Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Mezi lesnatými stráněmi z Prostějova do Chornic

Mezi lesnatými stráněmi z Prostějova do Chornic

Datum a čas konání:

Jen chvíli projíždějí vlaky z Prostějova do Chornic po hanácké rovině. Zanedlouho začnou koleje kličkovat údolími říček Romže a Nectava malebně zvlněnou krajinou, která je tradiční rekreační oblastí. Například do Stražiska jezdíval odpočívat herec Ladislav Pešek nebo vědec Otto Wichterle.

Naplánovat cestu vlakem

:

Kolem tratě mezi Prostějovem a Chornicemi se nachází nespočet lákavých výletních cílů, za nimiž je možné se vydat po svých nebo na kole. Už v Prostějově uvidíte z vlaku pohodlnou cyklostezku, která vede souběžně s kolejemi až do Kostelce na Hané. U zastávky Zdětín u Prostějova stojí Bělecký mlýn, jehož okolí je protkáno sítí 11 stezek s informačními panely, přístřešky pro odpočinek a také vyhlídkami na zvěř. Přibližně deset minut chůze od Běleckého mlýna byla v roce 2009 založena obora, kde se chovají jeleni a daňci. Asi po půlhodině jízdy dojede vlak do Stražiska. Obec, které dominuje barokní kostel sv. Andělů Strážných, se na přelomu 19. a 20. století stala oblíbeným letoviskem zámožných měšťanů z Prostějova a vyrostlo v ní několik řezbářsky zdobených vil ve stylu Dušana Jurkoviče. Jedna z nich – vilka Pampeliška – patřila herci Ladislavu Peškovi, který v ní trávil prázdniny. Na kraji obce ve směru na Čunín se nachází krásná vila s velkou zahradou – letní sídlo rodiny Wichterlů. V ní v roce 1998 zemřel Otto Wichterle, známý český vědec, jehož proslavil vynález měkkých kontaktních čoček. Pomník u tratě nedaleko Čunína připomíná událost z 20. dubna 1945, kdy partyzáni přepadli vlak, v němž Němci přepravovali zbraně. Kromě německých vojáků a jednoho partyzána byli při akci zabiti i tři civilisté. Dráha dále vede členitou lesnatou krajinou. S jejími přírodními a dalšími zajímavostmi se můžete blíže seznámit při putování po naučné stezce Kladecko, která je vhodná i pro horská kola. Měří osm kilometrů, má 12 zastavení, začíná u zastávky Šubířov a končí v obci Jesenec.

Co uvidíte z okna vlaku?

  • Kostel sv. Jakuba Většího

Městu Kostelci na Hané vévodí farní kostel sv. Jakuba Většího. Jde o cennou barokní stavbu, která vznikla podle pozměněného plánu A. E. Martinelliho, lichtenštejnského stavitele, na místě původní zchátralé svatyně. Základní kámen byl položen v roce 1740, ale se stavbou se kvůli slezským válkám a požáru místní fary začalo až v roce 1754. Současná kostelecká svatyně byla vysvěcena 18. října 1772. K zajímavostem kostela patří socha sv. Isidora Madridského v hanáckém kroji na bočním oltáři.

  • Kolem Běleckého mlýna

V romantickém údolí říčky Romže stojí několik bývalých mlýnů. U zastávky Zdětín u Prostějova můžete vidět z vlaku Bělecký mlýn, který byl založený už na počátku 16. století. V roce 1928 vyhořel a stal se z něj hotel s restaurací. Dodnes je oblíbeným výletním cílem a součástí jeho areálu je venkovní bar a posilovna nebo třeba zoo koutek. Nedaleko Běleckého mlýna se nachází obora s jeleny a daňky a také stáje s jezdeckým areálem, kde je možné si zaplatit výuku jízdy na koni nebo vyjížďky do přírody.

  • Svatyně namísto hrádku

Obec Stražisko se původně jmenovala německy Grünberg (Zelená hora) a to podle vršku v centru obce, kde stával už ve 14. století stejnojmenný hrádek. Ten od 16. století postupně chátral a v roce 1728 byl na místě zříceného hradu postaven barokní poutní kostel sv. Andělů Strážných. Ke kostelu vede z obce křížová cesta zbudovaná v roce 1858 majitelem panství Karlem Přízou. Tvoří ji čtrnáct zděných výklenkových kapliček. Součástí křížové cesty je také Lurdská jeskyně z roku 1895.

  • Ráj rybářů u Čunína

Možná ve vlaku potkáte rybáře, který bude mířit do Čunína. Od vlaku se pak vydá k nedalekým Čertovým rybníkům, kde je možné si užít pohodový sportovní rybolov. Jde o soukromý revír, v němž se prodávají povolenky dokonce i na 24 hodin. Za příplatek je možné si jednu ulovenou rybu ponechat. Ve vodě tu plavou kapři, amuři, tolstolobici, candáti, pstruzi, ale také sumci. Na Čertových rybnících se konají během roku různé rybářské závody – i pro děti – a v létě každoroční triatlon.

  • Zvonice v Křemenci

Za císaře Josefa II. bylo vydáno nařízení, že v každé obci musí být zvonice, která by ohlašovala požár nebo jiné nebezpečí. Tím se měla zajistit větší bezpečnost obyvatel. Ve zvonicích na vesnicích se ale také zvonilo stejně jako v kostelech, tady zpravidla ráno, v poledne a večer. Lidé měli při zvonění pokleknout (odtud „klekání“) a modlit se Anděl Páně. Jednu zvonici uvidíte i z okna vlaku v Křemenci. Postavena byla patrně roku 1739 a v roce 1922 si do ní místní za své peníze koupili nový zvon.

  • Jesenecký zámek

Od roku 1948 zastavují vlaky na této trati také v Jesenci. Hlavní dominantou obce, která patří k nejstarším na Konicku, je barokní areál se zámeckou budovou a kostelem sv. Libora. Jde pravděpodobně o dílo známého barokního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. Zámek byl postaven v roce 1711 na místě bývalé tvrze. V roce 1933 koupily zámek sestry dominikánky a zřídily v něm zaopatřovací ústav. Dnes vlastní zámek Olomoucký kraj a slouží jako domov pro seniory.

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 0
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store