nebo registrovat
0 položek 0 Kč
obrázek vlaku Slovácký expres

Cyklohráček

Cyklohráček jezdí v letošním roce od 26. 3. do 30. 10. 2022 opět o sobotách, nedělích a státních svátcích.


Cyklohráček je výletní vlak pro malé i velké cestovatele, kteří věří, že i cesta může být cíl, a chtějí si vychutnat každý kilometr své výpravy, až už cestují pěšky, na kole nebo vlakem. Vláček je sestaven ze čtyř speciálně upravených vozů především s hracími koutky pro děti různých věkových kategorií.

S Cyklohráčkem se opět svezete z pražského hlavního nádraží do královského města Slaný. Vláček vás proveze po nejhezčí pražské železniční trati, tzv. Pražském Semmeringu, přes Jinonice, Cibulku a Zličín se dostane až do středočeské Hostivice, odkud pokračuje malebným krajem kolem hradu Okoř a Zákolanským údolím, kde se můžete vydat na výlet do útulné zoo v obci Zájezd nebo k nejstarší dochovalé stavbě v celých Čecách, na rotundu sv. Petra a Pavla na Budči. Významným cílem je končená stanice Slaný, jež nabízí mnoho zajímavých aktivit pro malé i velké.

Cyklohráček nejen na sociálních sítích

Staňte se fanoušky Cyklohráčku na sociálních sítích! Fotografie a videa ze všech jízd, z workshopů Cyklohráčku na dnech Pražské integrované dopravy či aktuální informace o provozu, tipy na výlety či pozvánky na zajímavé akce v okolí trati najdete jak na Instagramu, tak Facebooku

Další informace se dozvíte také na webových stránkách www.pid.cz/cyklohracek.

Cyklohráček má i svoji e-mailovou schránku pro Vaše dotazy, podněty apod.: cyklohracek@ropid.cz.

Vlakem na výlet

Stáhněte si aplikaci Vlakem na výlet, kde také naleznete jízdy Cyklohráčku

logo Cyklohráček

 

Služby v Cyklohráčku

2. třída (velkoprostorové uspořádání)

bezbariérové WC

vozy vyhrazené pro cestující s dětmi – vůz plný her, vůz plný balónků a vůz plný hraček

přeprava spoluzavazadel (do vyčerpání kapacity) – vůz plný kol

vůz vhodný pro přepravu cestujících na vozíku (nízkopodlažní s rampou)

 

 

 

Fotogalerie vozidla


Údaje o základní soupravě

107

míst k sezení

1

místo pro
vozíčkáře

20

míst pro kola

 

Speciální vozy pro děti: vůz plný her, vůz plný balónků a vůz plný hraček. Kočárky se vejdou 2.

Řazení základní soupravy

 

Legrace na kole i na kolejích

Speciální vlaková souprava Cyklohráček opět každý víkend vyjíždí na trať pro všechny nadšené výletníky, kteří věří, že i cesta může být cíl, a chtějí si vychutnat každý kilometr své výpravy, ať už pěšky, na kole anebo ve vlaku.Člověče nezlob se

 • Naplánujte si cyklistický nebo pěší výlet nebo si jen užijte hravou jízdu malebnou krajinou.
 • Svezte se jedinečným vlakem pro malé i velké, který nenajdete v žádném jiném depu široko daleko.
 • Nejmenší dostanou dárek – volnou vstupenku do pražského Království železnic.
 • I cyklisti dostanou dárek v podobě reflexní pásky.
 • Ve Slaném na vás čeká dobrodružná cesta za zlatým pokladem.

Hrajvedoucí řídí hru

Zatímco se strojvedoucí s vlakvedoucími Cyklohráčku postarají, abyste v pořádku dorazili do svého cíle, hrajvedoucí mají na starosti, aby vám cesta vláčkem příjemně uběhla. Děti dostanou na památku drobné upomínkové předměty, cyklisté obdrží reflexní pásku a cyklomapku. Poradí vám s výběrem společenských her, vysvětlí pravidla různých dětských aktivit (např. Namaluj nám obrázek a získej odměnu) nebo poradí, kam v okolí trati Cyklohráčku vyrazit na výlet, pokud nemáte pevně stanovený cíl cesty. Pokud se budete potřebovat na cokoliv ohledně vláčku zeptat, už víte, na koho se máte obrátit!

