Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Výlet do Hodonína – rodného města T. G. M.

Výlet do Hodonína – rodného města T. G. M.

Datum a čas konání:

  • Hodonín, od 1. 1. 2018 0:00 do 1. 1. 2029 0:00

Vše, co jste chtěli vědět o našem prvním prezidentovi, se dozvíte v hodonínském Masarykově muzeu. Do prezidentova rodného města se ale vyplatí zavítat i na prohlídku místní zoo, muzea „naftařiny“ nebo kvůli vyhlídkové plavbě po řece Moravě.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Hodonín

Už nedaleko hodonínského nádraží se vám připomene, že se nacházíte ve městě, kde se narodil náš první prezident. Pokud se vydáte do centra po Národní třídě, dojdete za chvíli na náměstí 17. listopadu se sochou Tomáše Garrigue Masaryka. Na rynku také upoutá jedna budova, která patří k nejvýznamnějším památkám města – Dům umělců. Stavba z let 1910 až 1913, v níž sídlí hodonínská Galerie výtvarných umění, zaujme zdařilým propojením secese a motivů slovácké lidové kultury.

Po Národní třídě můžete pokračovat až na Masarykovo náměstí, kterému dominují kostel sv. Vavřince, kde byl T. G. M. pokřtěn a zapsán do farní matriky jako Thomas Johann Massařik, a také nepřehlédnutelná radnice postavená ve stylu tzv. norimberské secese. Její průčelí zdobí reliéf královny Konstancie Uherské sedící na trůnu. Právě manželka krále Přemysla Otakara I. povýšila roku 1228 Hodonín na město. Zajímavostí radnice je zvonkohra, kterou si můžete poslechnout každý den tři minuty před celou ve 12, 15 a 18 hodin.

Na hlavním hodonínském rynku najdete i další místní atrakci – zpívající fontánu. Působivá hra světel, hudby a vody je k vidění do konce listopadu šestkrát denně, a to v 9, 11, 14, 15, 16 a 19 hodin.

Rodný domek T. G. M. už v Hodoníně nenajdete. Dnes na jeho místě v Dobrovolského ulici stojí škola. Význam místa připomíná pamětní deska a busta T. G. M nad vchodem. Pokud se chcete dozvědět zajímavosti ze života prezidenta Osvoboditele, určitě zavítejte do Masarykova muzea, které sídlí v hodonínském barokním zámečku. Při prohlídce stálé expozice věnované nejslavnějšímu rodáku uvidíte nejrůznější předměty vztahující se k Masarykovi i členům jeho rodiny včetně repliky oblíbeného prezidentova jezdeckého oděvu a jezdeckých bot. Součástí výstavy jsou tři audiovizuální programy a krátký film o Masarykově životě sestavený z unikátních materiálů Národního filmového archivu v Praze.

Ještě jedno jedinečné muzeu mají v Hodoníně – Muzeum naftového dobývání a geologie, které se nachází nedaleko vlakového nádraží. Už více než sto let se totiž na Hodonínsku těží ropa a zemní plyn. Naftaři si při těžbě všimli, že odčerpávaná voda obsahuje velké množství jodu. Ta se záhy stala hlavním léčebným prostředkem lázní založených v roce 1979.

Pokud do Hodonína přijedete s dětmi, navštivte místní zoo, k níž vás od nádraží dovede červená značka. V zahradě žije přes tisíc zvířat 279 druhů. V pavilonu kočkovitých šelem můžete vidět mj. čtyřčata tygra ussurijského narozená loni v září. V Hodoníně také nabízejí vyhlídkové plavby po nejkrásnějším úseku řeky Moravy, která tvoří přírodní hranici se Slovenskem.

Foto: m-ARK Marketing a reklama, s. r. o

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 0
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store