Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Do Doks za legendárním Čtyřlístkem

Do Doks za legendárním Čtyřlístkem

Datum a čas konání:

  • Doksy, od 1. 1. 2013 0:00 do 1. 1. 2023 0:00

Už se objevili na poštovních známkách, mají svůj celovečerní film, dokonce i muzeum a naučnou stezku. Po stopách čtyř věrných kamarádů - Fifinky, Bobíka, Myšpulína a Pindi - se vypravíme do Doks, tedy vlastně do Třeskoprsk.

Naplánovat cestu vlakem

Nejbližší železniční stanice: Doksy

Před více než 40 lety vdechl Jaroslav Němeček život čtyřem postavičkám, a vznikl tak jedinečný český komiks Čtyřlístek. Není tajemstvím, že předobraz komiksu našel v Doksech a v jejich blízkém okolí, neboť Třeskoprsky jsou Doksy, Blaťák Máchovo jezero. A Bezzub? Správně hádáte hrad Bezděz.

V zrekonstruovaných půdních prostorách městské knihovny v Doksech (Valdštejnská 251) vzniklo Muzeum Čtyřlístek, jediné v České republice, se stálou expozicí věnovanou vývoji tohoto komiksu. Dozvíte se, jak tento komiks krůček po krůčku vznikal a jak se takový komiks vlastně tvoří.

Obliba postaviček Čtyřlístku oslovila i Českou poštu a ve spolupráci s Jaroslavem Němečkem vydala v roce 2010 první poštovní známku s postavičkou Čtyřlístku, a sice s Fifinkou. V současné době mají svou poštovní známku všechny postavičky Čtyřlístku, a proto je tématu Čtyřlístek na poštovních známkách v muzeu věnována velká pozornost.

Čtyřlístek jde samozřejmě s dobou, proto jsou v muzeu dětem k dispozici nejen tistěné příběhy, ale také různá cédéčka s tématem Čytřlístku, čtyřlístkovské počítačové hry ad. Část expozice je také věnována filmové adaptaci Čtyřlístku.

V muzeu se můžete setkat všemi postavičkami v téměř životní velikosti, nahlédnete do Fifinčiny kuchyně nebo spatříte Myšpulínovy vynálezy. Nechybí místo na hraní, kreslení, prostor pro besedy, přednášky, minivýstavy.

Muzeum můžete navštívit od středy do neděle od 13 do 17 hod. V červnu a v září od úterý do neděle od 13.00 do 17.00 hod. O letních prázdninách, tedy v červenci a v srpnu, je muzeum otevřeno denně kromě pondělí od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hod. Dopolední návštěvu muzea je potřeba předem objednat na tel. 773 556 21 nebo e-mailu ctyrlistek@mksdoksy.cz.

Až si prohlédnete expozici muzea, můžete se vydat po stopách Fifinky, Bobíka, Myšpulína a Pindi kolem Máchova jezera. První dubnový den roku 2012 byla otevřena v Doksech nová naučná stezka Se Čtyřlístkem kolem Blaťáku zaměřená především na rodiče s dětmi. 

Celá trasa naučné stezky je vedena po žluté turistické trase kolem Máchova jezera (Blaťáku). Tvoří ji tři zastavení, na nichž můžete načerpat síly a dozvědět se zajímavé informace. Tabule jednotlivých zastavení nakreslil Jaroslav Němeček jako čtyřlístkovský komiks.

Ještě než vyrazíte na vandr, vyzvedněte si v Infocentru Doksy nebo v muzeu Čtyřlístku brožurku - průvodce, který je bohatě ilustrován Jaroslavem Němečkem a v němž najdete soutěžní otázky, omalovánky a řadu zajímavostí. Ti, kteří splní všechny úkoly, jež na ně na naučné stezce čekají, dostanou v muzeu čtyřlístkovskou odměnu. 

Nemusíte absolvovat celou trasu naučné stezky (cca 15 km). Pokud vás budou bolet nohy, můžete si cestu zkrátit lodí třeba z Borného nebo ze Starých Splavů (jízdní rád lodní dopravy na Máchově jezeře najdete zde) nebo se ze Starých Splavů do Doks svézt výletním vláčkem. 

Foto: archiv MěKS Doksy 

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 5
Nelíbí: 1
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store