Kopec hraček do zatáček

Jednotlivé vozy Cyklohráčku jsou vybaveny tak, aby se během cesty vyřádili všichni bez ohledu na věk nebo důvod cesty. Hrajvedoucí dokáže tahat z rukávu spoustu nápadů!

Vůz plný her

V minulém roce byl do Cyklohráčku zažazen zcela nový vůz plný her, který nahradil původní motorový vagónek přezdívaný Esmeralda. Nový vůz nabízí dětem množství aktivit, které jim zpříjemní cestu na výlet i zpátky domů. Uvnitř vozu na vás čeká nové balónkoviště, podobné tomu, na jaké jsou cestující již dlouhá léta zvyklí z růžového vozu plného balónků. Nechybí tu ani tabule na kreslení s barevnými a bílými křídami, dva kreslicí stolky či knihovnička nejen pro malé cestovatele, ve které si můžete na cestu naším vláčkem zapůjčit knížku.

Nově zrekonstruovaný vůz plný hraček

Ve voze s dětským koutkem na tebe čeká spousta hravých překvapení:

 • Pestrobarevné stavebnice
 • Houpací pytel
 • Dřevěná vláčkodráha a spousta mašinek
 • Leporela a knížky pro nejmenší
 • Stanoviště strojvedoucího přestavěné na dětskou hernu

Pokud si nechceš jen hrát a troufneš si pomáhat s vypravováním vlaku, hrajvedoucí ti klidně na celou cestu svěří:

 • Výbavu malého průvodčího
 • Výbavu malého výpravčího

Vůz plný kol

Jestliže jste zodpovědní sportovci a namísto her vás spíše zajímá, jestli je vaše kola připravena na výlet, tak myslíme i na cyklisty! Na palubě Cyklohráčku je k dispozici:

 • Kompresor na huštění pneumatik
 • Sada lepení
 • Základní nářadí pro opravu kola
 • Reflexní pásek

Ve voze bude nově zajištěna služba ČD Minibar, při které České dráhy, a.s. ve spolupráci se svým smluvním partnerem nabízejí základní sortiment občerstvovacích služeb, jež cestující znají z vlaků dálkové dopravy a těší se stále větší oblibě. V případě mimořádnosti nebo plánovaných výluk může výjimečně dojít k neposkytování této služby.

Vůz plný balónků

Jedním z nejoblíbenějších vozů je u dětí vůz plný balónků. Uvnitř vagonu na vás čeká velké balónkoviště se skluzavkou, velká stavebnice a speciální dřevěné hry na stěnách. V tomto vagonu, stejně jako v ostatních, také najdete deskové hry, ke kterým si můžete půjčit figurky od hrajvedoucích.


Cyklohráček v roce 2020

Cyklohráček letos opět jezdí po krásné romantické trati Pražského Semmeringu, kde překonává historické viadukty nad Prokopským údolím a nabídne tak cestujícím překrásný výhled z výšky na Prahu. V hlavním městě zastavuje ve stanicích a zastávkách Praha hlavní nádraží, Praha-Smíchov severní nástupiště, Praha-Jinonice, Praha-Cibulka a Praha-Zličín.

 • Ve vláčku zpravidla potkáte dva hrajvedoucí, kteří se cestou věnují všem cestujícím a dětem nabízejí dárky na památku.
 • Ve Slaném je pro všechny děti připravena dobrodružná Cesta za zlatým pokladem; od hrajvedoucích ve vlaku dostanete herní plán a můžete vyrazit hledat poklad.
 • I letos se vydá odpolední Cyklohráček až do Zlonic do tamního železničního muzea. V roce 2020 vám tam opětdoveze každou druhou sobotu.
 • Podívejte se do sekce Slevy z Cyklohráčku. Cestující z Cyklohráčku mohou využít levnější vstup do slánského aquaparku, výhody v cukrárně i místním pivovaru nebo levnější vstup do Vlastivedného muzea, do zooparku v Zájezdě, Muzea studené války a protivzdušné obrany v Drnově či Železničního muzea ve Zlonicích

Těšíme se na vás v Cyklohráčku!


id="menu2">

Zajímavá místa v okolí trasy Cyklohráčku

Muzeum studené války a protivzdušné obrany

Prohlédněte si jeden z největších zpřístupněných bunkrů v ČR, který byl vybudován v osmdesátých letech minulého století a sloužil jako velitelské stanoviště protivzdušné obrany Prahy a nasajte atmosféru období studené války v tehdejším Československu.

