Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Zahradní železnice s netradičním rozchodem

Zahradní železnice s netradičním rozchodem

Datum a čas konání:

  • Horní Chvatliny, od 16. 8. 2012 11:10 do 16. 8. 2020 11:10

Nepřehlédnutelné mechanické návěstidlo u silnice na okraji Horních Chvatlin by mohlo leckoho překvapit. Znalci místních poměrů ale vědí, že právě tady mají hledat zahradu, po níž se prohánějí vlaky.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Bečváry

Vchod do areálu Zahradní železnice Zásmucka (zkráceně ZŽZ) lemuje dlouhý špalír aut. Vlaky zde vyjíždějí na koleje o nezvyklém rozchodu 300 milimetrů jen občas, a tak se řada rodin vydala o vybrané sobotě právě do této obce na Kolínsku.

 

Hned u vstupu narážíme na koleje v hustém, ale nakrátko střiženém trávníku. Samotné vlaky ale zatím zůstávají skryty před našimi zraky. Za nimi musíme kolem jedné ze zdejších chat do části hustě zarostlé jehličnany, které poskytují v tropickém parnu vítaný stín.

 

V malé dřevěné budce stanice Chvátliny sedí výhybkář a výpravčí v jedné osobě. Nadzemní drátovod, který se kvůli zlodějům kovů už téměř nikde u nás nevidí, mu pomáhá v ovládání vzdálenější výhybky. Nasedáme do otevřeného nákladního vagonu, v němž slouží jako lavice napříč položená prkno. Jinde se sedí přímo na podlaze, nebo na obřím placatém kameni, který zároveň zabraňuje převrácení vagonu.

 

Tratě ZŽZ tvoří na první pohled nepřehledný labyrint, který pochopíte až po projetí celé sítě. Naše jízda začíná na okruhu v přilehlé části zahrady. Pak modrá dieselová lokomotiva s pohonem z trabantu přejede na opačný konec soupravy a můžeme vyjet na další úsek ke stanici Dobešov. Projíždíme kolem romantického zátiší s lavičkami nazvaného Na Mýtince a dostáváme se do výhybny Rybník.

 

Zde si strojvedoucí pomocí čipu uvolňuje přilehlý traťový úsek a po rozsvícení zelené na semaforu vjíždíme do hlubokého zářezu, jehož součástí je i tunel. To už stoupáme okolo zastávky Krucemburk, nazvané podle budoucího hradu, který má brzy nad tunelem vyrůst.

 

Unikátem poměrně rozvětvené stanice Dobešov je  přenosná výhybka. Některý ze čtyř možných směrů se na ní nastaví prostým nadzvednutím a pak položením mezi vybranými kolejemi. Odtud pokračujeme ostře doprava, abychom po mostě překonali trať, po níž jsme přijeli. Ještě posledních pár metrů a ocitáme se na konečné poblíž vchodu do této vlakům zaslíbené zahrady.

 

 I když v tomto směru brání další výstavbě zábrana v podobě plotu, zdejší nadšenci mají políčeno ještě na jeden nevyužitý prostor, a to ze stanice Dobešov směrem k maringotce.         

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 11
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store