Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Krajinou plnou rybníků až k rakouským hranicím

Krajinou plnou rybníků až k rakouským hranicím

Datum a čas konání:

  • Veselí nad Lužnicí, od 1. 1. 2018 0:00 do 1. 1. 2028 0:00

Asi hodinu trvá jízda vlakem z Veselí nad Lužnicí do Českých Velenic. Trať vede převážně podél řeky Lužnice, která napájí pomocí stok a kanálů řadu rybníků. I z vlaku můžete zahlédnout zrcadlící se vodní plochy, a pokud okolní zeleň dovolí, na dohled je i nejedna zajímavá památka.

Naplánovat cestu vlakem

:

Zanedlouho, co vlak za sebou nechá nádraží ve Veselí nad Lužnicí a vydá se směr České Velenice po trati, která má v jízdním řádu číslo 226, projede krátkým tunelem pod silnicí a rázem se ocitnete v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko.

Tato malebná krajina vyniká harmonickým propojením přírody a výsledků lidské činnosti – nespočtem vybudovaných rybníků a stok. Vlak překoná po mostě řeku Nežárku a skrz lesy dojede do Vlkova nad Lužnicí, kde se vám ukáže první větší rybník.

Ještě než dorazíte po kolejích na zastávku Frahelž, přejede vlak přes Lužnici, oblíbenou vodáckou řeku. Před Třeboní vede trať mezi rybníky Káňov a Rožmberk, který je největším rybníkem u nás.

Většina výletníků vystupuje na zastávce Třeboň lázně, od níž je to do historického centra města pěšky zhruba deset minut. Z vlaku je možné zahlédnout jak celoročně přístupnou vyhlídkovou věž staré radnice, tak i věž třeboňského kostela Panny Marie Královny a sv. Jiljí.

Asi po půlhodině jízdy dojede vlak do stanice Majdalena (dříve Chlum-Pilař), odkud v červnu roku 1914 odjížděl následník rakousko-uherského trůnu Ferdinand d´Este do Sarajeva, kde byl na něj a jeho manželku Žofii spáchán atentát.

Zalesněnou krajinou pokračuje vlak do Suchdola nad Lužnicí, kde se cestujícím ukáže kostel sv. Mikuláše, první jihočeská dvojlodní svatyně. Celá rovinatá oblast je protkána sítí cyklotras.

U zastávky Dvory nad Lužnicí se mohou vyznavači cykloturistiky napojit třeba na historicko-naučnou stezku Pamětí Vitorazska. Pak už si to vlak zamíří přes Novou Ves nad Lužnicí do cílové příhraniční stanice České Velenice.

Co můžete vidět z okna vlaku?

  • Kostel Povýšení sv. Kříže

Hlavní veselská svatyně stojí na vyvýšeném místě a zdálky připomíná hrad. Kostel Povýšení svatého Kříže nechali postavit pánové z Rožmberka už kolem roku 1230. Postupně byl rozšiřován, upravován a všelijak přestavován. Věž získal kostel v letech 1598 až 1660. Z ní už několik staletí zvoní čtyři zvony, tři z nich jsou dokonce starší než věž sama: Arvita (z r. 1493), Kříž (z r. 1503), Martínek (z r. 1597), největší a nejmladší Maria (z r. 1662). Hlavní raně barokní oltář vznikl v druhé polovině 17. století.

  • Kolem Kozího vršku

Pro bohatý výskyt vzácného koniklece jarního byla v roce 1924 prohlášena za chráněnou rezervaci skalka Kozí vršek, která se nachází u železniční tratě na severním okraji obce Vlkov. Od té doby se výskyt koniklece v této lokalitě podstatně snížil, a před nedávnem sem musely být dokonce znovu vysázeny nové rostlinky vypěstované ze semen. Výskyt koniklece byl na Třeboňsku zaznamenán i u Staňkova a Halámek, v Čechách ještě u Bělé pod Bezdězem a také v Obřím dole v Krkonoších.

  • Chovný Vlkovský rybník

První zastávkou na trati je vyhledávaná rekreační obec Vlkov. Z jedné strany ji obklopuje pět jezer, která vznikla v letech 1952 až 1986 těžbou štěrkopísku a v létě lákají ke koupání, na druhé straně se rozprostírají tři rybníky, jež jsou součástí třeboňské rybniční soustavy propojené stokami. U největšího z nich – Vlkovského rybníka – najdete oblíbený hostinec s restaurací, kde hostům připravují mj. jídla z čerstvých ryb a zvěřiny. Nechybí ani venkovní posezení na břehu rybníka.

  • Rožmberk – Jihočeské moře

Nedaleko Třeboně projíždí vlak kolem Rožmberka, našeho největšího rybníka, jemuž se také přezdívá Jihočeské moře. Rybník, který postavil Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, byl dokončen v roce 1590. Současně s rybníkem došlo také k vybudování umělého kanálu Nová řeka, který odvádí část vody z povodí Lužnice do Nežárky, aby nedocházelo k přetížení hráze Rožmberka. Stejně jako ostatní rybníky na Třeboňsku i Rožmberk slouží pro chov ryb. Výlov se koná většinou druhý říjnový víkend.

  • Kotěrova vodárenská věž

Východní části Třeboně dominuje vodárenská věž. Jde o autorskou repliku věže význačného architekta Jana Kotěry, která stojí v pražské Michli. Třeboňská vodárenská věž byla postavena roku 1909 při budování městského vodovodu. Po druhé světové válce přestala být využívána a dlouho chátrala. Dnes je zrekonstruovanou památkou, která slouží jako rozhledna a galerie, v níž je k vidění stálá expozice buddhistického malířského umění Mongolska, Číny, Tibetu a Japonska.

  • Pomník obětem válek

Zámek v Chlumu u Třeboně býval letním sídlem následníka rakousko-uherského trůnu Ferdinanda d´Este a jeho choti. Z chlumského zámku se také v červnu roku 1914 vydali na osudnou cestu do Sarajeva. Vlakem odjeli z nedalekého nádraží Chlum-Pilař (dnes Majdalena). V Sarajevu na ně byl spáchán atentát, který se stal záminkou pro rozpoutání první světové války. V Majdaleně můžete z vlaku zahlédnout pomník padlým a zemřelým vojínům v první světové válce a obětem fašismu.

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 0
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store