Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Železniční muzeum ve vodárně

Železniční muzeum ve vodárně

Datum a čas konání:

  • Pardubice-Rosice nad Labem, od 18. 7. 2012 14:12 do 18. 7. 2020 14:12

Vodárna na nádraží v Pardubicích-Rosicích nad Labem už dávno neslouží svému původnímu účelu. Dnes se v jejích prostorách nachází expozice věnovaná historii železniční a městské hromadné dopravy.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Pardubice-Rosice nad Labem

Na existenci muzea na rosickém nádraží výrazně upozorňují exponáty vystavené hned vedle kolejí. Z vlaku tak můžete vidět pomník v podobě historického motoráku Hurvínka, který obklopují stará návěstidla a další železniční zařízení.

Přímo na první koleji pak stojí cisternový vůz z roku 1925 i s budkou pro brzdaře. Bývalý montážní vůz, přestavěný opět z Hurvínka, zase slouží v návštěvních dnech jako výstavní síň nebo občerstvovací stanice.

Samotná muzejní expozice se nachází v přilehlé budově bývalé vodárny, která od roku 1871 sloužila jako zásobárna vody pro věčně nenasytné parní lokomotivy. To je dobře patrné ihned, jakmile vejdete do první místnosti. Prostor nad hlavami návštěvníků téměř zcela zaplňují dvě obří, nazeleno natřené nádrže, z nich každá pojme až třicet tisíc litrů vody.

Vozík pod nimi, který je naložen dobovými zavazadly, nás rychle přenese do starých časů. Nechybí na něm košík s „živou“ husou nebo pytlík se služební poštou. V dalších místnostech pak uvidíme řadu historických vozidel, která připomínají modely v různých velikostech a z různého materiálu, třeba i z papíru.

Pardubický spolek historie železniční dopravy, který celou expozici spravuje, provozuje hned několik Hurvínků, z nichž několik je i dnes schopno vydat se na trať. O tom se můžete přesvědčit několikrát do roka při různých zvláštních jízdách.

Ne každý je však může řídit. Především kluci tak v muzeu ocení možnost usednout za ovládací páky řídicího pultu a stát se aspoň na chvíli strojvedoucím Hurvínka.

Jeden z výstavních sálů rovněž odkazuje na dlouhou tradici pardubických trolejbusů. Kromě autentického zastávkového stojanu či sedačky v něm uvidíte také skutečnou trolejovou výhybku, na níž se dá názorně ukázat, jak funguje v běžném provozu. Kromě toho je zde spousta historických jízdenek, což ostatně platí i pro železniční část muzea.    

V roce 2014 je železniční Muzeum Rosice nad Labem otevřeno každou sobotu od května do poloviny října od 10 do 17 hodin. Vstupné se vybírá v dobrovolné výši. Příspěvky jsou věnovány na renovaci exponátů. 

Vybrané akce muzea v roce 2014:

  • Zahájení sezony (26. a 27. 4.) – doprovodný program v areálu muzea, jízdy historických motoráčků na trase Pardubice – Slatiňany, jízdy historických trolejbusů, okružní vlak v sobotu 26. 4. po trase Pardubice – Moravany – Chrudim – Rosice n. L., výletní vlak v neděli 27. 4. po trase Pardubice – Přelouč – H. Městec a zpět s programem v Heřmanově Městci. 
  • Parní víkend (21. a 22. 6.) – setkání parních kotlů, strojů a zařízení na páru v areálu muzea. Výletní vlaky Pardubice – Slatiňany s prohlídkou zdejší expozice spolku. 
  • Setkání zahradních železnic (16. 17. 8.) v areálu muzea. Modelové, parkové i hračkové železnice, které jezdí pod širým nebem. 
  • Ukončení sezony (10. a 12. 10.) s doprovodným programem a zakončené jízdami historických motoráčků z hlavního nádraží v Pardubicích na závodiště u příležitosti Velké pardubické. 

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 15
Nelíbí: 4
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store