Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / V čem je unikátní olomoucký orloj?

V čem je unikátní olomoucký orloj?

Datum a čas konání:

  • Olomouc, od 23. 10. 2011 11:02 do 31. 10. 2020 11:02

Každý den v poledne se dávají do pohybu figurky na orloji v hanácké metropoli Olomouci. Jeho současná podoba nemá ve světě obdoby.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Olomouc hlavní nádraží

Unikátní orloj na renesanční budově olomoucké radnice je vysoký téměř čtrnáct metrů. Jeho nejnovější umělecké ztvárnění pochází z let 1947–1955 a je spojeno se jménem Karla Svolinského, podle jehož návrhu byl vytvořen z mozaiky, a jeho manželky Marie, která je autorkou pohyblivých figurek.

Je to snad jediný orloj na světě, který vzdává hold chemikovi a různým dělnickým profesím, ale v duchu tradic neopomíjí ani folklórní Jízdu králů a Průvod královniček. Alegorie dvanácti měsíců a různé detaily svým neobvyklým pojetím budí nepřetržitý zájem domácích i zahraničních turistů. 

Střed Olomouce se pyšnil orlojem přinejmenším od patnáctého století. Letošní výstava na olomoucké radnici připomněla jeho vývojové etapy. Už od doby, kdy vznikl na severním průčelí radnice, patřil po staletí mezi evropskými orloji k největším a nejsložitějším.

Některé dokumenty ukazují, že první orloj byl na budově radnice instalován v letech 1419 až 1422 – tehdy se objevuje jméno hodináře Antonína Pohla. Skutečné doklady o existenci orloje jsou však z roku 1519. O více než půlstoletí později jej pak zdokonalili jeden z nejvzdělanějších učenců své doby, učenec a astronom vídeňské univerzity Pavel Fabricius, osobní astronom a lékař císaře Maxmiliána II., a hodinář Hans Pohl z Olomouce.

Tehdy byl vypočítán nový kalendář na léta 1570–1671. Purkmistr a rada města Olomouce uzavřeli s Fabriciem smlouvu „na obnovu a vylepšení starého stroje“. Fabriciovo planisférium či sluneční a měsíční ukazatel astronomického číselníku z 16. století či barokní ukazatel měsíčních fází z roku 1746 jsou skvostnými ukázkami středověkých hodinářů, matematiků, astronomů a umělců.

Známý akvarel J. W. Fischera z roku 1805, známý pod názvem Vyobrazení uměleckých hodin na olomoucké radnici v jejich znamenitém stavu v roce 1747, si zaslouží pečlivého studia.

Orloj byl průběžně zdokonalován. Jednu z nejpozoruhodnějších výzdob výklenku provedl v polovině osmnáctého století olomoucký barokní malíř Kryštof Handke, který ji pojal jako oslavu přírodních věd – Mechaniky, Aritmetiky, Astronomie a Geometrie, přičemž k nim přidal Dialektiku, Gramatiku a Hudbu.

V devatenáctém století nebyl orloj několik desítek let v chodu. Výrazné změny zaznamenal v roce 1898, kdy byla ukončena jeho radikální přestavba a stoletý kalendář byl změněn na věčný. Z tohoto roku byl v polovině dvacátého století při tvorbě nové socialistické podoby na orloji ponechán původní hodinový stroj. 

Každý orloj přitahuje svojí zvukovou podobou. Ta byla po celou dobu existence přitažlivým pozváním jak pro obyvatele, tak i pro návštěvníky Olomouce. Už v šestnáctém století tady zněly bicí a hudební mechanismy a čtyři různé zvonkohry podle ročních období: od Velikonoc do letnic, od letnic do sv. Václava, od sv. Václava do Vánoc a od Vánoc do Velikonoc.

Odtud bylo svého času slyšet i zvonec, kterým hýbal poustevník, a dnes se odsud do okolí nesou tóny hanáckých písniček Vrbe se nám zelenajó, Za Náměščó na kopečko a Daleká, šeroká je cesta po Holomóc.

Informační centrum Olomouc připravilo na turistické mapce v historické části města seznam dvacet sedmi nejzajímavějších míst. Jen na samotném hlavním Horním náměstí přitahuje kromě orloje pozornost slavný barokní Sloup nejsvětější trojice, zapsaný v roce 2000 na seznam UNESCO, Ariónova kašna z roku 2002 či Herkulova kašna.

A protože se v Olomouci stále něco děje, nezapomeňte se podívat na webové stránky města (více zde). Konečně, vlakem se do hanácké metropole snadno dostanete odkudkoliv a svézt se můžete i Pendolinem.  

Foto: Blanka Martinovská/archiv Statutárního města Olomouc, Česká republika 

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 70
Nelíbí: 27
Nelíbí
Partneři


 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store