Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Na projížďku nevšední lokálkou ze Žďáru nad Sázavou do Tišnova

Na projížďku nevšední lokálkou ze Žďáru nad Sázavou do Tišnova

Datum a čas konání:

Motoráky na této trati sice rekordy v rychlosti nelámou, ale pokud nespěcháte a rádi se díváte z okna vlaku na pěknou krajinu, určitě si jízdu ze Žďáru nad Sázavou do Tišnova přes Nové Město na Moravě užijete. Hlavně malebná údolí Nedvědičky a Svratky jsou pastou pro oči.

Naplánovat cestu vlakem

:

Nedlouho za nádražím ve Žďáře nad Sázavou se koleje lokálky odpoutají od rychlíkové dráhy a vlak po nich zamíří do Veselíčka. Ještě než tam dojede, ukáže se vám významná památka Vysočiny – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Stačí se dívat z okna vlaku vlevo ve směru jízdy. Z Veselíčka si to vlak šine přes Radňovice do Nového Města na Moravě. Trať vede úbočím kopce Šibenice, kde se nacházejí skokanské můstky.

V Novém Městě nepřehlédnete jeho dominantu – kostel sv. Kunhuty. Pak se vlak vydá na jízdu zvlněnou krajinou Žďárských vrchů, v níž lesy a lány vytvářejí neokoukatelnou mozaiku. Nespočet posedů dává tušit, že o divokou zvěř tu není nouze. Za Bystřicí nad Pernštejnem se trať stáčí několika oblouky do údolí říčky Nedvědičky. Hlavně mezi Rožnou, Věžnou a Nedvědicí se z vlaku naskytnout výhledy na pěkné přírodní scenérie.

Před Nedvědicí upoutá pozornost majestátní hrad Pernštejn a také reprezentační vily postavené na přelomu 19. a 20. století. Za nedvědickým nádražím vlak poprvé překonává po mostě řeku Svratku. U Doubravníku, kde vlak podruhé přejíždí nad Svratkou, zaujme především kostel Povýšení sv. Kříže. Před zastávkou Prudká zmizí vlak na chvíli ve 110 metrů dlouhém tunelu, jediném na trati.

V okolí následující zastávky Borač si můžete všimnout panelů naučné stezky seznamující se zajímavostmi rodného kraje spisovatele Josefa Uhra. Přes Štěpánovice zamíří vlak do cílové stanice v Tišnově. Kromě věže tišnovského kostela sv. Václava vítá zdáli cestující také rozhledna Klucanina.

Co uvidíte z okna vlaku? 

  • Santiniho zelenohorská svatyně

V srdci Vysočiny stojí stavbu, jejíž význam plně docenila až moderní doba. Ještě na konci 19. století byl kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou některými zatracován. Dnes je svatyně postavená v letech 1719 až 1722 považována za nejoriginálnější příklad tzv. barokní gotiky a mistrné dílo architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Půdorys kostela ve tvaru pěticípé hvězdy má symbolizovat pět hvězd na svatozáři sv. Jana Nepomuckého a také pět Kristových ran.

  • Hostinec s orchestrionem

U zastávky ve Veselíčku se nachází hostinec, v němž se mohou návštěvníkům pochlubit jednou nebývalou atrakcí – funkčním skříňovým orchestrionem. Vyroben byl kolem roku 1850 ve Vídni a v hostinci ho mají už od jeho založení v roce 1921. Orchestrion zakoupil v bazaru hostinského vybavení ve Vojnově Městci první majitel hostince Josef Tesař. Orchestrion má pět výměnných hracích válců a na každém z nich je osm melodií. Na přání vám orchestrion v hostinci kdykoliv pustí.

  • Kolem Cihelského rybníka

V Novém Městě na Moravě vede trať kolem Cihelského rybníka, který je součástí zelené zóny nedaleko centra města. Mezi „Cihelňákem“ a Klečkovským rybníkem byl na počest padesáteho výročí panování císaře Františka Josefa I. vybudován park Koruna. V něm se každý rok koná krosový závod s názvem Korunou za korunu, jehož se pravidelně účastní naše atletická špička. 

  • Na dohled centru Eden

Areál bývalého Mittrowského dvora v Bystřici nad Pernštejnem se proměnil v ráj poznání a inspirace – centrum Eden. Kromě ukázky panského bydlení z 19. století, kterou si lze prohlédnout v tzv. zámečku, je k vidění i výstava Příběh půdy s několika interaktivními hrami nejen pro děti. V Panském dvoře najdete také minipivovar, moštárnu, zelenou lékárnu, kovárnu nebo truhlárnu. Součástí Edenu je i Horácká vesnice s replikami lidových stavení z 19. století a futuristická stavba Ekopavilonu.

  • Těžní věže uranového dolu

Už před Bystřicí nad Pernštejnem můžete z vlaku zahlédnout těžní věže dolu Rožná. Loni v dubnu vyjel z podzemí na povrch tohoto dolu poslední vozík s vytěženou rudou. Skončila se tak bezmála šedesátiletá činnost posledního uranového dolu ve střední Evropě. Za tu dobu bylo v Rožné vytěženo přes 17 milionů tun rudy s obsahem 20 tisíc tun uranového kovu. Ložisko je zčásti vytěženo a kvůli cenám na světových trzích se nevyplatí pokračovat. Postupná rekultivace má stát stovky milionů.

  • Nejpohádkovější hrad Moravy

Hrad Pernštejn je jednou z mála goticko-renesančních pevností v Evropě, které se v takřka nezměněné podobě dochovaly do dnešní doby. Romantika hradu láká i filmaře. Na hradě se natáčelo přes čtyřicet snímků. Z pohádek zmiňme třeba díla režiséra Václava Vorlíčka Jak se budí princezny nebo Pták Ohnivák. Oblíbený je také film Kam čert nemůže z roku 1959 s Janou Hlaváčovou a Miroslavem Horníčkem. Hrad se objevil i ve sci-fi seriálu Návštěvníci z roku 1983 o expedici Adam 84.

Tip

Na vybraných tratích nebo jejich úsecích nabízejí České dráhy možnost cestovat vlakem se slevou 25 % nebo 50 % i bez In Karty. Patří k nim i trať č. 251, resp. její úsek mezi Žďárem nad Sázavou a Nedvědicí, kde lze cestovat vlaky ČD se slevou 25 % (tedy za jízdné IN 25 bez prokazování nároku na tuto slevu). Se slevou 25 % je možné zakoupit jednosměrné nebo zpáteční jízdenky a to v pokladnách ČD nebo u průvodčího ve vlaku na této trati. Nelze je zakoupit v e-shopu ČD. (Stav 2017/2018) Více informací najdete zde.

Foto: © Milan Palicka | Dreamstime.com

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 0
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store