V rozsáhlém podzemí o velikosti 5500 m2 navštívíte technologické zázemí bunkru, které sloužilo pro udržení života a bojeschopnosti posádky, dále se dostanete do sálů bojového velení, odkud byla obranná a bojová činnost řízena. Ke konci si můžete zblízka prohlédnout rakety sovětských komplexů spolu s dalšími prostředky protivzdušné obrany.

Muzeum je otevřené každou sobotu od 20. 5. do 16. 9., v červenci a srpnu také každou neděli. Prohlídky se konají každých 30 minut v čase od 12:00 do 15:30 a trvají přibližně 75 minut. Přednost mají ti návštěvníci, kteří si dopředu zarezervují termín na webových stránkách muzea www.bunkr-drnov.cz.

Organizované skupiny si pak mohou domluvit i individuální termín pro prohlídku.

Muzeum včelařství na zámku v Kolči

Po rozsáhlé rekonstrukci západního křídla barokního zámku v Kolči tu otevřeli koncem loňského roku otevřeno muzeum včelařství. Zámek Koleč byl postavený v letech 1711-1713 na místě původního statku a renesanční tvrze, bohužel v současné době je ve velice špatném stavu. O záchranu zámku se již 10 let snaží Nadační fond Koleč, o.p.s. Zámek Koleč a obec Koleč. Více se dočtete na www.zamekkolec.cz.

Základem expozice muzea je historie včelařství v Kolči, kde se nacházela firma Švarc, která byla jedním z nejznámějších a největších tuzemských výrobců medometů a dalšího včelařského příslušenství. V expozici najdete plno historických exponátů a zajímavých dobových publikací a návodů. Další části expozice představují návštěvníkům tradiční postup výroby medu z dnešního i historického pohledu. Atraktivním prvkem je 3D kino, které přitáhne i návštěvníky mladších věkových kategorií. Rozsáhlá a velice poučná expozice vznikla za přispění a odborného dohledu kladenského Českého svazu včelařů.

Cyklohráček má zastávku ani ne 300 metrů od zámku.

Železniční muzeum ve Zlonicích

Pojeďte se s Cyklohráčkem podívat do historie cestování na železnici. Cyklohráček vás doveze sedmkrát za sezónu až do Zlonic, kde se ani ne 15 minut od nádraží nachází krásné železniční muzeum. Tam na vás dýchne historie starých nádraží, parních lokomotiv, dřevěných vagonů, svezete se úzkorozchodnou průmyslovou železnicí a můžete si tu posedět v parčíku s fontánou.

Do Zlonic letos odpolední Cyklohráček o těchto sobotách: 29. 4., 27. 5., 24. 6.,29. 7., 26. 8., 30. 9. a 28. 10. 2017, kdy je v muzeu prodloužena otevírací doba do 17 hodin.

Město Slaný

Město SlanýObjevte kouzlo tohoto města!


Královské město Slaný leží od dávných časů na důležité obchodní křižovatce. Svou polohou, těsnou blízkostí Prahy a zajímavým okolím je ideálním místem k celodenním výletům z celého Středočeského kraje i z hlavního města. V centru města se můžete pokochat kulturními památkami a tělo můžete provětrat ve víceúčelové sportovní hale s bazénem nebo ve sportovním centru. Ve slánském infocentru si navíc můžete prohlédnout největší sbírku slánek na světě!

Soubory ke stažení

Tip na výlet ve Slaném 1

2211 kB (pdf) Stáhnout

Soubory ke stažení

Tip na výlet ve Slaném 2

2676 kB (pdf) Stáhnout

Soubory ke stažení

Tip na výlet ve Slaném 3

2163 kB (pdf) Stáhnout

Soubory ke stažení

Tip na výlet ve Slaném 4

2720 kB (pdf) Stáhnout

Soubory ke stažení

Tip na výlet ve Slaném 5

2593 kB (pdf) Stáhnout

Soubory ke stažení

Tip na výlet ve Slaném 6

1542 kB (pdf) Stáhnout

Soubory ke stažení

Tip na výlet ve Slaném 7

1323 kB (pdf) Stáhnout

Soubory ke stažení

Tip na výlet ve Slaném 8

1158 kB (pdf) Stáhnout

Zoopark Zájezd

ZOO ZájezdZOO ZájezdNavštivte kousek nevšední přírody ve středních Čechách!

