Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / V Lysé nad Labem navštivte nejen výstaviště

V Lysé nad Labem navštivte nejen výstaviště

Datum a čas konání:

  • Lysá nad Labem, od 1. 1. 2019 0:00 do 1. 1. 2029 0:00

Asi každý ví, že se v Lysé nad Labem nachází jeden z našich největších výstavních areálů, kde se koná po celý rok řada zajímavých akcí. V oblibě mají město také příznivci cykloturistiky, kteří tu mohou využít moderní kolárnu Biketower. Málokdo ale tuší, že v Lysé najde také barokní skvosty.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Lysá nad Labem

Letos uplyne už 25 let, co byl v Lysé nad Labem na místě bývalého zahradnictví otevřen veletržní areál. Od té doby se výstavní plochy značně rozšířily a před šesti lety byla také otevřena nová multifunkční výstavní hala C, čímž se z lyského výstaviště stal nejmodernější veletržní komplex u nás.

Výstaviště se nachází hned vedle vlakového nádraží. Jižní vstup je možné vidět i z okna vlaku. U prvního nástupiště lyského nádraží také nepřehlédnete Bike Tower. Tato cyklověž slouží jako automatická samoobslužná úschovna kol. V provozu je 24 hodin denně a za uschování kola zaplatíte jen pět korun. Navíc pokud vlastníte In Kartu s platnou zákaznickou aplikací, máte jednodenní uschování kola zdarma.

Návštěvu výstavy či veletrhu můžete tedy spojit s cyklovýletem po okolí. Lysou nad Labem prochází evropská dálková cyklotrasa EuroVelo 4, která částečně kopíruje cyklotrasu č. 0037 spojující Milovice a Káraný, a napojit se můžete i na Labskou stezku.

Od nádraží se dostanete Masarykovou ulicí k hlavnímu vstupu na výstaviště, a budete-li po ní pokračovat, společně s červenou turistickou značkou dojdete do centra města. Na Husově náměstí najdete barokní radnici s podloubím a infocentrem, přilehlému náměstí Bedřicha Hrozného dominuje 55 metrů vysoká věž barokního kostela Narození sv. Jana Křtitele.

Naproti hlavní lyské svatyni stojí dům, v němž sídlí Muzeum Bedřicha Hrozného. Za vstupné 40 korun si můžete prohlédnout zajímavé expozice seznamující s bohatou historií města a také s proslulými rodáky. Nejvýznamnějším byl světoznámý orientalista Bedřich Hrozný (1879–1952), který rozluštil jazyk starověkých Chetitů. Jestli vás zajímá dávná historie, určitě do muzea zavítejte.

V Lysé nad Labem nevynechejte návštěvu zámeckého parku. Barokní zámek dnes slouží jako domov seniorů, ale okolní park je volně přístupný, v březnu od 10 do 15 hod. Co v něm najdete? Kromě zeleně také bohatou sochařskou výzdobu. Zámeckou zahradu přetvořil ve francouzský libosad v 18. století hrabě František Antonín Špork, který náležitě zveleboval nejen Kuks, ale i další svá panství včetně lyského.

Alegorické sochy jsou dílem Matyáše Bernarda Brauna, jeho žáka Františka Adámka a také Ignáce Františka Platzera. Zeť a dědic F. A. Šporka, hrabě František Swéerts-Špork, rozšířil libosad o jeden z prvních anglických parků v Čechách. Zámecký park nyní zaujímá 21 hektarů, což zhruba odpovídá rozloze pěti pražských Václavských náměstí.

Foto: Městská knihovna Lysá nad Labem

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 0
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store