Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Do Mnichova Hradiště nejen za zámeckými klenoty

Do Mnichova Hradiště nejen za zámeckými klenoty

Datum a čas konání:

  • Mnichovo Hradiště, od 1. 1. 2018 0:00 do 1. 1. 2028 0:00

Zámek s bohatě zařízenými interiéry a unikátním divadlem patří k hlavním turistickým lákadlům Mnichova Hradiště. Město na řece Jizeře je ale také výborným výchozím místem pro toulky po Českém ráji. Na túru se můžete vydat po jedné z našich nejstarších turistických tras – Zlaté stezce.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Mnichovo Hradiště

Hledáte zámek se zajímavými expozicemi, jehož prohlídku můžete spojit s nevšedním výletem do přírody? Pak je Mnichovo Hradiště ideální volba. Město protínají značené turistické trasy, které vás dovedou od nádraží nejen k bývalému sídlu Valdštejnů, ale také k Drábským světničkám a dalším atrakcím Českého ráje. Orientaci v Mnichově Hradišti výletníkům usnadňuje i místní značení, takže cestu k zámku najdete snadno bez mapy a GPSky. Vede přes centrum města, které zdobí další památky. Kromě několika barokních a empírových měšťanských domů objevíte na Masarykově náměstí novorenesanční radnici nebo mariánský sloup. Nedaleko pak stojí barokní kostel sv. Jakuba.

Honosný barokní zámek v Mnichově Hradišti působí pohádkově. Toho využil i režisér Juraj Herz, který tu natáčel filmovou báchorku Deváté srdce. V rámci tří prohlídkových okruhů si mohou návštěvníci prohlédnout nejen hojně vybavené interiéry, ale také empírové divadlo, které vzniklo na zámku u příležitosti setkání hlav států Svaté aliance v roce 1833, nebo kostel Tří králů a kapli sv. Anny, kde jsou uloženy ostatky slavného vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Každou prázdninovou neděli dopoledne se na zámku konají rovněž prohlídky s průvodkyní oblečenou do kostýmu hraběcí princezny. Určené jsou hlavně rodinám s dětmi a jejich součástí je loutkové představení v zámecké sala terreně.

Před zámkem stojí socha Václava Budovce z Budova, popraveného roku 1621 na pražském Staroměstském náměstí. Tento český šlechtic nechal v Mnichově Hradišti postavit renesanční zámek, který později Valdštejnové upravili do současné barokní podoby. Pokud vás zajímá historie a také rádi ochutnáte dobré pivo, vydejte se do nedalekého Kláštera Hradiště nad Jizerou. Kdysi tu stával významný cisterciácký klášter. Mniši v jeho blízkosti založili hospodářské zázemí, z něhož vzniklo město – Mnichovo Hradiště. Klášter vypálili husité a nikdy už nebyl obnoven. V 16. století vyrostl na jeho troskách zámek. Valdštejnové ho roku 1852 přestavěli na pivovar a pivo se v něm vaří dodnes.

Klášterské pivo si můžete dopřát v jedinečných prostorech – v restauraci umístěné do části sklepení, které kdysi vytesali do skály pod cisterciáckým klášterem mniši. Do Kláštera Hradiště nad Jizerou vás z Mnichova Hradiště dovede červená turistická značka Zlaté stezky Českého ráje (2 km). Ta patří k nejstarším pěším trasám u nás. Měří bezmála 120 km a už od 30. let minulého století propojuje nejzajímavější místa Českého ráje a jeho okolí. Opačným směrem se po ní z Mnichova Hradiště můžete vydat k nedaleké zřícenině gotického hradu Valečov a přes osadu Skalka i k romantickým Drábským světničkám s pěknými vyhlídkami do údolí řeky Jizery, na Ještěd i hrad Bezděz.

Titulni foto: © Wojphoto | Dreamstime.com

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 0
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store