Jsme malá, pozvolna se rozrůstající zoo v obci Zájezd nedaleko města Kladna a letiště Václava Havla, rozkládající se na necelých 2500 m2 , založena v roce 1998 lidmi, kteří neváhali a začali realizovat své sny. Areál jsme pro veřejnost zpřístupnili 1. září 2009.

Chováme zde přes 40 druhů exotických a domácích zvířat. Těšit se můžete na několik druhů lemurů a drápkatých opiček, velbloudy, lamy, surikaty, klokany, mary a různé druhy papoušků a dravých ptáků. Také zde chováváme kočkovité šelmy například karakaly, oceloty a v evropské přírodě ohrožené rysy. V letních měsících tu najdete jedinečnou expozici chameleonů, kterou jinde v České republice neuvidíte. Nejen pro děti zde máme otevřený kontaktní zookoutek, kde můžete poznat ovce, kozy, morčata a králíky opravdu velmi zblízka.

Náš zoopark se snažíme koncipovat ryze přírodně, proto jsou výběhy, voliéry a další stavby vyráběny z přírodních materiálů.

Solná jeskyně Hostivice

Solná jeskyně HostiviceRelaxujte v příjemném prostředí pro velké i malé sportovce!

Pokud se chcete vydat na výlet s Cyklohráčkem a nevíte, na které zastávce se zdržet, určitě neváhejte vystoupit v Hostivici. Solná jeskyně se speciálními programy pro děti se nachází pár minut chůze od vlakové zastávky Hostivice. Začíná vždy v celou hodinu a trvá 50 min. Po skončení solné seance si v prostorách dětské herny můžete dát malé občerstvení a poté navštívit dětské hřiště, které je pár metrů od solné jeskyně, kde naleznete i místní cukrárnu anebo pizzu do krabice, která je opravdu vynikající. Pobyt v solné jeskyni je potřeba rezervovat, a to telefonicky na tel. čísle 723 666 156.

Soubory ke stažení

Mapa cesty do solné jeskyně Hostivice

70 kB (pdf) Stáhnout

Soubory ke stažení

Leták solné jeskyně Hostivice

240 kB (pdf) Stáhnout

Slevy ve Slaném a okolí

Pro cestující Cyklohráčku jsme připravili společně s královským městem Slaný speciální slevy, které může využít na výletě celá rodina. Pokud máte v ruce letáček Cyklohráčku (získáte ho na nádražích v Praze, infocentrech PID nebo přímo ve vlaku) na poslední straně najdete slevové kupony k našim partnerům, které vidíte i na obrázku. Abyste mohli slevu u partnerů získat, musíte dostat od hrajvedoucích na palubě vlaku speciální cyklohráčkové razítko na slevovou kartu. S takto orazítkovanou kartou vyražte na konkrétní místo, kde se na vás budou těšit a slevu vám rádi poskytnou.

Slevové kupony z Cyklohráčku vám umožní:

 • Získat celodenní vstupné do Aquaparku ve slaném jen za 85 Kč

 • Získat zdarma dětskou vstupenku k jedné dospělé do Zooparku Zájezd

 • Získat zdarma zmrzlinu v Cukrářství Pudilovi ve Slaném

 • Navštívit Vlastivědné muzeum ve Slaném s 50% slevou

 • Zdarma získat cyklistickou mapu v infocentru Slaného u Velvarské brány

 • Dostat v místním pivovaru zdarma zdejší 10stupňové pivo nebo limonádu

 • Navštívit Železniční muzeum Zlonice za zvýhodněné rodinné vstupné 120 Kč

 • Navštívit Bunkr Drnov a tamní Muzeum studené války a protivzdušné obrany s 30% slevou

 • Navštívit muzeum včelařství v Kolči s 20% slevou

 • Získat zdarma druhou vstupenku na některou z turistických vycházek ve Slaném


V sezoně 2018 dodalo do Cyklohráčku nové hračky Albi, a to jak kouzelné čtení, karetní hry, pracovní sešity a další.

 

Úvod Naše vlaky Cyklohráček Cyklohráček