Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Zahradní železnice v Drásově

Zahradní železnice v Drásově

Datum a čas konání:

  • Drásov, od 11. 9. 2012 15:22 do 11. 9. 2020 15:22

Drásovem na Brněnsku vedla až do roku 1956 trať takzvané Tišnovky, která zde měla také zastávku. Nádraží stejného názvu existuje i dnes, ale najdete ho na opačném konci obce, na zahradní železnici u rodinného domu Zdeňka Jobánka.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Čebín

Na téhle zahradě na okraji Drásova není příliš prostoru pro květiny či zeleninu. Téměř celou ji zaplnily koleje, po nichž se prohánějí úzkorozchodné vlaky Klubu 600. Jak napovídá číslovka v názvu, jejich rozchod je 600 milimetrů. Nástupní stanicí je Drásov, který má i svou pokladnu, kde vám vydají, jak jinak než lepenkové jízdenky.

 

Náš vlak táhne akumulátorová důlní lokomotiva Drásovský šíp, která je pro zjednodušení provozu umístěna uprostřed soupravy. Vagony vznikly podle více než sto let starého katalogu s nabídkou osobních vozů pro polní a úzkorozchodné dráhy. Tabulky na nich upozorňují cestující, aby neplivali proti směru jízdy.

 

Lokomotiva se téměř neslyšně dává do pohybu, je slyšet jen dunění kol po kolejích, která každou chvíli poskočí na některé z mnoha výhybek. Jízdu zahradou lemuje kromě vzrostlých stromů hned několik dřevěných vozoven. V té největší se připravuje muzejní expozice věnovaná lesním a polním úzkokolejkám nejen u nás, ale také na Slovensku. Otevřít by se měla ke konci tohoto roku.

 

Přijíždíme k výhybce, která má světelnou signalizaci známou třeba z brněnských ulic. Na rozdíl od tamních tramvají ji ale náš strojvedoucí přehodí pomocí dálkového ovladače až po průjezdu celého vlaku. Vjíždíme totiž na okruh, na jehož konci projedeme již správně nastavenou výhybkou v opačném směru. 

      

Ještě předtím však musíme zpomalit před ostrým obloukem, který je v úzké zahradě nutný k tomu, abychom se mohli obrátit zpět k výchozí stanici. Alespoň máme čas prohlédnout si typické důlní vagony odstavené na sousední koleji. Až do korun stromů sahá funkční jeřáb, který pomáhá při opravách vozidel. Zajímavý je také požární vlak s cisternou, motorovým čerpadlem a hadicemi; jeho čas může přijít v případě velkých veder.

 

Vracíme se do stanice Drásov, kde se na obezděném záhonku prohání modelový vláček. Kulisu mu dotvářejí postavičky Igráčků. Jeden z nich měl ale smůlu, právě si na něm pochutnává tygr. Jen pozorní návštěvníci zaznamenali, že hned vedle vláčku odpočívá v křoví živé kotě podobné nenasytnému tygrovi. Kočky vůbec nabízejí zpestření pro malé návštěvníky této zahrady, o pohlazení po srsti si dětem vyloženě říkají...   

 

Více informací na www.zahradni-zeleznice.info

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 20
Nelíbí: 5
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store