Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Tak víš, kam jeď? Jeď do Pelhřimova…

Tak víš, kam jeď? Jeď do Pelhřimova…

Datum a čas konání:

  • Pelhřimov, od 1. 1. 2012 0:00 do 1. 1. 2022 0:00

Rada doktora Skružného v podání Rudolfa Hrušínského ve filmu Vesničko má středisková město proslavila. Šlo ale o filmovou mystifikaci. V Pelhřimově žádné krematorium není a nebylo.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Pelhřimov

Krásy malebného Pelhřimova přijíždějí objevovat výletníci vlakem už od roku 1888, kdy byla zprovozněna trať z Tábora do Horní Cerekve. Dnes láká město na říčce Bělá k návštěvě nejen cennými historickými památkami, ale také neméně zajímavými expozicemi Muzea rekordů a kuriozit, Muzea strašidel či Muzea Vysočiny.

V pětipatrové Jihlavské (Dolní) bráně, která byla postavena v 16. století jako součást opevnění města, bylo první červencový den roku 1994 otevřeno Muzeum rekordů a kuriozit – jako jediné svého druhu ve střední Evropě.

Najdete v něm skutečně unikátní exponáty – jedinečné miniatury, předměty obřích rozměrů a jiné neskutečné lidské výtvory. Těšit se můžete například na dvanáctikilové lízátko o průměru půl metru, 3,5 metru dlouhý zubní kartáček, funkční motocykl vysoký pouhých 28 centimetrů nebo třeba bicykl vyrobený celý ze dřeva.

Jestli vám bude pelhřimovská Jihlavská (Dolní) brána připadat povědomá, pak dost možná patříte mezi fanoušky televizního seriálu Návštěvníci. Právě Dolní branou přijíždějí návštěvníci z budoucnosti do města Pelhřimov, tedy seriálového města Kamenice, aby zachránili Zemi roku 2484 pomocí výpočtů ze sešitu Adama Bernaua. Expedice Adam 84 se ubytuje v hotelu U lva – v dnešní budově radnice na Masarykově náměstí. 

Na náměstí nevynechejte obhlídku Šrejnarovského domu (č. p. 10). Jednopatrový dům v proluce pod zámkem nechal postavit v roce 1614 obchodník se suknem Kryštof Šrejnar. Po požáru byl v 18. století přestavěn. Z původní freskové výzdoby, která pokrývala celý dům, se zachovaly pouze zbytky maleb na nárožním arkýři. Dnes se uvnitř domu nalézá Síň Lipských aneb První české MÚZYum – expozice věnovaná známým pelhřimovským rodákům, herci Lubomíru a režiséru Oldřichu Lipskému.

K nejkrásnějším objektům na náměstí patří Purkrabský dům (č. p. 17). Dům zaujme především sgrafitovou výzdobou průčelí. Ve středověkém sklepení Purkrabského domu si můžete prohlédnout expozici Muzea strašidel. K exponátům patří repliky nadpřirozených bytostí, které se podle vyprávění v Pelhřimově vyskytovaly nebo dosud vyskytují. 

S místními pověstmi a báchorkami se blíže seznámíte i v zámku. Ano, Pelhřimov se můžete pochlubit i zámeckou stavbou. Bývalý zámek pánů z Říčan se nachází v horní části Masarykova náměstí. Na zbytcích gotického opevnění byl postaven Adamem Říčanským z Říčan v letech 1550 až 1551. V průběhu staletí ho však několikrát zachvátil oheň, a tak dnešní podobu získal až při opravách po požáru v roce 1766. Už přes sto let jsou v zámku k vidění expozice pelhřimovského Muzea Vysočiny

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 6
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store