Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Z pekelných hlubin k nebeským výšinám

Z pekelných hlubin k nebeským výšinám

Datum a čas konání:

  • Příbram, od 1. 1. 2012 0:00 do 1. 1. 2022 0:00

Co vábí do Příbrami výletníky zblízka i daleka? Dva unikáty – hornické muzeum a poutní areál na Svaté Hoře.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Příbram

Příbram vás překvapí. Třetí nejlidnatější město středních Čech sice nepatří mezi nejpopulárnější výletní destinace, přesto se sem vyplatí zavítat. A dost možná i na víc než jen jeden den. Prohlídka hornického muzea na Březových Horách vám zabere alespoň tři hodiny a přibližně tolik času si vyhraďte i na návštěvu poutního areálu na Svaté Hoře. Je co obdivovat.

K hornickému muzeu vás dovezou linky MHD č. 3, 5 nebo 10. Zastávku MHD najdete nedaleko příbramského vlakového nádraží, jízdní řády MHD pak zde. V hornickém muzeu si můžete projít hned tři prohlídkové areály: Ševčinský důl, důl Anna a důl Vojtěch.

Děti na návštěvu expozic o hornické minulosti sice asi nenalákáte, jistě si ale nenechají ujít příležitost svézt se hornickým vláčkem mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem nebo absolvovat jízdu do podzemí na 51 metrů dlouhé skluzavce. Neméně lákavou atrakcí je pak jízda důlním vláčkem k nejhlubší šachtě březohorského revíru (1600 m) v Prokopské štole dolu Anna.

Dospělí návštěvníci ocení um našich předků při pohledu na vzácné technické exponáty: parní těžní stroj dolu Vojtěch z roku 1889, parní těžní stroj dolu Anna z roku 1914 nebo obří vodní kolo v podzemí dolu Drkolnov z 19. století, jediný na našem území.

V expozici hornického muzea v Příbrami jsou i vidění i předměty připomínající tragickou událost, která se odehrála 31. května 1892. Co se tehdy tak závažného přihodilo? Stříbrné příbramské doly zachvátily smrtící plameny. V dolech vznikl požár, který si vyžádal 319 obětí. A jak už to tak bývá, k zabránění tragédie přitom stačilo tak málo – uhasit doutnající knot.

Havíř Kříž při výměně knotu z kahanu odhodil doutnající oharek a od něj chytly dřevěné výstroje. Oheň se brzy rozšířil a kouř postupně pronikal do všech šachet. I přes snahu zachránců mnoho horníků v dolech zůstalo a zadusilo se. Zbylo po nich 919 sirotků a 285 vdov. Šlo o jednu z největších tragédií, která se v hornictví kdy udála. 

Ve středních Čechách byste asi marně hledali magičtější místo, než je poutní areál na Svaté Hoře. Opředen je mnoha legendami a přitahuje nejen architekturou barokního komplexu. Původně tu stávala kaple, o kterou se starali poustevníci. Nejznámějším z nich byl Jan Procházka.

Svatou Horu proslavil po celém světě. Ještě než působil v Příbrami, oslepl. Ve snu se mu zjevil stařec a přikázal mu, aby se odebral na Svatou Horu, pokud chce opět vidět. Procházka nelenil, v červnu 1632 se odebral na shůry předpovězené místo, začal pečovat o svatohorskou kapli zasvěcenou Panně Marii a po třech dnech se mu skutečně vrátil zrak.

Zprávy o zázraku se roznesly velmi rychle a dostaly se až k vídeňskému dvoru. Ze Svaté Hory se záhy stalo nejslavnější mariánské poutní místo ve střední Evropě. K jeho proslulosti přispěla roku 1634 i návštěva císaře Ferdinanda II.

Velkolepý barokní komplex vyrostl na Svaté Hoře v druhé polovině 17. století. Tehdy už měli Svatou Horu pod svou správou jezuité. Podle projektu známého vlašského architekta Carla Luraga nechali vystavět na Svaté Hoře v té době jeden z nejrozsáhlejších raně barokních objektů u nás.

Střed barokního areálu tvoří svatyně – bazilika Nanebevzetí Panny Marie Svatohorské, které je obklopena ambity s kaplemi. V bazilice je umístěna nejcennější památka Svaté Hory – hlavní oltář zhotovený celý ze stříbra. V areálu nechybí bohatá malířská a sochařská výzdoba, která udivovala poutníky proudící sem ze všech stran ve velkých procesích.

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 6
Nelíbí: 4
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store