Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Poklad ukrytý v Mělníku hlídá pes s ohnivýma očima

Poklad ukrytý v Mělníku hlídá pes s ohnivýma očima

Datum a čas konání:

  • Mělník, od 1. 1. 2018 0:00 do 1. 1. 2028 0:00

Město Mělník se můžete pochlubit nejedním klenotem. K návštěvě vábí opravený zámek, kostel s vyhlídkovou věží a kostnicí nebo unikáty v muzejních expozicích. Letos je tomu deset let, co je zpřístupněná také část podzemního labyrintu, kde se podle pověsti nachází poklad střežený černým psem.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Mělník

Objevení podkladu ukrytého v podzemí ve starých dubových sudech si ale nikdo z místních nepřeje. Prý bude nalezen, až celý Mělník lehne popelem, aby za poklad mohlo být vystavěno město nové. Vchod do podzemí je přímo z turistického informačního centra v ulici Legionářů. V „ícéčku“ koupíte i vstupenky. Prohlídka s průvodcem trvá přibližně půl hodiny a její hlavní atrakcí je 54 metry hluboká studna, do níž mohou zájemci nahlédnout průrazem na konci přístupové chodby. Jde o nejširší studnu v Česku s průměrem 4,54 metru, kterou vyhloubili zřejmě už při vzniku města ve 13. století. Pro město bývala dlouho jediným zdrojem vody.

Studna je od konce 19. století zakončena klenbou z cihel asi dva metry pod zemí a místo, kde z ní na náměstí Míru mohli kdysi měšťané čerpat vodu, dnes připomíná bronzový prstenec se skleněnou deskou. Za třicetileté války naházeli Švédové do studny děla. V roce 1851 byla ze dna studny vyzdvižena a dnes jsou k vidění v mělnickém regionálním muzeu. To sídlí na náměstí Míru v budově bývalého kapucínského kláštera a vyplatí se do něj zavítat i s dětmi. Kluky určitě pobaví výstava historických vláčků včetně modelu osvětleného kolejiště. Holky vezměte na prohlídku expozice historických kočárků, která se nachází v samostatné budově muzea v Ostruhové ulici.

Jedna ze stálých muzejních expozic je věnována také vinařství. To má na Mělnicku tradici už od dob Karla IV. Dobré víno si můžete dopřát na mělnickém zámku. Zámecké vinařství obnovili Lobkowiczové záhy poté, co jim byl v roce 1992 zámek navrácen. Oblíbené řízené degustace vín se konají v atraktivním prostředí historických sklepů. Po rekonstrukci zpřístupnili Lobkowiczové veřejnosti i zámecké komnaty. Během jejich prohlídky se mohou návštěvníci dozvědět zajímavosti o významných členech jednoho z nejstarších žijících českých aristokratických rodů. U zámku nad vinicemi se nachází také nejvděčnější vyhlídkové místo na soutok Labe a Vltavy.

Mnozí turisté omylem zaměňují soutok dvou největších českých řek s místem, kde se k Labi připojuje plavební kanál, a proto je u vyhlídky nejen dalekohled, ale i deska s vysvětlujícím nákresem. Ten, kdo se rád dívá na svět z ptačí perspektivy, může také vystoupat po bezmála 180 schodech do ochozu věže kostela sv. Petra a Pavla a kochat se pohledem na město a jeho okolí z výšky 37 metrů nad zemí. Kromě věže stojí v jednom z nejstarších kostelů v Čechách za návštěvu rovněž krypta, která dříve sloužila jako městská kostnice. Nacházejí se v ní ostatky asi patnácti tisíc lidí a nechybějí v ní nápisy připomínající pomíjivost lidského života.

Tip

Šlápněte do pedálů!

Rádi podnikáte výlety na kole? Mělník ideálním místem, odkud se můžete vydat na toulky v sedle bicyklu. Městem prochází několik cyklotras včetně Labské stezky. Navíc jízdní kolo si můžete vypůjčit přímo na nádraží. Půjčovna kol Českých drah je v Mělníku otevřena denně od dubna do října a najdete v ní kvalitní krosová kola. Kompletní ceník a další informace včetně možnosti rezervace najdete zde.

Foto: Marek Vaneš

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 0
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store