Úvod / Volný čas / Vlakem za zážitky / Výlet plný romantiky na hrad Kokořín

Výlet plný romantiky na hrad Kokořín

Datum a čas konání:

  • Kokořín, od 1. 1. 2013 0:00 do 1. 1. 2024 0:00

Jeden z nejmalebnějších gotických hradů u nás, postavený na skalnatém ostrohu, dominuje údolí říčky Pšovky. Romantický hrad Kokořín vábí nejen turisty, ale i malíře, literáty a v poslední době i filmaře.

Naplánovat cestu vlakem

:

Hrad byl založen už v první polovině 14. století šlechtickým rodem Berků z Dubé. V průběhu staletí prošel mnoha úpravami a vystřídala se na něm celá řada majitelů. Po třicetileté válce to s hradem Kokořín vypadalo špatně. Byl neobydlený, rychle chátral a císař Ferdinand III. ho dokonce prohlásil za tzv. "prokletý", což znamenalo, že se už nesměl jakkoliv udržovat. Traduje se, že opuštěný hrad pak obývali obávaní loupeživí rytíři v čele s Petrovským z Petrovic. 

Z hradu se postupně stala ruina, která v době romantismu lákala mnohé umělce. Kromě našeho největšího romantického literáta K. H. Máchy učaroval i malířům Josefu Navrátilovi nebo Antonínu Mánesovi. Zalíbení v něm našel i Johann Wolfgang Goethe. Popularitu u veřejnosti si hrad získal roku 1895, kdy Klub českých turistů vystavil maketu zříceniny na národopisné výstavě v Praze.

Na konci 19. století kupuje kokořínské panství zámožný podnikatel Václav Špaček a chystá se na jeho rekonstrukci. V letech 1911 až 1915 byl hrad restaurován v duchu pozdního romantismu. Na projektu rekonstrukce hradu se podíleli tehdejší přední historici. Byl zachován autentický půdorys hradu a došlo k obnově původní podoby nejvíce zničených částí, tj. hradeb, věže a sídelního paláce.

V roce 1951 se na základě zákonů o pozemkové reformě stal hrad majetkem státu. Na konci 50. letech minulého století se na hradě natáčela veleúspěšná pohádka Princezna se zlatou hvězdou. Hrad Kokořín sloužil v pohádce jako sídlo prince Radovana, kterého si zahrál Josef Zíma. Hrad uvidíte ve scéně, když se princezna na útěku a převlečená do myšího kožíšku ptá staré ženy (Terezie Brzkové) na jejich prince a pak také v záběrech, kdy stráž volá z hradeb kuchaře, aby se dostavil před prince. 

Po vleklých sporech byl hrad Kokořín vrácen dědicům rodu Špačků v roce 2006. I po restituci je hrad přístupný veřejnosti a návštěvníci si mohou vybrat ze dvou prohlídkových tras. V rámci první si s průvodcem projdete starý palác, ochozy a vychutnáte si vyhlídku z věže. Druhá prohlídková trasa představuje pouze vstup na věž s vyhlídkou. 

Na 38 metrů vysokou věž vystoupáte úzkým točitým schodištěm. Schodiště je vyzdobeno freskami s erby českých pánů, kteří podepsali protestní list proti upálení Mistra Jana Husa. Z věže se vám naskytne krásný výhled na okolní krajinu. 

Ve Starém paláci projdete Erbovním sálem, který je vybaven neogotickým nábytkem z období rekonstrukce hradu. Na podlaze sálu uvidíte dlaždice se třemi prvky erbu rodu Špačků – dvouocasým lvem, postiliónskou trubkou a částí koně. Jak už napovídá název sálu, jeho interiér je vyzdoben freskami zobrazující štítonoše s erby všech vlastníků hradu. Rodina Špačků byla povýšena do šlechtického stavu v druhé polovině 19. století a získala titul Špaček ze Starburgu. 

Ve druhém podlaží Starého paláce je nejzajímavější místností Lovecký pokoj s dochovaným původním architektonickým prvkem z doby vzniku paláce. Jde o lomený gotický oblouk prevétu, v němž bylo středověké sociální zařízení. Prevét sloužil jako záchod umístěný v arkýři. V kamenném sedadle byl kruhový otvor a odpad padal obvykle přímo do hradního příkopu. V pokoji se také nachází několik kusů loveckých trofejí – hlava daňka, paroží karpatského jelena a kůže jelena na podlaze. 

Celé třetí podlaží Starého paláce tvoří Rytířská síň. Ve vitrínách si můžete prohlédnout ukázky archeologických nálezů a část tzv. Špačkovské knihovny s knihami o Mistrovi Janu Husovi. V síni je také vystaven model Kokořína, který představuje středověkou podobu hradu i s podhradím. 

Z vlaku vystupte na železniční zastávce Kanina, od níž vede k hradu nejkratší cesta (do Kokořínského Dolu je to po silnici asi tři kilometry). Trochu delší cesta vede k hradu ze Mšena. Od nádraží se vydejte do centra města (po červené značce) a z náměstí Míru pak pokračujte k hradu Kokořín po zeleném turistickém značení (asi 4,5 km).

Pokud se rádi projdete přírodou, pak se k hradu vydejte od železniční zastávky Lhotka u Mělníka po červené turistické značce údolím říčky Pšovky skrz Chráněnou krajinou oblast Kokořínsko (do Kokořínského Dolu asi 7 km).

Úvodní foto: © Micka | Dreamstime.com; Fotogalerie: archiv správy hradu Kokořín

Související stránky

Doporučené obchodní nabídky:

Hodnocení uživatelů
Líbí
Líbí: 12
Nelíbí: 2
Nelíbí

 

ČD na YouTube ČD na twitter ČD na Facebooku Aplikace Můj Vlak na Google Play Aplikace Můj Vlak na Apple store