Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Polabskou dráhou za krásami Českého středohoří

Polabskou dráhou za krásami Českého středohoří

Datum a čas konání:

K našim nejzajímavějším tratím patří tzv. polabská dráha. Vlak vás po ní doveze přes staroboleslavské lesy, starobylé město Mělník, na dohled Řípu a kolem žernoseckých vinic do romantického údolí Porta Bohemica, kterým řeka Labe vstupuje do Českého středohoří.

Naplánovat cestu vlakem

:

Trať mezi Lysou nad Labem a Ústím nad Labem je nazývaná polabskou dráhou a také pravobřežní – s cílem odlišit ji od železnice vedené na protějším břehu řeky, která spojuje Prahu s Děčínem. P

rovoz na trati, která má v současném jízdním řádu číslo 072, byl zahájen na začátku roku 1874. Postavila ji společnost Rakouská severozápadní dráha (něm. zkratka ÖNWB) jako součást svého hlavního tahu z Vídně k německým hranicím.

Nejmalebnější částí tratě projíždí vlak mezi Litoměřicemi a Ústím nad Labem, kde koleje vedou labským údolím lemovaným skalnatými kopci Českého středohoří. I jinde na trati se ale nacházejí zajímavá místa, která stojí za povšimnutí. Třeba u Liběchova lze z vlaku zahlédnout kamenný milník z roku 1858, který za druhé světové války tvořil i hranici protektorátu.

Cestujícím se také ukáže památné místo české historie – hora Říp. Pozornost si žádá i několik zajímavých církevních staveb. V Liběchově zaujme nad vinicemi stojící kaple sv. Ducha, u Křešic uvidíte kostel Nejsvětější Trojice se samostatně stojící zděnou zvonicí, na protějším břehu v Počaplech upoutá kostel sv. Vojtěcha postavený podle plánů K. I. Dietzenhofera, nemluvě o věžovitých svatyních v Litoměřicích.

Z památek nesmíme opomenout romantickou zříceninu hradu Střekova v Ústí nad Labem, která okouzlila nejednoho umělce. Tok Labe kopírují nejen koleje. Na mnoha místech můžete z vlaku spatřit výletníky, jak polykají kilometry v sedle bicyklu. Podél řeky totiž vede značená Labská cyklotrasa, na níž se lze od stanic a zastávek na trati snadno napojit.

  • Budova nádraží ve Všetatech

Do Všetat jezdí vlaky už od roku 1865, kdy byla zprovozněna trať mezi Kralupy nad Vltavou, Neratovicemi a Turnovem. Stavbou polabské dráhy se Všetaty staly důležitou železniční křižovatkou. Všetatské nádraží také získalo novou dvoupatrovou staniční budovu. V přízemí vznikla odbavovací hala s pokladnami a úschovnou zavazadel, horní dvě patra obývali přednostové a výpravčí. Každá z tratí totiž patřila jiné společnosti, a tak na nádraží se dvěma nástupišti pracovali i dva přednostové.

  • Elektrárna chlazená Labem

Kromě malebné přírody a zajímavých památek se v okolí tratě vyskytují i dvě důležité industriální stavby. Ve Štětí vedou koleje nedaleko rozsáhlého areálu papíren, který je největší svého druhu u nás, a u stanice Liběchov nepřehlédnete na protějším břehu Labe mělnickou elektrárnu, jež zajišťuje jak výrobu elektřiny, tak i dodávku tepla pro Prahu a Neratovice. Jde o tepelnou elektrárnu a podle údajů ČEZ se v ní při maximálním výkonu kotlů spálí jeden vagon uhlí za dvanáct minut.

  • Kolem vodárenského muzea

Koleje vedou okolo obce Vrutice, jejíž název je prý odvozen od „vruta“, což znamenalo prudká voda nebo vřící pramen. Ve Vrutici se totiž nacházejí podzemní zdroje vody. V letech 1901–1903 byl postaven vodovod z Vrutic do Litoměřic. Jeho dominantní stavbou se stala čerpací stanice, kterou můžete zahlédnout i z vlaku. Dnes je v ní vodárenské muzeum přístupné pouze ve dnech otevřených dveří. Prohlídku je možné si zarezervovat na www.svs.cz (Společnost – Vodárenské muzeum Vrutice).

  • Zchátralý záhořanský kostel

V letech 1653–1657 byla na návrší v Záhořanech, které jsou dnes součástí obce Křešice, postavena první barokní svatyně v severních Čechách – kostel Nejsvětější Trojice. Na první pohled upoutá tím, že věž se zvonicí a loď kostela stojí odděleně. V 19. století se v klenbě a zdivu kostela kvůli narušené statice objevily první trhliny. Nepomohlo ani vyztužení železnými táhly. Kostel byl opuštěn a dodnes chátrá. Místní založili veřejnou sbírku a snaží se sehnat peníze na záchranu této jedinečné památky.

  • Vinice ve Velkých Žernosekách

Vinice na svazích v okolí obce Velké Žernoseky byly založeny cisterciáckými mnichy už ve 12. století. Ve Velkých Žernosekách je několik vinařství, v jejichž sklepích zrají vína, která jsou pravidelně vysoce hodnocena na různých výstavách a ochutnávkách. Žernosecké vinařství nabízí také exkurze do historických sklepů a degustace vybraných vzorků vín. Vína místní produkce lze ochutnat při tradičních akcích, které v obci pořádají. Patří k nim Žernosecký košt, jenž se letos koná 12. května.

  • Zřícenina hradu Střekov

Romantická zřícena hradu Střekov na strmé skále nad řekou Labe inspirovala mnoho známých umělců. Výhled z hradu opěvoval J. W. Goethe, Richard Wagner tu několik dní pracoval na opeře Tannhäuser… Hrad vlastní od roku 1563 rod Lobkowiczů a je veřejnosti přístupný. Patří dokonce k nejnavštěvovanějším památkám na severu Čech. Najdete v něm historickou expozici, jejíž součástí jsou kresby hradu, repliky zbraní a zbroje a také trojrozměrný dřevěný model hradního komplexu.

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 0
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store