Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Zahradní železnice v Brně-Obřanech

Zahradní železnice v Brně-Obřanech

Datum a čas konání:

  • Brno, od 12. 6. 2012 15:28 do 12. 6. 2020 15:28

Brněnské předměstí Obřany je zajímavé tím, že přes ně vedou obě železniční tratě do Prahy. Nejen na nich ale můžete zahlédnout vlaky. Už dlouhá léta láká pozornost výletníků zahradní železnice před jedním z domů na Mlýnském nábřeží.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Brno-Židenice

Když vystoupíte na konečné brněnské tramvajové linky číslo 4 a přejdete po lávce na druhý břeh Svitavy, ocitnete se ve vilové čtvrti, ve které například žil známý brněnský sochař Vincenc Makovský. Její největší atrakce se ale nachází ještě o několik stovek metrů dále, na zahradě domu rodiny Kovářových, která je hustě pokrytá kolejemi. 

Každou neděli od jara až do podzimu na ně vyjíždí vlaky, které si sám postavil inženýr Kovář. Kromě modelu parní lokomotivy Kafemlejnek, se těší velké oblibě zejména zdařilá napodobenina známého Brejlovce. Právě on nejčastěji vozí vagonky s dětmi.

Jízda vláčkem začíná na okruhu uprostřed zahrady. Do každého ze čtyř otevřených vozíků se vejdou dvě děti, což zejména v odpoledních hodinách nestačí zájmu malých cestujících. Jen co figurka pana výpravčího zavelí k odjezdu, vlak se vydá na svou trasu. Nejprve zakrouží pod okny domu, kde se míjí s dvojicí odstavených motorových vozů. Na přejezdu se samozřejmě před jeho průjezdem spouští závory, návěstidlo uctivě zvedá rameno do polohy Volno!

Poněkud bázlivější děti možná vyděsí, když zjistí, že se blíží do tunelu, ale strach rychle překoná zážitek z jízdy. V tomhle tunelu je navíc světlo… Ještě několik takových okruhů a dětem se na konci jízdy ani nechce vystupovat.  Na vše dohlíží jako Nejvyšší pan železničář Miloš Kovář, k dispozici má mimo jiné záběry z kamery.

Prakticky bez jakékoliv jeho pomoci jezdí kyvadlová ozubnicová dráha mezi stanicemi Obřany a Hády. Souprava přitom musí překonat úvrať (změnu směru), ke které dochází v dalším tunelu. Systém je postaven tak, že si vlak v obou směrech sám přehazuje výhybku! A když odjede z dolní stanice, přichází chvíle pro pracovní vlak, na němž se pilně činí drážní dělníci. Vždy se však stačí včas vrátit zpět, aby nedošlo ke srážce s vracející se soupravou…  

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 17
Nelíbí: 3
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store