Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Štramberk – moravský betlém

Štramberk – moravský betlém

Datum a čas konání:

  • Štramberk, od 1. 1. 2012 0:00 do 1. 1. 2022 0:00

Ve Štramberku snad nenajdete stavení, které by stálo na rovině. Právě pro rozmístění roubených domků valašského typu a barokních měšťanských domů na úbočí Bílé hory a Kotouče se tomuto malebnému městečku přezdívá moravský betlém.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Štramberk

Z Ostravy vás do Štramberku dovezou vlaky ČD asi za hodinu. První vlaky se rozjely po lokálce ze Studénky do Štramberku v roce 1881. Nejprve sloužila trať jen pro nákladní přepravu, ale o rok později už se mohli do Štramberku dopravit po kolejích i první cestující. A o patnáct let později byla železniční trať prodloužena ze Štramberku až do Veřovic.

Pokud se vypravíte do Štramberku, nemusíte se obávat, že byste si prohlédli pár památek, usedli na náměstí do některé restaurace nebo kavárny a zbytek dne se nudili pohledem na kolemjdoucí. Tedy pokud právě takový program výletu nepovažujete za ideální. Pro ty, kteří spíš než za odpočinkem cestují za poznáním, budou ve Štramberku spokojeni a budou potřebovat dostatek energie, abyste zvládli projít všechno, co toto město turistům nabízí.

Dominantou Štramberku a celého blízkého okolí je čtyřicet metrů vysoká věž – Trúba. Spolu s částí hradebních zdí je věž to jediné, co se do dnešních dnů zachovalo ze štramberského hradu, který zde nechal vybudovat na začátku 13. století rod Benešoviců. Na počátku 20. století byla věž upravena na rozhlednu.

Pokud vás zajímá historie hradu a města, navštivte na náměstí v pozdně barokním šenkovním domě č. 31 městské muzeum. V bývalé budově masných krámů v Záuličí 456 je umístěno Muzeum Zdeňka Buriana, ve kterém jsou v době hlavní turistické sezony k vidění tematické expozice z díla tohoto světoznámého malíře pravěku.

Za malebnou atmosférou městečka mohou především roubené domky, které ve Štramberku stavěli valašští osadníci od konce 15. století. Jsou vzácnými doklady lidové architektury, která byla vytvářena starobylou technikou roubením a vazbou trámů.

Krásy tohoto malebného městečka nemusíte poznávat na vlastní pěst. Od nádraží se můžete vydat po Lašské naučné stezce Štramberkem, která vás provede po těch nejzajímavějších místech města. Má 13 zastavení s informačními tabulemi a je dlouhá šest kilometrů, takže ji lehce zvládnete za jedno odpoledne.

První zastavení stezky je u brány Národního sadu – galerie v přírodě, ve které se nacházejí busty a pamětní desky významných osobností našich dějin a kultury. Cestou k druhému zastavení se nám naskytne nádherný výhled na historické jádro města a Zámecký vrch s Trúbou.

Hned druhou zastávkou na naučné stezce je jeskyně Šipka. V této jeskyni na Kotouči byla 26. srpna 1880 nalezena část spodní čelisti neandrtálského dítěte, a to jen 24 let po nálezu lebky a kosti v německém Neanderthalu.

Přes náměstí, Zámecký Vrch s Trúbou a Bílou horu s rozhlednou, jejíž vyhlídková plošina ve výšce 26 metrů vás odmění poutavým výhledem po okolí, pokračuje stezka až k botanické zahradě a arboretu v prostoru starého vápencového lomu, kde končí.

Štramberk je známý i díky místní cukrářské specialitě charakteristické kořeněné vůně a tvaru stočeného ucha. Perníkové štramberské uši s různými příchutěmi můžete koupit prakticky kdekoliv ve městě. Kdy vznikla tradice pečení této voňavé pochoutky? Za vším stojí nájezdy Tatarů, kteří se pokoušeli ve 13. století proniknout na Moravu a svým obětem uřezávali uši. Ty pak jako důkaz, kolik křesťanů pobili, posílali svému chánovi.

Štramberští se před ukrutnými Tatary uchýlili na vrch Kotouč. Zpočátku se jim podařilo ubránit, ale věděli, že pokud se nestane nějaký zázrak, přesile dlouho vzdorovat nedokážou. Začali se modlit a jejich prosby byly vyslyšeny. Přívalové deště vyvolaly povodeň, která vyplavila tatarský tábor. Kdo se z Tatarů neutopil nebo nestačil utéct, toho Štramberští ubili. Na památku vítězství se začalo ve Štramberku péct voňavé pečivo ve tvaru stočených uší. 

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 5
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store