Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Krajinou, kde čaruje příroda, z Tábora do Horní Cerekve

Krajinou, kde čaruje příroda, z Tábora do Horní Cerekve

Datum a čas konání:

Dejte vale městu a vyjeďte si vlakem do přírody. Kam? Z Tábora do Horní Cerekve kličkují koleje malebnou zvlněnou krajinou plnou lesů a rybníků, která nezklame. Okolí tratě je protkáno sítí značených tras, po nichž se můžete vydat třeba k Chýnovské jeskyni nebo k rozhledně na Křemešníku.

Naplánovat cestu vlakem

:

V létě není nic neobvyklého, když ve vlaku na této trati natrefíte na houbaře nebo výletníky, kteří se jedou vydovádět k vodě. Už brzy za Táborem, až se vlak ztratí v lesích, můžete zahlednout skrz stromy kemp u Knížecího rybníka. Od zastávky Smyslov je to k rybníku asi 500 metrů.

V horkých letních dnech nabízí vítané osvěžení také Chýnovská jeskyně, kde se teplota pohybuje mezi pěti až devíti stupni. Od nádraží v Chýnově vás k ní dovede modrá turistická značka (3 km).

Železniční zajímavostí tratě jsou čtyři kamenné obloukové viadukty, po nichž vlak projíždí u Chýnova. Ten, který se klene přes údolí Močítka, je největším kamenným mostem v Čechách a také technickou památkou.

Po zhruba půlhodině jízdy dojede vlak do Obrataně, kde je možné přesednout na úzkokolejku směr Jindřichův Hradec. Asi nejpěknější úsek tratě se nachází mezi Šimpachem a Pacovem. Koleje tu sledují tok Kejtovského potoka, který s okolní zelení vytváří na mnoha místech poutavé přírodní scenérie.

U Nové Cerekve se mocně hlásí o pozornost kostel sv. Tomáše Becketa a zahlédnout můžete i novocerkevskou synagogu. V Pelhřimově objevíte další příležitost ke koupání – rybník Stráž. Pokud máte toulavé boty, od zastávky Zajíčkov se lze vypravit po žluté značce na šest kilometry dlouhou túru na Křemešník s poutním kostelem a 52 metry vysokou rozhlednou.

U zastávky Nová Buková zaujme tabule upozorňující na místo evropského rozvodí Dunaj – Labe. Skrz lesy, kolem rybníka Samson a přes zastávku Hříběcí pak už vlak dorazí do cíle cesty – na nádraží v Horní Cerekvi.

Co uvidíte z okna vlaku? 

  • Konečná stanice úzkokolejky

Nádraží v Obratani slouží také jako konečná stanice úzkorozchodné železnice z Jindřichova Hradce. Provoz na této romantické trati byl zahájen na Štědrý den roku 1906. Dnes na ní zajišťují dopravu Jindřichohradecké místní dráhy a jízda po železnici dlouhé 46 km trvá asi hodinu a půl. Jízdenku koupíte ve vlaku. Na úzkokolejce vám přepraví i jízdní kolo.

  • Kostel sv. Tomáše Becketa

Jméno městyse Nová Cerekev je odvozeno od slova „cierkev“, kterým se ve středověku označoval dřevěný kostel. Dřevěnou svatyni v Nové Cerekvi později nahradila gotická stavba a ta byla v polovině 18. století přestavěna nákladem Voračických z Paběnic na barokní kostel sv. Tomáše Becketa. V Česku se nacházejí jen dva kostely zasvěcené sv. Tomáši Becketovi – arcibiskupovi, který byl zavražděn rytíři anglického krále Jindřicha II. v katedrále v Canterbury. Ten druhý najdete v Mohelnici na Moravě.

  • Novocerekevská synagoga

Před čtyřmi lety byla dokončena náročná a nákladná rekonstrukce synagogy v Nové Cerekvi. Slavnostního otevření se zúčastnil i izraelský velvyslanec. Městys získal další turistickou atrakci, která dominuje jeho severní části. Synagoga byla postavena ve stylu raného historismu s orientálními prvky v roce 1855. Po druhé světové válce sloužila jako sklad a dlouho chátrala i po roce 1989. 

  • Rybník Stráž u Pelhřimova

V létě láká k relaxování travnatá pláž rybníka Stráž, který se nachází jihozápadně od Pelhřimova, Z centra města k němu vede žlutá turistická značka. Na břehu rybníka, který je vyhledávaný i mezi rybáři, nechybí dětské hřiště a občerstvení. Zajímavá událost se na rybníku Stráž stala za války, v dopoledních hodinách 21. dubna 1942, kdy na jeho hladinu muselo nouzově přistát německé letadlo Arado Ar 196. 

  • Malebný Hánův mlýn

Po pravé straně ve směru jízdy do Horní Cerekve můžete za Zajíčkovem z okna vlaku vidět několik rybníků zásobených vodou z potoka Podlesník. Uprostřed rybníků obklopen krásnou přírodou stojí nedaleko železniční tratě Hánův mlýn. První písemná zmínka o mlýně se datuje rokem 1640, kdy se v něm konala svatba Jiříka Cupky z Dlouhé Vsi. Dnes je mlýn využíván jako penzion se třemi apartmány a hosté oceňují nejen klidné a malebné prostředí, ale také možnost svézt po rybníce v loďce.

  • Rozvodí v Nové Bukové

Novou Bukovou prochází tzv. hlavní evropská rozvodnice. Jde o pomyslnou čáru, která vytváří hranici mezi povodími. Poměrně výrazné tabule s touto informací si můžete všimnout u zastávky vlaku a na rozvodí Dunaj – Labe upozorňuje i tabulka na štítu strážního domku. Řeka Labe ústí do Severního moře, Dunaj vtéká do Černého moře, a tak se říká, že kapky deště, které stečou ze severní části střechy strážního domku v Nové Bukové, odtečou do Severního moře a z té jižní do Černého moře.

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 0
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store