Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Na výlet do Slatiňan za kladrubskými vraníky

Na výlet do Slatiňan za kladrubskými vraníky

Datum a čas konání:

  • Slatiňany, od 1. 1. 2018 0:00 do 1. 1. 2028 0:00

„Povídal Forejt, že vám to zlikvidujou…“ Naštěstí se tak nestalo. Ani v seriálu Dobrá Voda, z něhož je tato hláška, ani ve skutečném hřebčíně ve Slatiňanech, kde se slavný televizní román natáčel. Přijeďte si prohlédnout stáje, v nichž chovají černé perly českého chovu – starokladrubské vraníky.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Slatiňany

Tradice chovu koní ve Slatiňanech začala už na konci 18. století, kdy byly postaveny zámecké konírny. O sto let později je nahradily modernější stáje. Tehdejší majitelé panství Auerspergové v nich měli koně určené pro parforsní hony a také dostihové koně. Ty se v hřebčíně chovali až do druhé světové války. V roce 1945 byl zámek včetně stájí zabaven rodině Trauttmansdorf podle Benešových dekretů. Stáje se pak staly domovem starokladrubských vraníků. Starokladrubský kůň je jediné původní české plemeno koní a jeho chov se počátkem 19. století ustálil na dvou barevných variantách – bílé a černé. Bělouše chovají v kladrubských stájích a vraníky právě ve Slatiňanech.

Do míst, která jsou spojena s natáčením seriálu Dobrá voda, můžete zavítat v rámci komentované prohlídky Národního hřebčína. Při ní se dozvíte zajímavosti o historii hřebčína a chovu koní, navštívíte stáje hřebců a klisen, kočárovnu a Auerspergskou sedlovnu. Koně včetně hříbat uvidíte nejen ve stájích, ale také na pastvinách v okolí hřebčína. Pro koně si žádnou mrkev nebo jablko s sebou neberte. Nesmějí se krmit, mají svůj stravovací režim. Hlazení koní ve stájích také vidí neradi. Pokud toužíte po dotyku s tímto ušlechtilým zvířetem, zastavte se u ohrady ve výbězích. Zvědaví koně za vámi za chvíli přijdou. Jde ale o šestisetkilová zvířata, a tak je obezřetnost na místě.

Ve Slatiňanech nevynechejte návštěvu zámku. Při komentované prohlídce vám průvodce představí zámek jako letní sídlo šlechtické rodiny Auerspergů, vybavené nejmodernějším zařízením přelomu 19. a 20. století – splachovacími toaletami, ústředním topením, telefonem nebo třeba výtahem na dopravu jídel. Kromě reprezentačních, společenských a soukromých pokojů zavítáte i do provozních prostor včetně kuchyně. Unikátem zámku je kotelna z počátku 20. století.

Na příjemnou procházku se můžete vydat k nedaleké romantické miniatuře hradu zvané Kočičí hrádek. Ten nechala pro děti vybudovat na konci 19. století kněžna Vilemína z Auerspergu. Vede k němu naučná stezka s devíti zastaveními, na nichž se seznámíte se zajímavostmi zdejšího regionu.

Po cestě ke Kočičímu hrádku se lze ještě zastavit ve Švýcárně se stálou interaktivní expozicí o historii chovu starokladrubských koní a města Slatiňany. 

Z pardubického hlavního nádraží vás vlaky ČD dovezou do Slatiňan za necelou půlhodinu. Od nádraží se můžete k zámku vydat po žluté turistické značce, cesta vám zabere asi 20 minut.

Pokud rádi šlápnete do pedálů, můžete z vlaku vystoupit už v Chrudimi, na nádraží si vypůjčit jízdní kolo a vydat se v sedle bicyklu po cyklostezce do Slatiňan, kde lze kolo na nádraží zase odevzdat. Po předchozí rezervaci je možné si jízdní kolo vypůjčit i na slatiňanském nádraží. Půjčovny jízdních kol ČD jsou otevřeny do konce října a bližší informace najdete zde

Foto: archiv MěÚ Slatiňany, Milan Hospodka, Šárka Veinhauerová

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 0
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store