Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Do Království železnic jen za 50 korun!

Do Království železnic jen za 50 korun!

Datum a čas konání:

  • Praha, od 1. 1. 2016 0:00 do 1. 1. 2026 0:00

Pokud pojedete vlakem do Prahy a koupíte si v pokladně ČD místenku, můžete zároveň požádat, aby vám k místence prodali také Poukázku Království železnic. Stojí pouze 50 Kč. V Království železnic na pražském Smíchově vám ji vymění za plnohodnotnou vstupenku.

Naplánovat cestu vlakem

:

Místenku, na níž lze požádat o vystavení poukázky na slevu, je potřeba zakoupit v pokladně ČD (Ne tedy přes eShop ČD a to ani přes výše uvedený odkaz Koupit jízdenku v šedém rámečku!) a to pro vlakový spoj ČD, který končí v Praze nebo metropolí projíždí. Slevová poukázka bude mít platnost tři měsíce od vystavení.

 

Tato akce, která původně měla platit pouze do konce října roku 2015, byla pro velký zájem prodloužena (zatím na neurčito). Podrobné podmínky akce najdete zde

 

Na návštěvu Království železnic je třeba si vyhradit minimálně několik hodin. Užaslé děti jakéhokoliv věku zde v první chvíli nevědí, kam dřív skočit. Zaujme je už několik kolejišť v horním patře, kde mohou obdivovat obří most nebo třeba zimní scenérie. Jedno z nich je navíc tematicky zasazeno do období osmdesátých let a ukazuje různé aspekty života související s tehdejším socialistickým zřízením. Například až příliš mnoho vojenské techniky v ulicích…

 

Hlavní část expozice se ale nachází o patro níž. Na rozlehlé ploše postupně dostávají konkrétní podobu jednotlivé regiony České republiky. Tím prvním byl Ústecký kraj. Zkušení železniční cestovatelé rozeznají nejznámější nádraží i jeho další dominanty.

 

Stejně jako v reálném světě se i tady pravidelně stmívá. Ještě než k tomu dojde, rozezní se z areálu pod střekovským hradem živá hudba. To zde každý večer koncertuje skupina Čechomor. Velkým lákadlem pro malé obdivovatele vláčků je sledovat jízdu konkrétního vlaku a následovat jej do další části kolejiště. Tu tvoří stejně jako ve skutečnosti Karlovarský kraj. V jeho centru, před známým hotelem Thermal, právě probíhá mezinárodní filmový festival. Pod hradem Loket se klikatí vlak s nákladem několika trolejbusů, připomínka jejich již zaniklé výroby v Ostrově na Karlovarsku.

 

Na zmenšeném modelu Plzně s jejím velmi autenticky působícím nádražím jezdí nejen vlaky, ale také tramvaje, kterým nechybí tamní žluto-černý nátěr. Jejich poslední následovnice (například ForCity) stojí na koleji plzeňské Škodovky, aby se již brzy vydaly do svého nového působiště. Najdeme tu i novinku mezi vlaky – RegioPantera. Snad všechny přežijí bez úhony útěk pravěkého ještěra, který právě prorazil zeď plzeňského Dinoparku…

 

To jsme však popsali jen dva ze v současnosti prezentovaných šesti krajů ČR. Modeláři však již pracují na přípravě stavby dalšího tak, aby nakonec přestavili veřejnosti všech 14 krajů Čech, Moravy a Slezska na cílové ploše přesahující 1000 čtverečních metrů modelových kolejišť. 

 

V kolejištích Království železnic je již více než 25 000 malých obyvatel v nejrůznějších situacích běžného života. Pozorný divák ale najde také modelově zpracovaní scénky ze známých českých filmů, jako například Slavnosti sněženek, Vrchní prchni, Hoří má panenko, Jáchyme, hoď ho do stroje a dalších.

Moderní soupravy ČD railjet nabízejí komfortní cestování na lince Praha – Brno – Vídeň – Graz. V neděli 14. prosince 2014 vyjela první souprava ČD railjet také na koleje Království železnic na pražském Smíchově. Na největším modelovém kolejišti ve střední a východní Evropě jezdí miniatura jednotky Siemens Viaggio Comfort zatím mezi Prahou a Kolínem. V ráji železničních modelů upozorňují na nejnovější vlaky Českých drah i reklamní upoutávky na lunetách, tj. půlkruhových plochách střech, kryté haly pražského hlavního nádraží.

Interaktivita táhne, a děti tak mohou v Království železnic na řadě míst mačkat tlačítka, kterými roztočí vrtule helikoptéry nebo dají slepicím na dvorku možnost sezobat všechno zrní. Prostor dostávají v Království železnic rovněž výrobci železničních modelů a hraček v podobě více či méně realistických vláčků.

 

Lahůdkou zejména pro Pražany pak bude naprosto realistický model města v měřítku 1:1000. Před tím, než jej nahradily počítače, sloužil při územním plánování k posuzování vlivu nových staveb na okolní zástavbu. Podle projektové dokumentace každé uvažované stavby vznikl její přesný model, který se usadil přesně na místo jejího budoucího určení. Pokud v modelu nepůsobil rušivě, mohl vzniknout i ve skutečnosti. Model Prahy o rozloze 114 metrů čtverečních je v samostatné části expozice doplněn ještě unikátním ručně malovaným Šípovým papírovým modelem Prahy. Ten představuje město v první polovině devatenáctého století.

 

Expozice zahrnuje také klidové zóny, kde lze relaxovat na sedačkách ze soupravy CityElefant a nově byly doplněny také interaktivní kokpity lokomotivy E.141 (Bobiny) a nejoblíbenější pražské tramvaje typu T3, která byla vyrobena jen 200 metrů od Království v tehdejší továrně ČKD Tatra.

 

Království železnic se rozkládá na ploše 3500 metrů čtverečních v podzemních prostorách administrativního centra Anděl City a mimo uvedeného uvidíte i zajímavé doplňkové výstavy, artefakty ze skutečné železnice, projekce dětských filmů a mnoho dalšího. 

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 131
Nelíbí: 19
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store