Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Do Žďáru nad Sázavou nejen za Santiniho klenoty

Do Žďáru nad Sázavou nejen za Santiniho klenoty

Datum a čas konání:

  • Žďár nad Sázavou, od 1. 1. 2018 0:00 do 1. 1. 2028 0:00

Díky geniálnímu architektu Janu Blažeji Santini-Aichlovi znají Žďár nad Sázavou po celém světě. Kromě poutního kostela na Zelené hoře láká město návštěvníky ale i na další turistické atrakce – zážitkové Muzeum nové generace nebo třeba okouzlující Modelové království.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Žďár nad Sázavou

Nebýt opata žďárského kláštera Václava Vejmluvy unikátní poutní kostel sv. Jana Nepomuckého by na Zelené hoře nestál. Opat patřil mezi obdivovatele Jana Nepomuckého ještě před jeho svatořečením. Když se v dubnu 1719 dozvěděl o nálezu neporušeného jazyka Jana Nepomuckého objeveného při exhumaci jeho ostatků (šlo ve skutečnosti o mozkovou tkáň), rozhodl se opat postavit nedaleko kláštera poutní areál zasvěcený tomuto mučedníkovi. Projekt nechal vypracovat Janem Blažejem Santini-Aichlem. Během následujících dvou let vyrostl na vykáceném vrcholu Zelené hory kostel s půdorysem pěticípé hvězdy, který se stal nejoriginálnějším příkladem tzv. barokní gotiky.

Od roku 1994 je zelenohorský poutní kostel sv. Jana Nepomuckého zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a přijíždějí ho obdivovat návštěvníci z celého světa. Od dubna do října lze absolvovat komentovanou prohlídku památkového areálu, kterou se vyplatí předem zarezervovat (zde). Z výkladu se dozvíte o tajemství pětkové symboliky a další zajímavosti o magickém Santiniho díle.

Kolem Zelené hory vede naučná stezka se dvěma vycházkovými okruhy. Po trasách se můžete vydat okolím Bránského a Konventského rybníka za dalšími stavbami, jež ve Žďáře nad Sázavou vznikly podle projektů architekta Santiniho.

Santini se podílel i na rozsáhlé přestavbě bývalého cisterciáckého kláštera, nynějšího zámku. V zámku nabízejí komentovanou prohlídku Po stopách Santiniho. Jak už její název dává tušit, v rámci ní zavítáte na nejzajímavější místa spojená se slavným architektem.

Hlavním lákadlem zámku je nicméně Muzeum nové generace se zážitkovou expozicí. Prostřednictvím moderní audiovizuální techniky se v něm úspěšně snaží navodit atmosféru dob dávno minulých a barvitého světa baroka. Komu se na zámku zalíbí, může tu i přespat, třeba v barokní věži. Lákavé občerstvení nabízí stylová kavárna a vítaným zpestřením je také možnost ulovit si ve středověkých sádkách pstruha.

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře uvidíte ve Žďáře nad Sázavou také v suterénu Domu kultury v Dolní ulici – na jednom z největších modelových kolejišť u nás. Při stavbě kolejiště o rozloze 55 m2 se žďárští modeláři nechali inspirovat krajinou Českomoravské vrchoviny. A tak kromě kopií rozlehlého nádraží ve Žďáře nad Sázavou, stanice v Novém Městě na Moravě nebo v Nedvědici a zmíněné zelenohorské svatyně zdobí kolejiště i modely dalších známých staveb regionu – hradu Pernštejn či třeba dolnoloučského železničního viaduktu. Modelové království má pro veřejnost otevřeno každý víkend, o letních prázdninách ve středu, ve čtvrtek a v neděli.

Tip

Okolí Žďáru nad Sázavou je protkáno sítí cykloturistických tras. Pokud rádi šlápnete do pedálů, můžete si kvalitní jízdní kolo vypůjčit ve Žďáře nad Sázavou přímo na nádraží. Půjčovna kol ČD Bike je otevřena každou sezonu od dubna do října. Na nákup nových krosových kol značky Author přispěl v roce 2016 Kraj Vysočina. Ceník a další informace včetně možnosti rezervace najdete zde.

Titulní foto: © Filip Fuxa/Dreamstime.com

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 0
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store