Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Za kočáry a kočárky do Náměště na Hané

Za kočáry a kočárky do Náměště na Hané

Datum a čas konání:

  • Náměšť na Hané, od 1. 1. 2012 0:00 do 1. 1. 2022 0:00

V rovinaté Hané patří Náměšť k oblíbeným výletním místům. Hlavním turistickým lákadlem je bezesporu zámek. V něm pak nadchne sbírka historických kočárů a neméně úctyhodná expozice dětských kočárků.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Náměšť na Hané

Po kolejích se svezli do Náměště na Hané první cestující v roce 1883. Dnes vás sem zavezou osobní vlaky ČD z olomouckého hlavního nádraží (přímé nebo s přestupem v Senici na Hané) přibližně za 40 minut. Od vlaku se můžete k zámku vydat po červené a žluté turistické značce. Cesta dlouhá jeden kilometr vám zabere asi 15 minut.

Zámek na Hradě nebo Horní zámek. Tak v Náměšti označují raně klasicistní stavbu postavenou v roce 1766 hrabětem Ferdinandem Bonaventurou z Harrachu. Vyrostla v blízkosti zříceniny hradu a přívlastek „horní“ získala kvůli tzv. Dolnímu zámku, který obývala šlechta původně.

Zámeckou stavbu možná znáte z Troškovy trilogie Kameňák. Podle scénáře Kameňáku je na zámku ukryt poklad – zázračný modrý pramen. Ten tu sice nenajdete, ale jinak zámecké komnaty za prohlídku rozhodně stojí.

V přízemí se podíváte do tzv. Velkého sálu, největší místnosti na zámku. Původně sloužil jako taneční a společenský sál a tak je svým způsobem využíván dodnes. Pořádají se zde koncerty a svatební obřady. Svatby se na zámku konají v sobotu dopoledne.

Během prohlídky prvního podlaží zavítáte i do Červeného salonu. Název získal podle barvy látkových tapet na stěnách. Krásu míšeňského porcelánu a zlaceného nábytku v rokokovém stylu můžete obdivovat ve Zlatém salonku. V něm neujdou vaší pozornosti dva velké obrazy od Josefa Mánesa. Jsou na nich zvěčněni majitelé zámku v Čechách pod Kosířem, kde malíř často pobýval.

Protipólem reprezentačních místností v přízemí zámku jsou soukromé pokoje v prvním patře, povětšinou vybavené nábytkem ve stylu biedermeier. Z doby, kdy na zámku panoval rod Kinských, se zachovala v téměř původním stavu ložnice hraběnky. Skříně v ní nehledejte. Nebylo jich potřeba. Ložnice měly samostatné šatny.

Kromě bohatých sbírek porcelánu a nábytku různých historických slohů jsou v náměšťském zámku vystaveny také kočáry olomouckých arcibiskupů. Zlatý kočár, který si nechal v roce 1778 zhotovit první olomoucký arcibiskup Antonín Theodore Colloredo-Waldsee, vozil pasažéry i v pohádce Šípková Růženka, která se natáčela na začátku 90. let ve slovensko-německé koprodukci.

A pokud zmiňujeme kočáry, nesmíme opomenout kočárky. Na zámku v Náměšti na Hané je k vidění ojedinělá sbírka dětských historických kočárků. Napočítáme jich tu kolem osmdesáti a nejstarší z nich pochází už z roku 1850. Vystaveny jsou kočárky proutěné na loukoťových kolech, kočárky sáňkové, tzv. trakaře, korbové kočárky nebo třeba populární kočárek Kukaň.

Ani milovníci přírody nebudou v Náměšti na Hané zklamáni. Až si prohlédnete zámek, můžete se vydat na toulku po naučné stezce Terezským údolím. Mapu stezky najdete na informační tabuli u zámku. Stezka je dlouhá šest kilometrů a končí u zámku v Laškově.

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 6
Nelíbí: 2
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store