Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Romantickou lokálkou ze Suchdola do Budišova

Romantickou lokálkou ze Suchdola do Budišova

Datum a čas konání:

Kdo využije služeb ČD a vydá ze Suchdola nad Odrou po lokální trati do Budišova nad Budišovkou, bude okouzlen. Stačí mít otevřené oči a vnímat ubíhající krajinu, která nabízí nespočet romantických scenérií.

Naplánovat cestu vlakem

:

Už přes třicet let jezdily vlaky po trati z Lipníka nad Bečvou do Bohumína, když se radní měst Vítkova a Oder rozhodli usilovat o to, aby koleje vedly i do jejich regionu. Roku 1883 tedy požádali ministra obchodu ve Vídni, aby se říšská vláda zasadila u společnosti Severní dráhy císaře Ferdinanda o vybudování železnice ze Suchdola nad Odrou do Budišova nad Budišovkou.

„Ferdinandka“ uvedla do provozu trať, kterou dnes najdeme v jízdním řádu pod číslem 276, společně s tratí ze Suchdola n. Odrou do Fulneku (277) a to v říjnu roku 1891. Lokálka ze Suchdola n. O. do Budišova n. B. zpočátku sloužila především pro přepravu uhlí, dřeva, kamene nebo zboží. Od poloviny minulého století ale začalo trať využívat stále více výletníku z Ostravska. 

Už samotná výpravní budova nádraží v Suchdole nad Odrou stojí za povšimnutí. Potřeba nové výpravní budovy vznikla právě v souvislosti s výstavbou lokálek ze Suchdola do Fulneku a do Budišova na konci 19. století. Budova nádraží v Suchdole byla postavena pro oboustranný provoz, což umožnilo cestujícím snadný přestup mezi místními a státní dráhou.

Pokud nespěcháte, určitě nezůstaňte jen na nádraží. V Suchdole stojí za prohlídku hlavně tři církevní památky: kostel Nejsvětější Trojice z let 1605-1614, evangelický kostel postavený v letech 1852-1858 a také barokní fara z roku 1730 vybudovaná podle návrhu architekta J. L. Hildebrandta. V Suchdole n. O. v letech 1618 až 1621 kázal „učitel národů“ J. A. Komenský, a proto před budovu školy najdete jeho bustu.

První zastávkou na trati jsou Mankovice. Z ní nejčastěji výletníci vyrážejí do tři kilometry vzdálené obce Hynčice, kde se roku 1822 narodil přírodovědec J. G. Mendla, zakladatel nauky o dědičnosti. Od roku 1966 je v jeho domě čp. 58 umístěn památník dokumentující jeho život.

Za dalších sedm minut vlak dorazí do města Odry. Turistům se město může pochlubit náměstím s hodnotnými měšťanskými domy, sochou Nanebevzetí Panny Marie a novoklasicistní kašnou. Po červené turistické značce se z Oder vydejte třeba ke Stříbrnému jezírku – k zatopenému lomu, který byl roku 1989 vyhlášen přírodní památkou.

Z Oder se vlak vydává směrem k Jakubčovicím nad Odrou. Co tato obec může výletníkům nabídnout? Předně by neměli na návsi bez povšimnutí minout dřevěnou zvoničku ze 17. století krytou šindelem a za pozornost stojí i pískovcový kříž před statkem v areálu kamenolomu. Milovníci přírody jistě nevynechají návštěvu nedaleké přírodní rezervace Suchá Dora.

Přes zastávky Heřmánky a Klokočov dopraví osobní vlak cestující do města Vítkov. Projíždí údolím říčky Čermné a právě tento úsek je považován mnohými za nejhezčí na trati. Dominantou Vítkova je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který uvidíte už z vlaku. Z dalších památek zmiňme hřbitovní barokní kostel z roku 1625 a křížovou cestu z roku 1771. Zdejší hřbitov je místem posledního odpočinku Jana Zajíce, zdejšího rodáka, který se upálil v roce 1969 na protest proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy, náhrobek z roku 1990 je z dílny sochaře Olbrama Zoubka.

Další zastávkou na trati je Čermná ve Slezsku. Stejnojmenná obec se pyšní pozdně barokním farním kostelem sv. Markéty z roku 1793, před nímž najdete lidovou plastiku sv. Jana Nepomuckého. Pokud vystoupíte ve Svatoňovicích, prohlédněte si zdejší pozdně barokní kostel Nejsvětější Trojice, ohrazený zdí s unikátní empírovou bránou z počátku 19. století.

Kdo se nechá dopravit osobním vlakem až do Budišova nad Budišovkou, měl by navštívit zdejší Muzeum břidlice s expozicí věnovanou těžbě břidlice v okolí města. Muzeum se nachází v budově bývalého vodního mlýna z 18. století. Technickou památkou a chloubou města je kamenný most z roku 1773 se sochou sv. Jana Nepomuckého. Na náměstí pak nelze přehlédnout kostel Nanebevzetí Panny Marie postavený v letech 1747 až 1755 podle návrhu Mikuláše Thalherra.

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 14
Nelíbí: 0
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store