Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Po kolejích z Jičína do Turnova kolem skalních měst Českého ráje

Po kolejích z Jičína do Turnova kolem skalních měst Českého ráje

Datum a čas konání:

Necelou hodinu trvá jízda vlakem z Jičína do Turnova. A cesta uteče jako voda. Stačí se dívat z okna vlaku a zapomenete na čas. Trať vede kolem dvou nejznámějších skalních měst Českého ráje a v malebné kopcovité krajině na sebe poutá pozornost i řada památek, jimž vévodí hrad Trosky.

Naplánovat cestu vlakem

:

Už v Jičíně je na co se dívat. Vlak projede kolem rybníku Šibeňák, a ještě než dorazí na jičínskou zastávku, ukáže se vám barokní Valdštejnská lodžie. Koleje se pak točí kolem vrchu Zebín s nepřehlédnutelnou kapličkou sv. Máří Magdalény.

Před Jinolicemi se poprvé objeví největší turistické lákadlo Českého ráje – pískovcové skály. Ke vstupu do Prachovských skal vás od zastávky Jinolice dovede modrá značka (3,5 km). U Libuně si můžete všimnout kostela sv. Jana Křtitele z Újezdu pod Troskami, jehož červená střecha svítí do dáli.

Ale jako magnet přitahuje pohledy cestujících především nejznámější dominanta Českého ráje – zřícenina hradu Trosky. K Troskám se lze vydat z Ktové po zelené nebo z Borku pod Troskami po modré značce (3,5 km).

Z Borku si to vlak míří do stanice Hrubá Skála a po levé straně ve směru jízdy se mihnou další pískovcové skály. Ty jsou součástí Hruboskalského skalního města, nejrozsáhlejšího v Českém ráji.

Na skupině skalních věží se tyčí hruboskalský zámek. Od zastávky Hrubá Skála k němu dojdete po modrém značení (2,5 km). Trasa částečně kopíruje naučnou stezku Hruboskalsko, která výletníky provádí po nejzajímavějších místech této malebné lokality.

Na okraji skalního města mezi zastávkami Karlovice-Sedmihorky a Trutnov město uvidíte z vlaku další významnou památku – hrad Valdštejn. I ten je napojen na síť turistických tras, z Trutnova se k němu dostanete po červené Zlaté stezce Českého ráje (3 km).

Nakonec vlak překoná po mostě řeku Jizeru a než se nadějete, vystoupíte na turnovském nádraží.

Co uvidíte z okna vlaku? 

  • Chovný rybník Šibeňák

Zanedlouho, co dá vlak vale jičínskému nádraží, projede kolem rybníka Šibeňák. Jde o chovný rybník na jičínském Valdickém Předměstí. Rybník dostal název podle přilehlého vrchu Šibeňáku, kde se dříve popravovalo. V rámci protipovodňových opatření vznikl u rybníka park. V roce 2001 byl u Šibeňáku vysázen les Řáholeček. Město totiž proslavily pohádky Václava Čtvrtka, hlavně vyprávění o loupežníku Rumcajsovi, a každoročně se v něm také koná festival Jičín.

  • Kolem Valdštejnské lodžie

U jičínské vlakové zastávky protíná trať Libosad, kterému dominuje honosný barokní letohrádek s dvouramenným schodištěm zvaný Valdštejnská lodžie. Letohrádek nechal postavit v letech 1630 až 1634 Albrecht z Valdštejna jako součást komponovaného krajinného celku. Asi nepřekvapí, že tato ojedinělá stavba obklopená zelení je pro svou romantiku oblíbeným místem pro konání svatebních obřadů. 

  • Romantický hrad Trosky

Na dvou vrcholech čedičových skal nechal vybudovat Čeněk z Vartenberka v letech 1380–1390 dvě obranné věže Pannu a Babu a hřeben mezi nimi zaplnily obytné paláce. Hrad po vypálení císařským vojskem v roce 1648 chátrá a stávají se z něj romantické Trosky, které jsou dnes vyhledávány hlavně pro poutavé vyhlídky. Pod hradem bylo letos otevřeno informační centrum, kde je možné si zakoupit i venkovní šifrovací hru Čertova mřížka, s níž se stává návštěva hradu dobrodružnou výpravou.

  • Muzeum unikátních motocyklů

Nedaleko zastávky Borek pod Troskami se nachází Motomuzeum, v němž se mohou návštěvníkům pochlubit unikátní sbírkou historických motocyklů české i světové produkce ze 30. až 70. let minulého století. K vidění je kompletní sbírka sériově vyráběných motocyklů značek Jawa, ČZ, Praga, ale také zástupce značek Ogar, Manet nebo třeba Čechie-Böhmerland a mezi více než sty exponáty naleznete také produkci zahraničních výrobců včetně Harley-Davidson.

  • Zámek i hotel Hrubá Skála

Původně na jeho místě stával gotický hrad Skála, který nechal postavit kolem roku 1350 Hynek z Valdštejna. Na renesanční zámek Hrubá Skála přestavěli hrad v 16. století Smiřičtí. Zámek byl v průběhu staletí několikrát přestavován, současnou podobu získal za Aehrenthalů v 19. století, kdy byl zveleben v novogotickém stylu. Po roce 1945 sloužil zámek odborářům jako rekreační zařízení, dnes je v něm hotel. Na zámku se konají i prohlídky pro veřejnost, které trvají půl hodiny a stojí 50 Kč.

  • Na dohled hradu Valdštejn

Na pískovcových skalách pospojovaných mosty se nachází také areál hradu Valdštejn se zdaleka viditelnou kaplí sv. Jana Nepomuckého. Na nejstarším hradě Českého ráje, který byl založen kolem roku 1260, si lze prohlédnout s průvodcem interiéry klasicistního paláce a romantického paláce a dozvědět se zajímavosti o posledních majitelích hradu – Aehrenthalech. Samostatně mohou návštěvníci zavítat do středověkého hradního sklepení se stálou expozicí věnovanou pískovcům.

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 0
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store