Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Do srdce Moravského krasu

Do srdce Moravského krasu

Datum a čas konání:

  • Blansko, od 1. 1. 2012 0:00 do 1. 1. 2022 0:00

Mezi Brnem a Blanskem projíždějí vlaky takřka horskou krajinou a náročný terén překonávají pomocí mnoha tunelů a mostů. Půvab údolí řeky Svitavy a Moravského krasu ale nemusíte obdivovat jen z okna vlaku.

Naplánovat cestu vlakem

:

Na výlet vás nezveme na žádnou lokálku. Provoz na této železnici je pořádně rušný. Koleje mezi Brnem, Adamovem a Blanskem jsou součástí prvního železničního koridoru a prohánějí se po nich i mezinárodní vlaky. Romantice této trati to ale nijak neubírá. Patří k nejstarším a také stavebně nejobtížnějším úsekům naší železnice a její zastávky a stanice jsou dobrým výchozím místem pro toulky po okolí. Od nich se můžete vypravit za přírodními i technickými divy stejně jako za pamětihodnostmi.

Dělníci to se stavbou železnice mezi Brnem a Blanskem neměli vůbec jednoduché. Stavět se začalo na podzim roku 1843 a už za šest let byla celá trať (až do České Třebové) v provozu. Vybudováno bylo deset tunelů (dva byly později sneseny), 49 mostů, stovky metrů opěrných zdí a došlo i na úpravy koryta řeky Svitavy. Dokonce musela být snížena nejvyšší věž Nového Hradu, protože panovaly obavy, že by se mohla zřítit kvůli otřesům z projíždějících vlaků ve 494 metrů dlouhém Novohradském tunelu. Práce na stavbě železnice byla těžká a nebezpečná. Zahynulo při ní 22 lidí, o těžkých úrazech ani nemluvě.

Na obhlídku malebného okolí tratě se můžete vydat třeba od železniční zastávky Babice nad Svitavou. Nechte se vést modrou turistickou značkou. Asi po 2 km vás dovede k arboretu u Řícmanic s unikátní sbírkou jehličnatých dřevin. Zdobí ho dvě lesnické památky z roku 1938 – památník Stromy a studánka Prosba lesa. Kdo má toulavé boty, může po modré pokračovat přes Křtiny až do Adamova (16 km). Asi 3 km před Adamovem zaujme soubor historických staveb u hutě Františka v Josefském údolí s expozicí o železářství.

Pokud se ale chystáte na výlet k propasti Macocha a nejznámějším jeskyním Moravského krasu, jeďte vlakem až do Blanska. Na blanenském nádraží zastavují i rychlíky. Z Blanska se vydejte po zelené značce k hotelu Skalní mlýn (asi 8 km; v létě k němu jezdí z Blanska tzv. Krasobus). Budou-li vás už bolet nohy, můžete se svézt od Skalního mlýna až k Punkevní jeskyni silničním vláčkem. K vyhlídkovým můstkům propasti Macocha vás pak vyveze lanovka. Anebo si ve Skalním mlýně půjčte kvalitní koloběžku. Ať je výlet pořádná zábava.   

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 5
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store