Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Po neobyčejné lokálce z Kostelce u Jihlavy do Slavonic

Po neobyčejné lokálce z Kostelce u Jihlavy do Slavonic

Datum a čas konání:

Jen málokterá lokálka u nás nabízí výletníkům tolik turistických zajímavostí jako železnice z Kostelce u Jihlavy do Slavonic. Kromě malebného Telče vystupují turisté z vlaku také v Třešti, v Dačicích nebo na konečné ve Slavonicích.

Naplánovat cestu vlakem

:

První úsek tratě z Kostelce u Jihlavy do Telče byl zprovozněn v roce 1898. Město Dačice ale mocně usilovalo o prodloužení železnice, a tak od roku 1902 vozí vlaky cestující také z Telče přes Dačice až do Slavonic. Už za necelý rok – přesně od 21. června 1903 – pokračovaly vlaky po kolejích ze Slavonic až do rakouského Waidhofenu.

Mezistátní charakter si však trať udržela jen do konce druhé světové války. Po roce 1989 se uvažovalo o obnovení přeshraničního provozu. Nakonec byl v roce 2012 schválen projekt, podle něhož vznikne na místě bývalé dráhy Slavonice – Dobersberg cyklostezka.

Po necelé čtvrt hodině jízdy z Kostelce zastavuje vlak na nádraží v Třešti. Milovníky literatury bude jistě zajímat, že v letech 1900 až 1907 v Třešti několikrát pobýval u svého strýce dr. Löwyho Franz Kafka. Expozici věnovanou Franzi Kafkovi si můžete prohlédnout v třešťské synagoze.

V Třešti se také narodil J. A. Schumpeter, rakouský ministr financí a významný ekonom, považovaný za jednoho ze strůjců japonského hospodářského zázraku. Dnes v jeho rodném domě sídlí turistické informační centrum a také pobočka Muzea Vysočiny.

Město betlémů – tak se přezdívá Třešti. Betlémářství má v Třešti více než dvousetletou tradici. Nejprve se vyráběly a stavěly papírové betlémy, od poloviny 19. století pak betlémy dřevěné a figurky ze dřeva se vyřezávají v Třešti dodnes. Stálou expozici betlémů si můžete prohlédnout v Schumpeterově domě v Roosweltově ulici.

A je ještě jedna atrakce, kterou byste si v Třešti neměli nechat ujít. Na třešťském nádraží si můžete prohlédnout unikátní výstavu více než 750 plastikových modelů od třešťského modelářského nadšence Vladimíra Balíka.  

Jen necelou půl hodinu trvá jízda vlakem z Třeště do Telče – do města, které se pyšní nespočtem historických památek. Pro svou jedinečnost bylo historické jádro města v roce 1992 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Telčské náměstí Zachariáše z Hradce patří k nejkrásnějším u nás. Je obklopeno malebnými domy s gotickými jádry a renesančními průčelími. Z historických památek vyniká renesanční zámek, ve kterém se díky prozíravosti několika generací majitelů zachovaly do dnešní doby původní interiéry. Cenné jsou zejména dřevěné kazetové stropy. Více se o Telči dozvíte zde

Po dalších dvaceti minutách vás vlak doveze z Telče do Dačic. V roce 1843 vyrobili v Dačicích první kostkový cukr na světě. Ve městě toto prvenství připomíná pomník ve tvaru kostky, který stojí před farním kostelem nedaleko zámku. Za návštěvu stojí severní křídlo státního zámku Dačice, kde si během návštěvního okruhu můžete prohlédnout 18 místností této národní kulturní památky. Po prohlídce můžete zavítat do zámeckého přírodně-krajinářského parku a relaxovat.

Pokud se ve vlaku zapomenete a vystoupíte až na konečné ve Slavonicích, nemusíte lamentovat. I toto město stojí za prohlídku. Slavonice se turistům mohou pochlubit krásnými renesančními domy se sgrafitovou výzdobou či pozdně gotickou trojlodní bazilikou Nanebevzetí Panny Marie.  

Foto: TIC Třešť a archiv Muzea Vysočiny, Společnost telčské místní dráhy a archiv Richarda Cily

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 10
Nelíbí: 3
Nelíbí

 

Zákaznická podpora

Tel.: +420 221 111 122
Email: info@cd.cz
Kontaktní formulář

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store