Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Po kolejích za dobrým vínem z Hodonína do Zaječí

Po kolejích za dobrým vínem z Hodonína do Zaječí

Datum a čas konání:

Co stanice či zastávka, to známá vinařská obec. Trať mezi Hodonínem a Zaječí vede krajinou, kde se odnepaměti pěstuje vinná réva. Z okna vlaku zahlédnete nejen vinice a vinné sklepy, ale i zajímavé památky a také výletníky, jak objevují krásy této malebné končiny v sedle jízdního kola.

Naplánovat cestu vlakem

:

Za Hodonínem protíná trať, která má v jízdním řádu číslo 255, rozlehlé chráněné lesy Dúbravy, a ještě než vlak dorazí do Mutěnic, projede kolem soustavy chovných rybníků. U mutěnického nádraží se lze napojit na červeně značenou turistickou trasu, která propojuje místa, kde v mládí pobýval prezident T. G. Masaryk. V Mutěnicích žil s rodiči jako malý chlapec v letech 1852 a 1853.

Mutěnice jsou oblíbenou vinařskou obcí, největší na Slovácku. V její malebné části zvané Búdy se na úpatí vinic nachází více než pět set vinných sklepů, většina z nich zdobená slováckými ornamenty. Okolí celé tratě je protkáno sítí vinařských stezek – značených cyklistických tras. Skoro až do Čejče vede souběžně s železniční tratí nenáročná Mutěnická vinařská stezka a z okna vlaku můžete zahlédnout nejednoho příznivce cykloturistiky. To zdatnější cyklisté se mohou z Čejče vydat třeba po Kyjovské vinařské stezce.

Přes Brumovice dojede vlak do Kobylí – jedné z pěti vinařských obcí mikroregionu Modré Hory, jež jsou proslulé především červenými víny. Ze slovácké vinařské podoblasti jsme už přejeli do velkopavlovické. I ta je plná luk, polí, ovocných sadů a hlavně vinohradů. Vlak dál míří do Bořetic s kostelem sv. Anny. Podle pověsti původně stával na místě této svatyně kříž, který tu postavili soluňští věrozvěsti Cyril a Metoděj.

Od následující zastávky ve Velkých Pavlovicích se můžete vydat po pěších i cykloturistických stezkách k jedné z několika rozhleden v tomto kraji – k vyhlídkové věži Slunečná. Z Velkých Pavlovic už vlak dojede po několika minutách rovinatou krajinou na konečnou do Zaječí.

Co uvidíte z okna vlaku? 

  • Kolem chovných rybníků

Na Hodonínsku se nacházejí jedny z největších rybníků na Moravě, které tu vznikaly už v 15. století. Vodní plochy, jež jsou využívány k odchovu ryb, můžete zahlédnout i z okna vlaku mezi Hodonínem a Mutěnicemi. Kaskáda Mutěnických rybníků, napájená říčkou Kyjovkou a navazující na Hodonínské rybníky, je rovněž vyhledávaným místem pro pozorování ptáků. Jde o jednu z mála lokalit v Česku, kde lze zahlédnout pisilu čáponohou, vodouše rudonohého, racka černohlavého a další bahňáky.

  • Mutěnická kaple sv. Anny

Hlavní mutěnickou svatyní je kostel sv. Kateřiny, který nechala v roce 1769postavit císařovna Marie Terezie. Ve vinařské obci se nachází také celá řada kaplí. Jedna z nich – kaple svaté Anny – je dobře vidět z okna vlaku, stojí na křižovatce ulic u železničního přejezdu. Postavil ji Jiří Pospíšil, který bydlel v č. p. 17. Po něm se o ni starali jeho potomci a příbuzní. V roce 1967 se po úpravě vozovky ocitla zchátralá kaple hluboko pod terénem, a tak ji místní rozebrali a znovu řádně postavili.

  • Amfiteátr Pod Búdama

K hlavním turistickým lákadlům Mutěnic patří jedinečná lokalita Búdy. Ta se nachází na okraji obce pod mutěnickými vinohrady a tvoří ji stovky rozličných vinných sklepů. Většina z nich má vstupní průčelí zvané žudro, vyzdobené slováckými ornamenty. Pod malebným komplexem vinných sklepů uvidíte u mutěnické vlakové zastávky amfiteátr Pod Búdama, kde se koná řada kulturních akcí, např. Dětské krojované hody, multižánrový festival Mezi sklepy nebo třeba Mutěnické vinařské dny.

  • Vyhlídková věž Slunečná

Během dvou měsíců vyrostla v roce 2009 nad Velkými Pavlovicemi nová dominanta mikroregionu Modré Hory – rozhledna Slunečná. Volně přístupná vyhlídková věž měří bezmála 19 metrů a na její vyhlídkovou plošinu ve výšce 15 metrů vystoupáte po 75 schodech. Při dobré viditelnosti z ní dohlédnete nejen na Velké Pavlovice a okolní obce, ale i odlesky monumentálních Mušovských jezer s nepřehlédnutelným hřebenem Pálavy, ozdobeným siluetou Dívčích hradů.

  • Patnáct opilých sklepů

Na okraji Velkých Pavlovic se nachází moderní vinařská ulička Pod Starou Horou, kterou tvoří patnáct pestrobarevných domů. V podzemí každého z nich je archivní vinný sklep. Netradiční architektura uličky zvaná „la gaudiwasser“, tedy opilé sklepy, budí u místních rozporuplné reakce. Někteří dodnes považují domy za kýč a srovnávají je s Disneylandem. Sklepní ulička se však záhy stala vyhledávaným cílem turistů. Tři z opilých sklepů je možné si v případě zájmu pronajmout a přenocovat v nich.

  • Velkopavlovický kostel

Na místě původního kostela sv. Kateřiny, který byl zpustošen za třicetileté války, nechal ve Velkých Pavlovicích v letech 1670 až 1680 vystavět hrabě Bedřich z Oppersdorfu barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Nejprve byla svatyně bez věže, později získala menší dřevěnou věžičku a teprve v roce 1883 byla postavena současná 35 metrů vysoká věž. V ní jsou zavěšeny čtyři zvony z roku 1948. Před vchodem do kostela stojí sochy Piety a sv. Jana Nepomuckého z druhé poloviny 18. století.

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 1
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store