Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Malebným údolím Kamenice ze Smržovky do Josefova Dolu

Malebným údolím Kamenice ze Smržovky do Josefova Dolu

Datum a čas konání:

Sedm kilometrů dlouhá lokálka mezi Smržovkou a Josefovým Dolem patří k nejromantičtějším na severu Čech. Vlaky po ní projíždějí údolím řeky Kamenice, v němž kromě lesů, vod a strání poutají pozornost malebná roubená stavení.

Naplánovat cestu vlakem

:

Pokud se rádi díváte z okna vlaku na ubíhající krajinu, až nastoupíte ve Smržovce do vlaku směr Josefův Důl, sedněte si napravo ve směru jízdy. Zanedlouho za smržovským nádražím se vám ukáže jeden z našich nejhezčích železničních viaduktů. Přes 120 metrů dlouhý most s devíti oblouky je součástí tratě, po níž vlaky jezdí do Tanvaldu a Harrachova.

Náš vlak ale pokračuje úbočím Bínova vrchu a ještě před zastávkou v Jiřetíně pod Bukovou koleje začnou kličkovat údolím říčky Kamenice, které prakticky neopustí až do cílové stanice. Za Jiřetínem zastavují vlaky na zastávce Tanvaldský Špičák. Ta slouží cestujícím teprve od listopadu 2005. Zastávku s dřevěným přístřeškem využívají nejen místní, ale také návštěvníci nedalekého stejnojmenného lyžařského areálu.

Za Tanvaldským Špičákem začíná nejhezčí úsek tratě, kdy vlak jede na dohled říčky Kamenice zalesněnou krajinou, v níž jsou rozesety jako drahokamy půvabné roubené chalupy. Příklady lidové architektury jsou dobře vidět z vlaku i za zastávkou Antonínov, až vlak překoná po mostě řeku Kamenici. Za chvíli už zakončí vlak jízdu v Josefově Dole – v obci se starou sklářskou tradicí, jež je v zimě i v létě vyhledávaným cílem výletníků. Nedaleko nádraží se mohou příznivci bílé stopy napojit na Jizerskou magistrálu.

Od roku 2013 patří k turistickým atrakcím obce Naučná stezka Gustava Leutelta. Seznamuje s životem místního rodáka, váženého sudetoněmeckého spisovatele, který zemřel krátce po odsunu v roce 1947 ve věku 87 let opuštěný v německém Seebergenu.

Co uvidíte z okna vlaku?

  • Kolem smržovského viaduktu

Viadukt, který se klene nad hlubokým údolím ve Smržovce, byl vybudován v letech 1893–1894. Italští dělníci ho postavili z kvalitní žuly, jež splňovala nároky nejen na odolnosti, ale i na vzhled. Díky použitému materiálu působí mohutný viadukt harmonicky s okolím a řadí se k nejhezčím na naší železnici. Poprvé byl opravován po více než sto letech – v roce 2008. Po viaduktu, který tvoří devět mostních oblouků na čtyřbokých pilířích, jezdí vlaky ze Smržovky směrem na Tanvald a Harrachov.

  • Muzeum výroby dřevěných hraček

V roce 1908 založil Johann Schowanek v Jiřetíně pod Bukovou továrnu na výboru dřevěného zboží – soustružených perel, knoflíků ad. Úspěšná firma rozšířila v roce 1927 výrobní sortiment o dřevěné hračky, které ji proslavily po celé Evropě. Hračky a další výrobky z kvalitního dřeva se v ní vyrábějí dodnes. S pestrou historií firmy se můžete blíže seznámit v rámci interaktivní exkurze. Součástí Muzea výroby hraček jsou také expozice o válečné výrobě a slavných sportovcích Jizerských hor.

  • Lyžování na Tanvaldském Špičáku

Největším lyžařským střediskem v Jizerských horách je skiareál Tanvaldský Špičák. Lyžařům jsou v něm k dispozici sjezdovky všech stupňů obtížnosti, pět z nich dlouhých přes jeden kilometr. K přepravě lyžařů slouží čtyřsedačková lanovka a také pět vleků – čtyři typu poma a jeden kotvový. Ve skiareálu najdete i půjčovny lyžařského vybavení, ski servis a lyžařskou školu. Výuka malých lyžařů se koná na dětském vlaku nebo uzavřeném dětském hřišti s dvacetimetrovým pojízdným kobercem.

  • Roubenky – lidové vesnické stavby

Stejně jako jinde v Jizerských horách tak i v okolí železniční tratě, která má v jízdním řádu č. 034, se nacházejí příklady lidové dřevěné architektury – roubené domky. Dřevo z rozlehlých lesů patřilo dříve na venkově pro svou dostupnost k hlavním stavebním materiálům. Tato stavení umocňují svou malebností romantiku členité jizerskohorské krajiny. I když se od sebe roubenky v menší i větší míře odlišují, většinou jde o jednoduché stavby se zděnou hospodářskou částí a roubenou světnicí.

  • Opuštěná sklárna v Josefově Dole

K hlavním zdrojům obživy v Josefově Dole a přilehlých obcích patřila odnepaměti výroba skla. Nejznámější sklářskou hutí byla Zenknerova huť, která dávala práci stovkám lidí. Huť byla roku 1910 zbourána a vedle ní u nádraží postavena nová sklárna, v níž došlo k ukončení provozu v roce 2002. Sklářství, ale i dalším tradičním způsobům obživy v regionu je věnována část expozice Muzea místní historie, které se nachází v Josefově Dole nedaleko kostela – v budově bývalé školy, dnešní knihovny.

  • Pseudogotický kostel Proměnění Páně

Výraznou dominantou Josefova Dolu je 45 metrů vysoká hranolová věž kostela Proměnění Páně, postaveného v letech 1862–1865. Jednolodní pseudogotická svatyně musela být v 90. letech minulého století opravena a znovu vysvěcena. K tomu nejcennějšímu z vnitřního vybavení patří tři oltářní obrazy od malíře Viléma Kandlera. Před kostelem se nachází obnovený pomník místního rodáka Gustava Leutelta (1860–1947), sudetoněmeckého spisovatele, který psal o Jizerských horách.

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 0
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store