Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Podkrkonošskou krajinou ze Staré Paky do Trutnova

Podkrkonošskou krajinou ze Staré Paky do Trutnova

Datum a čas konání:

Asi hodinu trvá jízda vlakem ze Staré Paky do Trutnova. Koleje vedou údolím řek, říček a potoků a na dohled vrcholkům krkonošských hor. Kromě poutavých přírodních scenérií zaujmou po rozmanité krajině rozeseté nevšední církevní památky a malebné roubené chalupy.

Naplánovat cestu vlakem

:

Vlak, který si to zamíří ze Staré Paky do Trutnova, vás nejprve proveze údolím Olešky a pak podél potoka Tampelačky do Roztok u Jilemnice, kde je možné z vlaku zahlédnout barokní kostel sv. Filipa a Jakuba. Z Roztok pokračuje vlak několika oblouky do Martinic v Krkonoších. Ještě než zastaví ve stanici, ukážou se vám vzdálené vrcholky našich nejvyšších hor. Tedy pokud počasí dovolí.

Z Martinic jezdí vlaky také směrem na Rokytnici nad Jizerou po romantické lokálce, které se přezdívá Pojizerský pacifik. O další pěkné výhledy z vlaku ale není nouze ani na naší trati. Za Martinicemi vlak projíždí lesnatou krajinou a za ní se opět objeví atraktivní kulisy krkonošských hřebenů, kterým dominuje Černá hora s televizním vysílačem.

Před Kunčicemi nad Labem vlak poprvé přejede po mostě jednu z největších evropských řek. V Kunčicích upoutá kaple sv. Panny Marie se zajímavou hrázděnou přístavbou. Patří k mnoha drobným sakrálním stavbám v okolí tratě. Kromě železnice vede údolím Labe také oblíbená cyklotrasa, a tak je možné na mnoha místech spatřit výletníky na kolech.

Ještě než vlak za Hostinným opustí labské údolí, projede kolem papírny, jež patří k největším u nás. Několik kilometrů se pak koleje klikatí údolím Pilníkovského potoka. Stejně jako jinde v jejím okolí tak i na této části tratě uvidíte z vlaku několik roubených chalup.

Kromě příkladů lidové architektury stojí za zmínku rybník Dalibor s Altánkem na vodě u zastávky Vlčice. Pak už to nepotrvá dlouho a zdaleka viditelná věž trutnovského kostela Narození Panny Marie zahlásí, že se vlak blíží do cílové stanice.

Co uvidíte z okna vlaku? 

  • Nádraží jako technická památka

V roce 2016 byla železniční stanice Martinice v Krkonoších zapsána na seznam našich kulturních památek. Jde o unikátní soubor objektů a zařízení vybudovaných v letech 1871 až 1948, který dokonale dokumentuje systém řízení a zabezpečení provozu na železnici v období jejího největšího rozvoje. Až na jednu výjimku řídí provoz ve stanici patnáct mechanických návěstidel. Na záchraně a obnově areálu stanice se významně podílejí členové Spolku železniční historie Martinice v Krkonoších.

  • Kaple s hrázděnou přístavbou

V Kunčicích nad Labem můžete zahlédnout z vlaku nejvýznamnější památku obce – kapli sv. Panny Marie. Klasicistní svatyně byla postavena z červeného pískovce v roce 1847 za finančního přispění vrchního Vrchlabského panství Johanna Křikavy. Střechu kaple zdobí osmiboká věžička s lucernou. Postupem času přestala kaple kapacitně vyhovovat, a v roce 1906 se místní proto rozhodli rozšířit ji o hrázděnou přístavbu lodě – podle vzoru kaple Nejsvětější Trojice v sousední Klášterské Lhotě.

  • Děkanský kostel v Hostinném

V Hostinném nepřehlédnete 53 metry vysokou věž děkanského kostela Nejsvětější Trojice. Kostel vysvěcený v roce 1270 je nejstarší kamennou stavbou města. Zejména kvůli požárům musela být hlavní městská svatyně několikrát přestavována, a to především v období renesance. Významnou se také stala novogotická úprava realizovaná podle plánů Františka Schmoranze. Neogotický je i hlavní oltář kostela, postranní jsou barokní. V chrámu nechybějí varhany zhotovené v Kutné Hoře roku 1785.

  • Kolem Krkonošských papíren

V roce 1835 založili bratři Gustav a Vilém Kieslingové v Hostinném – v tzv. Labském Mlýně – moderní strojní papírnu, a tím začala bezmála dvousetletá historie výroby papíru v tomto městě. Papírny v Hostinném byly brzy po druhé světové válce znárodněny. Vznikl národní podnik Krkonošské papírny, k němuž byly postupně připojovány i další firmy v okolí. V roce 1992 došlo k privatizaci státního podniku. Nová akciová společnost stále patří k nejvýznamnějším firmám v regionu.

  • Dřevěné roubené domy

V Krkonoších i v podhůří našich nejvyšších hor není nouze o příklady lidové architektury. Roubenky můžete zahlédnout i z okna vlaku na této trati. Dřevěné podhorské domy měly zpravidla stejné uspořádání. Ze zápraží se vcházelo do síně, v jejíž zadní části bývala černá kuchyně. Ze síně bylo možné vstoupit do hlavního obytného prostoru – sednice – nebo do komory, která většinou sloužila k uskladnění potravin. Vedle komory se nacházel chlév, v zadní části domu pak stodola a také kůlna.

  • Rybník Dalibor s altánkem

Jeden z nejpěknějších výhledů z okna vlaku se vám naskytne u zastávky Vlčice – na rybník Dalibor s altánkem na vodě v kulisách Krkonoš. Rybník je oblíbeným místem rekreace se zajímavou atrakcí. Za 300 Kč si může každý – i bez rybářského lístku – zakoupit povolenku a zkusit si v rybníce chytit rybu. Kromě rybářského prutu si lze půjčit také loďku nebo šlapadlo. Děti se mohou vydovádět na hřišti či trampolíně. Občerstvení nabízí restaurace v altánku, která je otevřená od června každý den.

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 0
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store