Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Vagonářské muzeum ve Studénce

Vagonářské muzeum ve Studénce

Datum a čas konání:

  • Studénka, od 1. 1. 2013 0:00 do 1. 1. 2023 0:00

Barokní zámek Studénka se nachází při okraji města ve směru na Bravantice. Uvnitř si můžete prohlédnout expozici jediného muzea u nás, které se věnuje historii vagonové výroby.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Studénka

Již v roce 1478 zde stávala tvrz, kterou dal tehdejší majitel Karel Herbort z Fulštejna v roce 1567 přestavět na renesanční zámek. V letech 1569 se stali majiteli panství pánové z Vrbna. Hrabě Václav z Vrbna nechal v roce 1637 zámek rozšířit a přestavět. Vznikla tak budova, kterou dnes nazýváme Starý zámek. Tento byl roku 1762 přestavěn na pivovar. Je to třípatrová budovou čtvercového půdorysu s hladkou fasádou v rozích zdobenou bosáží. 

Barokní jednopatrová budova Nového zámku byla vystavěna v roce 1750 tehdejšími majiteli panství pánům z Berečka. Posledními majiteli zámku byli Blücherové z Wahlstattu. V letech 1860–1863 nechali u Nového zámku postavit zahradní pavilon a romanticky pozměnili vnější podobu zámku, do níž se instalovalo mramorové schodiště s litinovým zábradlím. K zámku se také přistavěla věž a vížka s točitým schodištěm. U zámku byl zřízen park s mnoha zajímavými cizokrajnými dřevinami.

V roce 1936 odkoupila od knížete Blüchera zámek včetně parku obec Studénka a dnes je zámek majetkem města Studénky. Zámek je dnes využíván ke kulturním i komerčním účelům. Nachází se zde stylová obřadní síň, knihovna, učebna základní umělecké školy, klubovna a provozovna Českého svazu ochránců přírody.

Největším lákadlem zámku je vagonářské muzeum. Prohlídka začíná ve třetím patře. Expozice zaujímá tři předsálí a šest výstavních sálů. Během prohlídky se seznámíte s počátky kolejové dopravy u nás, s historií vagonářské výroby a v zámku nechybí ani funkční modelová dráha, která fascinuje hlavně dětské návštěvníky. 

Tip na výlet vychází z autentického zážitku uživatele Jirka Vaníček - jirkacek z webových stránek www.turistika.cz.  

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 12
Nelíbí: 2
Nelíbí
Partneři


 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store