Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Na Pernerově dráze mějte oči otevřené!

Na Pernerově dráze mějte oči otevřené!

Datum a čas konání:

Mezi Pardubicemi a Českou Třebovou projíždějí vlaky po jedné z našich nejstarších železnic. Okolí tratě, která je neodmyslitelně spjata se jménem Jana Pernera, nabízí pestrou podívanou. Hlavně tam, kde se koleje přimykají k Tiché Orlici, je výhled z okna vlaku pastvou pro oči.

Naplánovat cestu vlakem

:

Jak v Pardubicích, tak i v České Třebové najdete u nádraží sochu projektanta a stavitele železničních tratí Jana Pernera, stavbyvedoucího první české parostrojní dráhy. V roce 1842 ho v pouhých 27 letech jmenovali vrchním inženýrem státních drah. Záhy začal pracovat i na stavebním projektu úseku olomoucko-pražské dráhy mezi Pardubicemi a Českou Třebovou.

Tato dráha se mu nakonec stala osudnou. Když se 9. září 1845 vracel z cesty na Moravu a z vlaku pozoroval dokončovací práce na železnici, u choceňského tunelu narazil hlavou do sloupu a následující den zranění podlehl. Tunelem v Chocni už vlaky neprojíždějí, v 50. letech minulého století byl zrušen a na jeho místě je železnice jen hluboce zaříznutá do terénu.

Když za Chocní ve směru na Českou Třebovou vlak vyjede z tohoto stísněného prostoru, je na co se dívat. Začíná nejpěknější úsek dráhy. Koleje se klikatí údolím Tiché Orlice lemovaným zalesněnými kopci. Kromě pěkných přírodních scenérií, které společně malují řeka a okolní zeleň, stojí za povšimnutí i několik zajímavých památek.

V Brandýse nad Orlicí upoutá dominantní barokní kostel Nanebevstoupení Páně a z vlaku můžete zahlédnout i pomník J. A. Komenského z roku 1865, který stojí nedaleko místa, kde stával srub, v němž se „učitel národů“ nějakou dobu ukrýval pod ochranou Žerotínů před vyhnanstvím.

Před zastávkou Bezpráví se napravo mihne malebný strážní domek – památka z Pernerovy doby, nedaleko za zastávkou pak pozorný cestující spatří u hájovny Na Luhu pomník připomínající tragický osud rodiny Dolečkovy, která za druhé světové války pomáhala parašutistům a místním odbojářům.

Co uvidíte z okna vlaku?

  • Pardubická kaple sv. Anny

Anno Domini 1771, tedy léta Páně 1771. Nápis na štítu pardubické kaple sv. Anny uvidíte i z vlaku. Kaplička stojící při trati u nadjezdu přes Anenskou ulici byla postavena v roce 1822, letopočet 1771 udává rok, odkdy na stejném místě stávala socha svaté Anny. Rekonstrukce kaple byla dokončena před čtyřmi lety. Každý rok se začátkem října u kapličky koná festival Velká pardubická & parforsní hony, jehož vrcholem je žehnání koním a jezdcům nadcházejícího ročníku dostihového závodu.

  • Kolem sochy Ti před námi

Pět metrů vysoká pískovcová socha nazvaná Ti před námi od Michala Novotného byla odhalena v Brandýse nad Orlicí na louce za koupalištěm v roce 2005. Dílo absolventa pražské AVU – schody, po nichž lezou směrem vzhůru tři zmenšující se postavy – má podle autora upozorňovat na vrtkavost lidského snažení a zároveň je humorným zpodobněním některých životních pravd – např. čím jsou lidé výš, tím jsou nám vzdálenější, nebo že děláme pořád dokola to samé, ať jsme malí, nebo velcí.

  • Malebný strážní domek

Mezi Chocní a Ústím nad Orlicí nekopíruje trať jen tok Tiché Orlice, ale také pohodlná cyklostezka, která není bez provozu ani v zimním období. Ať už z okna vlaku, nebo sedla bicyklu si nedaleko zastávky Bezpráví můžete prohlédnout jeden z nejhezčích dochovaných strážních domků u nás. Tato drobná vechtrovna, jak se železničním strážním domkům podle německého Bahnwächterhaus říkalo, je od roku 1958 chráněna jako technická památka dokumentující rozvoj železniční sítě u nás.

  • Pomník u hájovny Na Luhu

Do hájovny Na Luhu nedaleko Ústí nad Orlicí se rodina Dolečkova nastěhovala krátce po zabrání Sudet v roce 1938. Hajný Čeněk Doleček se záhy zapojil do odboje. V roce 1943 byla celá rodina zatčena, otec byl popraven, matka a dcera skončili ve vězení a tehdy šestnáctiletý syn byl poslán do „výchovného“ koncentráku, odkud se už živý nevrátil. Po válce byli otec a syn vyznamenáni Československým válečným křížem 1939 in memoriam a od roku 1959 stojí před hájovnou pomník.

  • Pseudogotický kostel sv. Prokopa

Zdaleka viditelnou dominantou obce Dlouhá Třebová je novogotický kostel sv. Prokopa. S jeho stavbou se začalo v roce 1868, ale kvůli nedostatku financí byly práce pro dvou letech ukončeny. K dostavbě kostela došlo až na začátku 20. století. Jednolodní dlouhotřebovský kostel byl zasvěcen patronu obce – svatému Prokopovi, prvnímu opatovi Sázavského kláštera. Jeho socha také vévodí hlavnímu dřevěnému oltáři uvnitř svatyně, doplňují ji postavy sv. Václava a sv. Ludmily.

  • Abstraktní socha Jana Pernera

Zatímco před pardubickým hlavním nádražím stojí socha Jana Pernera od akademického sochaře Jaroslava Brože teprve od loňského června, v České Třebové byla odhalena skulptura českého inženýra a průkopníka železniční dopravy už v roce 2010, současně s otevřením nového dopravního terminálu. Českotřebovskou sochu za dva miliony korun vytvořil brněnský sochař Jaromír Gargulák. Jedinečné dílo od uznávaného umělce dodnes dělí místní na obdivovatele a zatvrzelé odpůrce.

Foto: Michal Málek

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 0
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store