Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Na výlet do Opavy – města se sladkou historií

Na výlet do Opavy – města se sladkou historií

Datum a čas konání:

  • Opava, od 1. 1. 2018 0:00 do 1. 1. 2028 0:00

Sušenky z Opavy chutnají po celém světě. Kromě výroby cukrovinek proslavila slezské město i místní rodačka Joy Adamsonová. Za prohlídku stojí nejedna opavská památka a také expozice Slezského zemského muzea, za jehož zdmi objevíte nejednu zajímavost a kuriozitu.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Opava východ

V Opavě vystoupíte nejspíš na východním nádraží. Honosná budova, jejíž vestibul vyniká nádhernou výzdobou, byla v roce 2012 oceněna titulem Nejkrásnější nádraží. Do centra to není daleko, ale přímo před nádražím se nacházejí zastávky MHD, a tak můžete popojet autobusem nebo trolejbusem.

Není bez zajímavosti, že v Opavě jezdily i tramvaje a to v letech 1905 až 1956. Dnes už tuto městskou dopravu připomínají jen symbolické koleje v dlažbě na Dolním náměstí. Najdete je hned vedle nepřehlédnutelného Špióna, který je atrakcí opavského rynku od roku 2005. Autorem kovové plastiky je zakládající člen skupiny Tvrdohlaví, sochař a malíř František Skála.

Dolnímu náměstí dominuje kostel sv. Vojtěcha s přilehlými jezuitskými kolejemi, v nichž dnes sídlí Zemský archiv. Jde o jednu z největších církevních památek u nás.

Než se vydáte na toulky po dalších pamětihodnostech, zastavte se v informačním centru na nedalekém Horním náměstí. Zejména pokud pojedete na rodinný výlet. V „ícéčku“ si můžete vyzvednout pracovní listy pro tzv. questy neboli hledačky. Jde o hry, při nichž se zábavnou formou seznámíte se zajímavostmi Opavy a za vyluštění tajenek získáte poklad. Většina questů je určena hlavně dětem, náročnější výletníci ocení questing s názvem Po stopách prvorepublikové architektury. Pokud máte doma tiskárnu, pracovní listy si můžete vytisknout i z webových stránek TIC (zde).

I když po druhé světové válce patřila Opava k našim nejvíce poničeným městům, může se pochlubit zajímavými památkami. Na Horním náměstí objevíte novorenesanční radnici s věží Hláskou nebo Slezské divadlo, ale městu vévodí především konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie, která je typickou ukázkou slezské gotiky.

Ostrožnou ulicí dojdete k Památníku Petra Bezruče, který stojí na místě básníkova rodného domu. Není jediným slavným rodákem. V Opavě se v roce 1910 narodila Joy Adamsonová, světoznámá ochránkyně africké přírody, kterou proslavila kniha o lvici Else. Její rodina žila v ulici Na Rybníčku č. p. 48, což připomíná pamětní deska. Ve 12 letech se Joy Adamsonová – tehdy ještě jako Friederike Victoria Gessnerová – odstěhovala z Opavy do Vídně.

Zámek v Opavě už nestojí. Z celého zámeckého areálu se dochovala jediná stavba v Komenského ulici – Müllerův dům, bývalé obydlí zámeckého správce. Na hlavní turistický magnet tak směle aspiruje vedle stojící historická výstavní budova Slezského zemského muzea, postavená v 19. století. Na jaře 1945 byla poničena bombardováním a trvalo deset let, než byly muzejní sbírky znovu zpřístupněny veřejnosti.

Poslední rozsáhlou rekonstrukcí prošla budova v letech 2010 až 2012 a návštěvníci v ní najdou atraktivně pojatou expozici, která zevrubně seznamuje se Slezskem – s jeho historií, přírodou, a kulturou. Dozvíte se také, čím vším se kromě výroby sladkostí lidé v českém, dříve rakouském Slezsku živili, a nechybí ani Kabinet umění a kuriozit.

Foto: archiv Statutárního města Opavy

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 3
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store