Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Za tajemstvím legendy do plzeňských pivovarů

Za tajemstvím legendy do plzeňských pivovarů

Datum a čas konání:

  • Plzeň, od 1. 1. 2017 0:00 do 1. 1. 2027 0:00

Všichni milovníci zlatavého moku by měli alespoň jednou absolvovat prohlídku plzeňských pivovarů. Vždyť v Plzni se zrodila legenda, která se stala vzorem pro více než dvě třetiny všech světových piv označovaných jako Pilsner, Pilsener nebo Pils.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Plzeň hlavní nádraží

Stanice leží na tratích: 160, 170, 180, 183, 190, 810, PL

Na počátku 19. století se v Plzni vařilo pivo v různých právovárečných domech – nevalné kvality a ještě horší chuti. Když bylo v únoru roku 1838 před plzeňskou radnicí vylito 36 sudů nepoživatelného piva, rozhodli se plzeňští měšťané situaci řešit. Založili Měšťanský pivovar a z Bavorska povolali zkušeného sládka Josefa Grolla. Ten 5. října 1842 uvařil první várku nového piva – spodně kvašeného světlého ležáku, který proslavil Plzeň po celém světě. Záhy se označení Plzeňské pivo (Pilsener, Pils, Pilsner) začalo používat jako synonymum kvalitního zlatavého moku po celém světě. Roku 1899 byla proto zaregistrována nová značka pro pivo z Plzně – Pilsner Urquell (Plzeňský Prazdroj).

Pro zájemce, kteří se chtějí blíže seznámit s historií a současností výroby piva v Plzeňském Prazdroji, nabízejí v pivovaru atraktivní prohlídku. Její součástí je návštěva moderní stáčírny, v které se za hodinu naplní až 120 000 lahví, také panoramatického kina, kde se promítá film o tajemství výroby plzeňského piva, a rovněž takřka magické interaktivní expozice surovin, z nichž se vaří Pilsner Urquell. V rámci prohlídky návštěvníci zavítají i do moderní varny z roku 2004. Na závěr je zavede průvodce do historických pivovarských sklepů, v nichž mají jedinečnou příležitost ochutnat nefiltrované a nepasterizované pivo Pilsner Urquell čepované přímo z dubového ležáckého sudu.

V návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje začíná i prohlídka nedalekého pivovaru Gambrinus. K němu návštěvníky dopraví ekologický autobus. Z renovovaných prostor historické varny z roku 1869 vede okružní prohlídková trasa do moderní varny, kde průvodce seznamuje s varním postupem piva Gambrinus. U cylindrokonických tanků, které se dnes využívají pro kvašení piva, mohou zájemci ochutnat ještě zrající pivo. Hlavní zážitek však čeká na návštěvníky na samém konci prohlídky opět ve Varně 1869. Po zaškolení od zkušených výčepních si mohou sami vyzkoušet různé druhy čepování a takřka bez omezení ochutnat nepasterizovaná a nefiltrovaná piva Gambrinus.

Plzeň se také může pochlubit Pivovarským muzeem. Nachází se v centru města ve Veleslavínově ulici v původním právovárečném domě z 15. století. Muzejní expozice seznamuje s historií výroby piva už od starověku. K vidění jsou unikátní pivovarnické předměty, pozdně gotická sladovna a nechybí ani spousta pozoruhodných kuriozit včetně modelu varny parního pivovaru, který patří k evropským technickým raritám.

Z Pivovarského muzea je také možné sestoupit do Plzeňského historického podzemí a s průvodcem a s helmou na hlavě absolvovat fascinující prohlídkovou trasu labyrintem chodeb a sklepů, jenž vznikal pod městem už od 14. století. Dozvíte se například, že ve středověku všichni řemeslníci, kteří pracovali s ohněm, museli kvůli riziku požáru pracovat za městskými hradbami. A to se týkalo i vaření piva. V podzemí nahlédnete také do místnosti, která ve středověku a novověku sloužila jako trezor, do něhož se v době ohrožení města zazdívaly cennosti a důležité dokumenty.

Kdo by neměl rád dárky. Milou pozorností, kterou získá každý návštěvník ke vstupence do muzea a podzemí, jsou pivěnky – vouchery, které lze ve vybraných restauracích vyměnit za třetinku plzeňského. Po dvou hodinových prohlídkách jde o vítané osvěžení.

Foto: Plzeňský Prazdroj, a. s.

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 0
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store