Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Modrými horami z Kobylí přes Vrbici

Modrými horami z Kobylí přes Vrbici

Datum a čas konání:

  • Kobylí na Moravě, od 28. 6. 2010 14:27 do 30. 6. 2020 14:27

Výlet zahájíme na železniční stanici v Kobylí na Moravě, dobře dostupné i o víkendu. Vydáme se po modře značené pěší trase přes obec, kolem zdejších vinných sklepů a místního pramene.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Kobylí na Moravě

Odtud pokračujeme po zpevněné cestě částečně lesem přes rozcestí Ochozy do Čejkovic ke kostelu.

V Čejkovicích změníme vedoucí bravu trasy na červenou, vystoupáme mezi vinohrady nad obec a postupujeme dále k přírodní rezervaci Čejkovické Špidláky na rozcestí Čejčské jezero.

Projdeme podél železnice ke Sluneční zátoce a odtud už je to jen 1,5 km do Čejče k vlakovému nádraží. (Můžeme využít vlak pro cestu zpět do Kobylí a vytvořit tak okruh.) Celá trasa měří asi 13 km.

Trasa je ideální tím, že kombinuje jak přírodní (Špidláky), tak kulturní (zámek Čejkovice, muzeum TGM) památky. Její průběh vinohrady s rozhledy po zvlněné krajině ideálně charakterizuje duši Slovácka a celá trasa je obklopena ve všech obcích malými vinnými sklípky, architektonicky nejzajímavější jsou určitě ty ve Vrbici.

Nejzajímavější místa: 

Kobylí - některé z vinných sklepů v této obci patří k památkově chráněným. V obci také najdeme muzeum ve sklepních prostorách, seznamující s národopisnými tradicemi, historií a s vinotékou místních vín. Je otevřeno každou neděli odpoledne od května do srpna.

Vrbice - nejvýše položená obec břeclavského okresu, zdejší kostel tvoří optickou dominantu širokého okolí. Za vidění stojí zdejší soubor vinných sklepů, mohyla osvobození u kostela a nově také replika dřevěného větrného mlýna.

Čejkovice - obec byla v majetku templářů, kteří zde pěstovali révu a založili vinné sklepy. Tradice vinařství je široce zachována dodnes. Původní templářská tvrz byla v 17. století přestavěna na zámek, dnes slouží jako hotel. Přilehlá barokní sýpka je chráněnou kulturní památkou. V obci strávil většinu svého dětství T. G. Masaryk, má zde památník s pamětní síní zřízený z domu, kde s rodiči bydlel. K památníku je vyznačena od kostela významová odbočka červené trasy.

Čejkovické Špidláky - přírodní rezervace, rozdělená na tři samostatná území, s výskytem mimořádně vzácných druhů květeny shodných jako na nedaleké Pálavě - zejména koniklece, kosatce a hlaváčky jarní.

Tento výlet je autentických zážitkem turisty Marek Janík ze stránek www.turistika.cz 

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 35
Nelíbí: 21
Nelíbí
Partneři


 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store