.

Od ní je to jen pár kroků k Velínu – návštěvnickému infocentru, kde si můžete zakoupit vstupné na některou z prohlídek. Na výběr máte Uhelný nebo Vysokopecní okruh, jehož součástí je také jízda skipovým výtahem. Bolt Tower lze navštívit samostatně nebo v rámci Vysokopecního okruhu. Průvodce vás při procházce industriálním parkem seznámí s historií Dolních Vítkovic a s provozem bývalých železáren.

Pokud jedete na rodinný výlet a víte, že stominutová prohlídka bude nad síly vašich ratolestí, zamiřte s nimi rovnou do Velkého světa techniky. Jediná zcela nová budova revitalizovaného areálu bývalých železáren je dílem dvorního architekta Dolní oblasti Vítkovice Josefa Pleskota. V hlavní zrcadlové fasádě se odrážejí historické industriální objekty, a tak novostavba nepůsobí v areálu národní kulturní památky nikterak rušivě.

A co najdete za zrcadly? Čtyři tematické expozice se spoustou interaktivních exponátů. Předškoláci se určitě nebudou nudit v Dětském světě, kde mohou projít Pohádkovým lesem, vyzkoušet si ovládat jeřáb, jak se dojí kráva nebo si užít zábavu s vodním živlem. Se staršími dětmi zavítejte do Světa vědy a objevů a třeba ve vašem potomkovi probudíte touhu stát se lékařem či matematikem. Ale například možnost podívat se dovnitř svého těla určitě zaujme i dospělé návštěvníky. Ve Světě civilizace si přijdou na své všichni, kterým není lhostejný osud naší planety.

Čtvrtá a největší expozice – Svět přírody – vyplňuje první patro Velkého světa techniky. Rozdělena je do několika oáz, v nichž se dozvíte zajímavosti o přírodních zákonitostech, fauně, floře a vesmíru. Zjistíte, jaké je teplo v noře pískomila, jak se netopýr dokáže orientovat v jeskyni, stanete se hybatelem koloběhu vody na Zemi nebo si můžete třeba zahrát čichové pexeso.

Máte-li doma vášnivého čtenáře románů Julese Verna, vyhraďte si čas také na prohlídku Malého světa techniky U6, v který se proměnily prostory bývalé VI. energetické ústředny. Se slavným spisovatelem v podání herce Stanislava Zindulky a jeho dvou dětských kamarádů postupně odhalíte tajemství vynálezů, jež významně přispěly k rozvoji průmyslu. Ani v Malém světě techniky U6 nechybějí různé interaktivní exponáty. Každý si může zkusit práci na obráběcím stroji, roztočit těžká kola parní lokomotivy Kafemlejnek nebo třeba zažít, jaké to je sedět za volantem autobusu.

K zakoupené vstupence do Velkého nebo Malého světa techniky dostanete poukázku na volný vstup do nedávno otevřeného Milan Dobeš Musea. V něm je prezentována tvorba světoznámého výtvarníka, jednoho ze zakladatelů kinetického umění. Milan Dobeš Museum se nachází v multifunkční aule Gong, která vznikla citlivou přestavbou bývalého plynojemu. S průvodcem si aulu, kde se konají různé společenské a kulturní akce, můžete prohlédnout po předchozí objednávce každou neděli. Pokud vám ještě zbývají síly a čas, za návštěvu určitě stojí také nedaleký areál dolu Hlubina, který s územím koksovny a vysokých pecí propojuje tzv. Jantarová lávka.

Foto: Jiří Zerzoň, Matyáš Theuer a Tomáš Souček

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 2
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store